SZLAKIEM MAJÓW – MEKSYK JUKATAN

Meksyk to nie tylko świetne miejsce na plażowy odpoczynek, ale także na aktywne zwiedzanie, w szczególności półwysep Jukatan. Istotnym walorem turystycznym tego miejsca jest bogata historia oraz liczne zabytki, związane z kulturą Majów. Podczas podróży po Jukatanie zobaczycie najważniejsze miejsca związane właśnie z tą cywilizacją.

Zwiedzanie można rozpocząć od ruin prekolumbijskiego miasta Majów w Tulum, położonego na 12-metrowym klifie. W kolejnych dniach wyjazdu warto udać się na stanowiska archeologiczne Kohunlich,Becan oraz zobaczyć ruinyCalakmulumiejscowione głęboko w dżungli w odległości około 30 km od granicy z Gwatemalą. W rezerwacie Calakmul, na którego terenie znajdują się pozostałości miasta Majów, żyje około 100 gatunków ssaków, w tym niektóre dzikie koty, takie jak pumy i jaguary oraz małpy wyjące oraz różne gatunki ptaków.

Jukatan to nie tylko ruiny Majów i piękne plaże Morza Karaibskiego, ale również dziewicza przyroda. W kolejnych dniach wyjazdu możecie odwiedzić między innymi słynne wodospady Agua Azul, złożone z ciągu około 500 niewielkich pojedynczych kaskad oraz kanion Sumideroktórego ściany sięgają do 1200 m wysokości, a także wodospad Misol-ha, przy którym kręcono sceny do słynnego filmu Predator z 1987 roku.

W kolejnych dniach zwiedzania Jukatanu koniecznie trzeba zobaczyć jeden z 7 cudów świata, czyli Chichen Itza (nazwa Chichén Itzá oznacza Źródła Ludu Itzá). Jest to absolutnie najczęściej odwiedzane stanowisko archeologiczne na półwyspie Jukatan, ze względu na niezwykłą architekturę oraz położenie geograficzne. Piramida kryje w sobie coś więcej, ale o tym dowiecie się już na miejscu.

Równie istotne pozostałości po kulturze Majów, które warto odwiedzić podczas wyjazdu toPalenquéoraz UxmalPalenque położone jest na pierwszym wzniesieniu gór Tumbala, z którego roztacza się widok na teren zalewowy rzeki Usumacinta. Wśród ruin największą sensacją stała się tzw. Świątynia Inskrypcji. Zbudowana została na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m złożonej z dziewięciu stopni. W 1946 roku znaleziono tu podziemny grobowiec najsłynniejszego władcy miasta – Pakala Wielkiego, zmarłego w 683 roku. Krypta grobowa została umieszczona poniżej poziomu podstawy piramidy. Architektura Uxmal  jest jednym z najbardziej autentycznych przykładów stylu Puuc. Dekoracyjne elementy, takie jak trójwymiarowe maski boga Chaaca, kolumnady, dwugłowy jaguar i inne symbole ikonograficzne pokazują pozycję Uxmal w świecie Majów. To tylko niektóre propozycje, które warto dodać do swojego planu. Chętnie doradzimy oraz podpowiemy, jak taki wyjazd zorganizować.