SKARBY PERSJI Z WIZYTĄ U IRAŃSKICH NOMADÓW

Iran to niewątpliwie kraj warty odwiedzenia. Dawna Persja kryje w sobie niezwykle stare zabytki, piękne górski oraz pustynne krajobrazy, stare wioski, w których czas się zatrzymał. To prawdziwa podróż w czasie. Dodatkowo mili i serdeczni ludzie, którzy bezinteresownie chcą gościć turystów w swoich domach. To kraj inny niż wszystkie.

Zwiedzanie warto zacząć od stolicy kraju Teheranu. Następnie trzeba ruszać w kierunku wioski Abyaneh. Po drodze warto zatrzymać się w Kashan, gdzie zobaczycie tradycyjne domy oraz pałace dawnej arystokracji: Broojerdiha House oraz Tabatabaie House, a także Meczet Aghabozorg oraz przepiękne Ogrody Fin. Wioska Abyaneh to właśnie miejsce, w którym czas się zatrzymał. To jedna z irańskich perełek kultury zoroastriańskiej. Do XVI wieku mieszkali tu tylko Zoroastrianie. Abyaneh to także jedna z najstarszych wiosek w Iranie, w która ciągle jest zamieszkała. Malowniczo położona na zboczu wzgórza przyciąga labiryntem wąskich uliczek, domami o charakterystycznym ceglastym kolorze. Miejscowe kobiety noszą się tu inaczej, głowy zakrywają tradycyjnymi chustami w kwiaty. Nocleg w Abyaneh.

Z Abyaneh ruszyć trzeba do Isfahanu, trzeciego co do wielkości miasta Iranu, położonego u stóp łańcucha górskiego Zagros na wysokośći 1590 m n.p.pm. Rozmach architektoniczny, jaki tu zobaczycie, miasto zawdzięcza szachowi Abbasowi Wielkiemu, który z Isfahanu uczynił niegdyś stolicę perskiego imperium. Miasto było czymś więcej niż tylko manifestacją imperialnej potęgi i świetności ówczesnej dynastii, było kosmopolitycznym ośrodkiem i domem dla wielu artystów i rzemieślników. Warto tu zobaczyć Katedrę VankMeczet Jameh oraz słynne historyczne mosty Si-o-se-pol oraz Khajoo, które są miejscami szczególnymi. Tutaj co wieczór gromadzą się miejscowi, by dać upust swym emocjom. Usłyszycie tutaj prawdziwy koncert irańskich pieśni a cappella. Jest to nieoficjalne scena dla muzyków, bowiem śpiewanie jest w Iranie zabronione.

Ponadto w Esfahanie warto zajdzeć do pałacu Hasht-Behesht, położonego w ogrodzie o tej samej nazwie. W czasach swojej świetności był to najbardziej luksusowo urządzony świecki budynek w mieście. Jego nazwa oznacza Osiem Rajów i ma to odzwierciedlenia w konstrukcji pałacu. Składa się on z jednej głównej sali, otoczonej ośmioma mniejszymi pomieszczeniami. Na takim właśnie planie zbudowane jest mauzoleum Tadż Mahal w Agrze. Następnie koniecznie musicie się udać na największy oraz najsłynniejszy plan w całym Iranie, a mianowicie plan Naqsh-E Jahan. Jego nazwa oznacza “wzór świata”, nazywany jest także placem Imama lub placem Królewskim. To prawdziwe arcydzieło architektoniczne, jeden z największych placów na świecie. Znajdują się przy nim trzy meczety, dwa pałace oraz ogromny bazar, ciągnący się aż dwa kilometry. Zobaczycie tu pałac A’li Qapu, meczet Sheikh Lotfollah z ogromną kopułą, górującą nad placem z bajeczną wręcz fasadą oraz Meczet Imama, zwany również Królewskim lub po prostu Meczetem Szacha. Meczet Imama to ogromna konstrukcja, składająca się podobno z aż 18 mln cegieł i 475 tys. płytek, która kosztowała szacha aż 60 000 tomanów. Wewnątrz można zobaczyć nowy jak na tamte czasy styl mozaikowy, zwany siedmioma kolorami.

Po Isfahanie warto zobaczyć Yazd, miasto położone na obszarze Wielkiej Pustyni Słonej oraz Pustyni Lota. Miasto liczy sobie aż 3000 lat i właśnie ono stało się schronieniem dla zoroastrian. Do dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków tej religii. Dzięki swojemu pustynnemu położeniu, a co za tym idzie niekorzystnym pustynnym warunkom, miasto wyszło bez szwanku z wielu wojen, toczących się okolicy. W 2017 roku starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po drodze z Isfahanu warto zajrzeć do Meczetu Piątkowego oraz XVII-wiecznego domu Na’in. W Jazd koniecznie trzeba zobaczyć starówkę wraz ze słynnym Meczetem Jameh, a także Meczet Mir-Chakhmaq, Świątynie Ognia oraz zoroastriańskie Wieże Milczenia.

Po wizycie w mieście Jazd można ruszyć na Pustynie Lota, na której można spędzić noc. Następnie można się wybrać w góry  Zagros, by spędzić trochę czasu u Nomadów. Dowiemy się, jak wygląda ich codziennie życie oraz ich tradycje. To tylko niektóre propozycje miejsc wartych odwiedzenia. Zostaje jeszcze południe z gorącymi kolorowymi wyspami z niesamowitymi kanionami oraz zielona północ ze starymi małymi wioskami.