SAFARI W TANZANII Z ODPOCZYNKIEM NA ZANZIBARZE

Wycieczka do Tanzanii na kilkudniowe safari to wyprawa dla prawdziwych podróżników. Jeśli marzy się Wam podziwianie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, wybierzcie się do kraju Masajów. W Tanzanii znajduje się bardzo dużo parków narodowych z najsłynniejszym Serengeti oraz kraterem Ngorongoro. Tutaj na safari trzeba się wybrać tylko i wyłącznie z lokalnym przewodnikiem w przeciwieństwie do Namibii. Jak to zorganizować? Z którym lokalnym biurem wyruszć na taką wyprawę? Podpowiemy.

Polecamy odwiedzimy następujące parki narodowe w Tanzanii: Tarangire, malowniczy krater Ngorongoro, Lakeayara oraz Serengeti. Na terenie parku Tarangire występują między innymi lwy, pantery, słonie afrykańskie, bawoły afrykańskie, zebry, impale, guźce czy też gazele. Krater Ngorongoro sam w sobie jest niezwykle malowniczym miejscem. Tutaj na obserwację zwierząt można przyjeżdżać przez cały rok. Sawanna krateru stanowi jeden z najważniejszych rezerwatów dzikiej zwierzyny w Afryce. Żyje tu, uwaga, ok. 30 tys. zwierząt, w tym zebry, gazele, elandy, lamparty, szakale, gnu, hipopotamy, lwy, a także czarne nosorożce. Na terenie parku płynie wiele strumieni. Jest też duże słone jezioro o błękitnej wodzie, które nigdy, nawet w czasie największych upałów, nie wysycha, co stanowi świetne miejsce do obserwacji zwierząt.

Ostatni park Lake Manyara to część płytkiego, słodkowodnego jeziora. Zobaczycie tutaj typową roślinność afrykańską, rozległą sawannę oraz wiele gatunków palm. Jest to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji dużych zwierząt, takich jak słonie czy lwy, szczególne przy ujściu rzeki Ndala. Znajdują się tu także dwa gorące źródła, Maji Moto Ndogo oraz Maji Moto, przy których to gromadzą się różowe flamingi. Oprócz tego macie szansę zobaczyć żyrafy, guźce, pawiany, słonie, antylopy, bawoły, lwy i hipopotamy.

Serengeti to największy park narodowy w Tanzanii. Słynnie z pięknej flory oraz fauny, szczególnie z wielkiej migracji gnu. Park częściowo przylega do granicy z Kenią. Jest najbardziej znany ze swoich ogromnych stad zwierząt z równin, szczególnie gnu, gazeli i zebry, i jest to jedyne miejsce w Afryce, gdzie wciąż odbywają się ogromne migracje zwierząt lądowych. Park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1981 roku.

Po safari możecie się wybrać do autentycznej wioski Masajów, w której dowiecie się nieco więcej o ich kulturze oraz tradycjach. To miejsce nie zostało stworzone specjalnie pod turystów, to prawdziwa wioska tego plemienia. W wiosce posłuchacie między innymi tradycyjnego śpiewu, poznacie tradycje tańce, poznacie technikę budowania masajskich domów, dowiecie się, jakie tradycyjne ozdoby noszą, a także będziecie mieli okazję wybrać się na pędzenie bydła po tanzańskich równinach. Do tego zobaczycie, jak Masajowie przystosowują się do rozwoju i kontaktu ze współczesną cywilizacją. Wszystkie wizyty planowane są oraz organizowane przez samych Masajów.

Safari w Tanzanii warto połączyć z odpoczykiem na Zanzibarze. Pobyt na wyspie przypraw powinien być nastawiony na poznanie kultury Suahili, a nie tylko i wyłącznie na plażowanie. Oczywiście piękne białe plaże będą Wam towarzyszyć przez cały pobyt. W Stone Town polecamy wybrać się na spacer z lokalnym przewodnikiem, urodzonym i wychowanym na wyspie, który później ugości Was w swoim domu. Czeka Was także lekcja gotowania zanzibarskich potraw, poprzedzona wizytą na lokalnym targu oraz na plantacji przypraw. Oprócz tego poznacie także tradycyjne tańce oraz instrumenty zanzibarskie, technikę rysunku tingatinga (warsztaty także dla dzieci), dla chętnych możliwe także zajęcia z przygotowania zanzibarskich perfum UDI oraz ze zdobienia ciała tradycyjną henną. W czasie pobytu w Jambiani odwiedzicie lokalną wioskę, dowiecie się więcej na temat życia jej mieszkańców. Odwiedzicie także centrum algowe w Paje oraz restaurację The Rock.

 

ZakwaterowanieMiejsceNoclegiWyżywienieTyp pokoju
Peace hotelArusha1Śniadanie1x Pokój 2-os.
Eileen's Trees InnTarangire1Pełne wyżywienie1x Pokój 2-os.
Eileen's Trees InnNgorongoro1Pełne wyżywienie1x Pokój 2-os.
Eileen's Trees InnLake Manyara1Pełne wyżywienie1x Pokój 2-os.
Peace hotelArusha2Śniadanie1x Pokój 2-os.
Stone TownStone Town3Śniadanie  + 2 obiady1x Pokój 2-os.
JambianiJambiani5Śniadanie1x Pokój 2-os.

Dopłata do pokoju 1-osobowego, zapytaj o cenę

Dla dzieci możliwa odstawka, zapytaj o możliwość

Dzień 1: Wylot do Dar es Salaam

Spotykamy się na lotnisku w Warszawie. Wylot do Tanzanii, do Dar es Salam.

Dzień 2: Arusha

Przylot do Dar es Salam. Przelot do Arushy, skąd nazajutrz wyruszymy na safari. Zameldowanie w hotelu.

Dzień 3: Park Narodowy Tarangire

Na safari wybierzemy się samochodem 4x4 (Land Cruiser) z podniesionym dachem. Safari poprowadzi lokalny przewodnik - kierowca. Do dyspozycji mieś będziemy dwa pojazdy, jeden pomieści 7 osób, drugi 5. W przypadku grupy 7-osobowej, wycieczka odbywa się także dwoma samochodami, by zwiększyć komfort uczestników. W parku Tarangire występuje wiele gatunków zwierząt, wśród nich między innymi: lwy, pantery, słonie afrykańskiego, bawoły afrykańskie, zebry, impale oraz gazele. Sam teren parku jest niezwykle fotogenicznym miejscem, żółta sawanna, zielone drzewa oraz czerwona ziemia tworzą malowniczy krajobraz. Wieczorem zameldujemy się w Eileen's Trees Inn Lodge. W tym miejscu będziemy nocować podczas 3-dniowego safari. Podczas safari zapewnione jest pełne wyżywienie.

Limit bagażu podczas safari:

Dzień 4: Park Narodowy Ngorongoro

Kolejny dzień spędzimy w Parku Narodowym Ngorongoro, który jest de facto kraterem. Sam w sobie jest niezwykle malowniczym miejscem. Tutaj na obserwację zwierząt można przyjeżdżać przez cały rok, gdyż zwierzęta nie opuszczają tego miejsca i nie migrują. Sawanna krateru stanowi jeden z najważniejszych rezerwatów dzikiej zwierzyny w Afryce. Żyje tu, uwaga, ok. 30 tys. zwierząt, w tym zebry, gazele, elandy, lamparty, szakale, gnu, hipopotamy, lwy, a także czarne nosorożce. Na terenie parku płynie wiele strumieni. Jest też duże słone jezioro o błękitnej wodzie, które nigdy, nawet w czasie największych upałów, nie wysycha. Na krawędzi krateru znajduje się kilka punktów widokowych. Wieczorem powrót do Eileen's Trees Inn Lodge. Podczas safari zapewnione jest pełne wyżywienie.

Limit bagażu podczas safari:

Dzień 5: Park Narodowy Lake Manyara

Park Lake Manyara to część płytkiego, słodkowodnego jeziora. Zobaczymy tutaj typową roślinność afrykańską, rozległą sawannę oraz wiele gatunków palm. Jest to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji dużych zwierząt, takich jak słoni czy lwów, szczególne przy ujściu rzeki Ndala. Znajdują się tu także dwa gorące źródła, Maji Moto Ndogo oraz Maji Moto, przy których to właśnie chętnie gromadzą się różowe flamingi. Oprócz tego mamy szansę zobaczyć żyrafy, guźce, pawiany, słonie, antylopy, bawoły, lwy i hipopotamy. Podczas safari zapewnione jest pełne wyżywienie. Po safari zameldujemy się w hotelu w Arushy.

Limit bagażu podczas safari:

Dzień 6: Wizyta w autentycznej wiosce Masajów

Po trzydniowym safari wybierzemy się na cały dzień do autentycznej wioski Masajów, gdzie dowiemy się nieco więcej o ich  kulturze oraz tradycjach. To miejsce nie jest ustawką pod turystów, to prawdziwa wioska tego plemienia. W wiosce posłuchamy między innymi tradycyjnego śpiewu, poznamy tradycje tańce, poznamy technikę budowania masajskich domów, dowiemy się, jakie tradycyjne ozdoby noszą, a także będziemy mieli okazję wybrać się na pędzenie bydła po tanzańskich równinach. Do tego zobaczymy, jak przystosowują się do rozwoju oraz kontaktu ze współczesną cywilizacją. Wszystkie wizyty planowane są oraz organizowane przez samych Masajów.

Masajowie to koczowniczy pasterze, którzy wyemigrowali z północnej Afryki do Afryki Wschodniej w połowie XVI wieku. Ta najbardziej znana grupa etniczna we wschodniej Afryce znajduje się obecnie w regionie Kilimandżaro, zarówno w południowej Kenii, jak i w północnej Tanzanii. Obecnie istnieje około 1 000 000 Masajów, równo podzielonych między oba kraje. Pierwotnie Masajowie byli znani przede wszystkim jako wojownicy i pasterze. Kultura masajska opiera się głównie na hodowli bydła. Mówi się, że bóg deszczu, Ngai, siedzący na szczycie góry Kenia, pozostawił im wiarę oraz całe bydło tej ziemi. Do dzisiaj bydło jest najważniejszą częścią ich diety. Żywią się przede wszystkim mięsem, mlekiem i krwią z bydła, ze względu na zapotrzebowanie na białko i kalorie. Mieszanka mleka i krwi to tradycyjna specjalność masajska. Dania roślinne zazwyczaj nie są spożywane przez Masajów. Jednak są też tacy, którzy żyją poza obszarami chronionymi, parają się rolnictwem, uprawą pszenicy, kukurydzy, fasoli, herbaty oraz ziemniaków. Jednak tradycyjni Masajowie nie kultywują tych zajęć, wszystkie te produkty kupują od innych plemion. Tradycyjne domy masajskie są okrągłe lub prostokątne w zależności od regionu, zbudowane są z mieszanki gliny i gnoju. Ogień służy do gotowania i ogrzewania, ponieważ w domu Masajów nie ma kominka. Masajowie mówią między sobą swoim własnym językiem, Maa, który należy do grupy języków nilotyckich. Jednak większość może również komunikować się w języku suahili, którego nauczyli się w szkołach od lat 60-tych. Dwie wioski Masajów, Laizer i Leronjo, rozpoczęły uzyskały aprobatę programu turystyki kulturalnej Tanzanii na rzecz przyjmowania cudzoziemców w kwietniu 2009 roku.

W cenie lunch box.

Dzień 7: Przelot na Zanzibar / Stone Town

Po śniadaniu zostaniemy przetransportowani na lotnisko, skąd odlecimy do Dar es Salam, a tam przesiądziemy się na prom na Zanzibar. Istnieje możliwość bezpośredniego lotu na Zanzibar za dopłatą ok. 535 zł. Decyzja będzie należała do grupy. Zameldowania w hotelu w Stone Town, czas wolny.

Dzień 8: Stone Town

Nazwa Stone Town oznacza Kamienne Miasto i właśnie takie sprawia wrażenie. Mimo, iż budynki mieszkalne z kamienia zbudowane nie są, pozostałości kamiennych murów ciągle przypominają o dawnych czasach. Historia wyspy oraz samego Stone Town była niezwykle burzliwa i smutna, bo naznaczona cierpieniem ludzkim, a konkretnie handlem niewolnikami, który odbywał się tu przez długie lata. Zanzibar przez stulecia przechodził z rąk do rąk, ciągle był podbijany i kolonizowany przez coraz to inne nacje. Miało to wpływ na charakter wyspy, gdzie powstała społeczność suahili, będąca mieszanką wielu kultur.

Życie w Stone Town - wgląd w tradycyjne społeczeństwo

W tym dniu naszego wybierzemy się na wycieczkę po starym mieście z lokalnym przewodnikiem, który urodził się oraz wychował na wyspie. Spacerując po wąskich uliczkach zobaczymy, jak żyją Zanzibarczycy. Od naszego przewodnika, dowiemy się, jakie role w tym społeczeństwie pełnią kobiety oraz mężczyźni, jak zorganizowane jest codzienne życie domowe oraz społeczne, jak wygląda edukacja, opieka nad osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi, jak i jakie święta obchodzą mieszkańcy wyspy, jak przeżywana jest żałoba. Po wycieczce odwiedzimy dom rodzinny naszego przewodnika, by razem z jego rodziną zasiąść do pysznego domowego posiłku. W czasie wycieczki odwiedzimy m. in. następujące miejsca: Stary Fort, Dom Cudów, Pałac oraz dawny targ niewolników. Po południu czas wolny na samodzielne zwiedzanie starówki oraz zakup pamiątek.

Dzień 9: Spice Tour z lekcją gotowania / warsztaty z tańca oraz nauka gry na tradycyjnych instrumentach, lekcja rysunku tingatina 

Wyspa pachnie przede wszystkim goździkami oraz wanilią, ale nie tylko. W tym dniu powąchamy ją i posmakujemy, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dzień rozpoczniemy od wizyty na targu Darajani w Stone Town, gdzie zapoznamy się z artykułami, oferowanymi w takich miejscach oraz poznamy kulturę kupowania na targu. Następnie udamy się publicznym transportem, znanym jako daladala, poza miasto na plantację przypraw, gdzie zobaczymy, jak owe przyprawy rosną w środowisku naturalnym. Dowiemy się o pochodzeniu oraz znaczeniu owych roślinek w kuchni zanzibarskiej. Lekcja gotowania odbędzie się na plantacji, wraz z naszą panią gospodynią poznacie tradycyjne przepisy oraz tajniki tutejszej kuchni. Kiedy posiłek będzie już gotowy, zasiądziemy do jego konsumpcji.  W cenie otrzymacie: przejazd daladala, spice tour, market tour, lunch w tym cztery przepis (zostaną przesłane mailem), butelkowaną wodę mineralną, lekcję gotowania. Czas trwania: 9:30 - 14:00. Po południu czas wolny. Dla chętnych wycieczka na Prison Island.

Drugą część dnia poświęcimy innym ze sztuk, a mianowicie muzyce oraz malarstwu. Udamy się na prywatną lekcję tańca oraz gry na tradycyjnych instrumentach zanzibarskich. Nauczymy się prostych rytmów oraz melodii z muzyki Suahili oraz jak tańczyć i poruszać się do dźwięków afrykańskich bębnów. Instrumenty, jakie poznamy to kanunudneytabla i jeszcze kilka innych. Dowiemy się także, co to jest Taarab, jak powstała oraz jakie ma znaczenie dla mieszkańców Zanzibaru. Poznamy także technikę tradycyjną technikę malowania tingatinga. Warsztaty także dla dzieci. Czas trwania: 2 godziny.

Dzień 10: Stone Town / Jozani Forrest / Jambiani

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku wybrzeża. Po drodze zatrzymamy się w rezerwacie Jozani Forrest, w którym żyje endemiczny gatunek małp, są to gerezy czerwone (Red Colubus). Żyją one tylko w tym miejscu i tylko na Zanzibarze można je zobaczyć. Wszelkie próby przesiedlenia skończyły się fiaskiem. Małpki bowiem potrzebują pożywienia, jakie występują w tym rejonie. Te małe zwierzątka z bujną grzywą oraz rudym grzbietem zamieszkują wyspę już od 1,5 tysiąca lat! Nie boją się człowieka, można obserwować je z bliskiej odległości, a jest ich tu bardzo liczna populacja. Po zakończeniu spaceru w Jozani Forrest pojedziemy prosto do Jambiani. Po zameldowaniu w hotelu czas wolny.

Dzień 11: Jambiani

Wioska Jambiani, położona we wschodniej części wyspy, słynie z najpiękniejszych plaż na całym Zanzibarze oraz ze spokojnej, relaksującej atmosfery. Brak tutaj tłumów. Zamieszkamy w bungalowach lub willi na samej plaży. Cały obiekt urządzony jest w typowo zanzibarskim stylu. Cały dzień wolny: czas na relaks na pięknych plażach, możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywny (uwaga: wycieczki fakultatywne nie są oferowane przez biuro TravelizeMe, biuro także nie pośredniczy w zakupie).

Dzień 12: Jambiani / Paje / The Rock

Po śniadaniu wybierzemy się do Centrum algowego w Paje. Jest to lokalne przedsięwzięcie, które umożliwia kobietom z Paje zbierać wodorosty, a następnie zarabiać na życie, przekształcając je w pożądane ekologiczne mydła, peelingi i olejki eteryczne (również z goździkami, kokosem i miejscowym miodem). Podczas tej wycieczki odwiedzimy jedną z takich farm oraz centrum ich przetwórstwa. Chętni mogą samodzielnie wyprodukować mydło, popijając przy tym słodki koktajl z wodorostów. Po wizycie w centrum relaks na plaży w Paje.

Po południu udamy się do słynnej restauracji The Rock, która stanowi niejako symbol wyspy. Restauracja, jak sama nazwa wskazuje, mieści się na skale w małym białym domku, w niewielkiej odległości od brzegu. Przed południem można dojść do niej suchą stopą po specjalnie przygotowanej wybetonowanej ścieżce. Po południu, kiedy wraz z przypływem, ścieżka zostaje zalana, do restauracji trzeba podpłynąć łódką. I właśnie o tej porze dnia się tam zjawimy. Na nocleg wracamy do Jambiani.

Dzień 13: Jambiani / Beauty day

Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie wioski z przewodnikiem. Odwiedzimy szkołę, przychodnię i szpital, zobaczymy, jak żyją i mieszkają mieszkańcy Jambiani. Po południu, dla chętnych, możliwość zorganizowania warsztatów z robienia kadzideł, zwanych Udi. Są to de facto zanzibarskie perfumy, których używają kobiety na całej wyspie. Podczas zajęć dowiemy się, jak są wytwarzane od zera. Będziemy gotować kawałki drewna "makapi" na otwartym ogniu razem ze wszystkimi składnikami, aby stworzyć własne kadzidełko. Podobnie jak przy wytwarzaniu perfum, wymagana jest podstawowa, środkowa oraz górna nuta. Dowiemy się także o historii oraz zastosowaniach udi w domach na Zanzibarze. Drugą część warsztatów poświęcimy na lekcję malowania ciała prawdziwą zanzibarską henną. Na koniec na naszym ciele pojawi się wybrany motyw. Powrót na nocleg do Jambiani. Wycieczka dodatkowo płatna 35 USD.

Dzień 14: Jambiani

Dzień wolny na odpoczynek na plaży.

Dzień 15: Powrót 

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko/przystań w Stone Town.

CENA OBEJMUJE

PILOTA Z POLSKI PILOTA Z POLSKI
Pilot z Polski zaopiekuje się grupą podczas całego wyjazdu. Zadba o lokalny transport oraz organizację wycieczek lokalnych.

TRANSPORT LOKALNY TAKSÓWKAMI ORAZ DALADALA TRANSPORT LOKALNY TAKSÓWKAMI ORAZ DALADALA
Na miejscu wszystkie przejazdy lokalne w ramach programu.

PRZELOTY LOKALNE PLUS PROM PRZELOTY LOKALNE PLUS PROM
Przeloty lokalne na safari oraz z safari oraz transfer promem.

NOCLEGI NOCLEGI
Zakwaterowanie wraz ze śniadaniem w pokojach 2-os. (hotele w Stone Town, hotel 4* w Matemwe oraz bungalowy w Jambiani)

CZĘŚCIOWE WYŻYWIENIE CZĘŚCIOWE WYŻYWIENIE
14 śniadań, dwa tradycyjne zanzibarskie obiady, podczas safari pełne wyżywienie

SAFARI SAFARI
Transport samochodem 4x4 z otwartym dachem, zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem w lodgach podczas safari, wstępy do parków, transfer z i na lotnisko, butelka wody mineralnej podczas trwania safari, zakwaterowanie przed oraz po safari.

SPICE TOUR SPICE TOUR
Wycieczka na targ po składniki, wycieczka na plantację przypraw oraz lekcja gotowania

LEKCJĘ GRY NA TRADYCYJNYCH INSTRUMENTACH, TAŃCA, TINGATINGA LEKCJĘ GRY NA TRADYCYJNYCH INSTRUMENTACH, TAŃCA, TINGATINGA
Prywatna lekcja tańca, gry na tradycyjnych instrumentach zanzibarskich oraz malowania techniką tingatinga.

WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE
Wstęy w Stone Town oraz do centrum  algowego w Paje

UBEZPIECZENIE UBEZPIECZENIE
KL, NNW, bagaż

CENA NIE OBEJMUJE

BILETÓW LOTNICZYCH BILETÓW LOTNICZYCH
Bilety na trasie Warszawa – Zanzibar– Warszawa, koszt ok. 2260 zł - 3500 zł. Bilety aranżujemy dla klientów.

WIZY DO TANZANII WIZY DO TANZANII
Wiza wyrabiana po przylocie na lotnisku, płatna 50 USD

OBIADÓW ORAZ KOLACJI POZA SAFARI OBIADÓW ORAZ KOLACJI POZA SAFARI
Z wyjątkiem dwóch obiadów podczas pobytu Stone Town oraz pełnego wyżywienia podczas safari. Średnia cena za posiłek na Zanzibarze 7-10 USD.

WARSZTATY Z ROBIENIA UDI WARSZTATY Z ROBIENIA UDI
Warsztaty z przygotowywania kadzideł UDI, zanzibarskich perfum, których używają kobiety na całej wyspie.

LEKCJĘ MALOWANIA HENNĄ LEKCJĘ MALOWANIA HENNĄ
Lekcja malowania ciała prawdziwą zanzibarską henną. Na koniec na naszym ciele pojawi się wybrany motyw.

 INNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH INNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH
Atrakcji spoza programu

NAPIWKÓW NAPIWKÓW
Zwyczajowych napiwków oraz napiwków podczas safari.

WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE

SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY
Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

Wylot z Warszawy:

  • 07.07.2018 - 21.07.2018 (aktualnie 2811 zł linie Qatar Airways lub 2650 zł linie Emirates - długie przesiadki)
  • 24.07.2018 - 10.08.2018 (aktualnie 2995 zł linie Qatar Airways lub 2650 zł linie Emirates - długie przesiadki)
  • 01.09.2018 - 15.09.2018 (aktualnie 2260 zł linie Qatar Airways)
  • 29.09.2018 - 13.10.2018 (aktualnie 2260 zł linie Qatar Airways)

*Istnieje możliwość zorganizowania safari także w Parku Narodowym Serengeti. Jeśli są Państwo zainteresowani, przygotujemy program na życzenie i zbierzemy grupę.

TRANSPORT PODCZAS SAFARI

Transport na safari odbywa się samochodami 4x4 (Land Cruiser), jeden pojazd pomieści 7 osób, drugi 5 osób. W przypadku grupy 7-osobowej, wycieczka odbywa się dwoma samochodami, by zwiększyć komfort uczestników. Samochody posiadają otwarty dach.

SAFARI

W cenie zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem w lodge standard podczas safari, wstępy do parków, transfer z i na lotnisko, woda mineralna podczas trwania safari, przewodnik-kierowca podczas safari, kucharz, zakwaterowanie przed oraz po safari. Ubiór na safari: zalecane ubranie w kolorach beżowych, khaki, wojskowej zieleni, ogólnie jasnych, nie drażniących zwierząt. W tym czasie nie nosimy kolorów jaskrawych. Zakładamy długie przewiewne spodnie i obowiązkowo długi rękaw (cienka koszula bawełniana). Przyda się chustka, chroniąca usta i nos przed kurzem oraz nakrycie głowy. Do tego zabudowane buty (nie sandały).

TRANSPORT NA ZANZIBAR

Z lotniska Kilimandżaro polecimy do Dar es Salam, gdzie przesiądziemy się na prom na Zanzibar. Istnieje możliwość bezpośredniego lotu z Kilimandżaro na wyspę za dopłatą ok. 535 zł. Decyzję podejmę grupa.

WIZA

Wiza wyrabiana jest na miejscu po przylocie. Koszt to 50 USD (można płacić kartą). W samolocie zostaną rozdane odpowiednie formularze, zawierające podstawowe informacje na temat podróżującego. Na lotnisku trzeba będzie wypełnić jeszcze jeden dodatkowy formularz. Zdjęcie robione jest w okienku.

SZCZEPIENIA

Nie ma szczepień obowiązkowych. Szczepienie na żółtą febrę nie jest już obowiązkowe. Warto jednak skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, aby omówić ewentualne zagrożenia. Szczepienia, które warto mieć:

  • WZW typu A
  • dur brzuszny
  • błonica + tężec + polio + krztusiec (pakiet)

Tanzania to rejony malaryczne. Na Zanzibarze malaria praktycznie nie występuje, ale może się zdarzyć. Trzeba koniecznie używać repelentów przeciwko komarom. Najskuteczniejsza jest Mugga z 50% zawartością deet. Lekarz może zalecić przyjmowanie leku na malarię (Malarone). Tabletki należy zacząć brać dzień przed wjazdem na teren malaryczny i przyjmować 7 dni po opuszczeniu strefy zagrożenia. Decyzja o przyjmowaniu leku należy do Państwa.

APTECZKA

Leki na przeziębienie (paracetamol, nie ibuprom, gdyż w przypadku podejrzenia malarii czy dengii, nie wolno przyjmować ibuprofenu, który rozrzedza krew), leki zawierające pseudoefedrynę, coś na gardło, problemy żołądkowe, np. nifuroksazyt, probiotyki na wzmocnienie flory bakteryjnej.

WALUTA

Oficjalną walutą jest szyling tanzański. 1 USD to około 2000 TZS. Wymiany pieniędzy można dokonać od razu na lotnisku. Wszędzie można jednak płacić dolarami. Dodatkowo coraz częściej honorowane jest Euro. Przelicznik na wyspie to 1 USD = 1 EUR. W przypadku kiedy wymienimy zbyt dużą sumę i chcemy przed wyjazdem pozbyć się lokalnej waluty, możemy mieć z tym problem. W kantorze na lotnisku niby powinni przyjąć szylingi, a jednak stosowane są wszelkie sztuczki, by tego nie zrobić. Dolary, które zabieramy ze sobą, powinny być wydrukowane po 2006 roku, te wcześniejsze nie są honorowane.

NOCLEGI

Przed oraz po safari zatrzymamy się w 3* Peace Hotel w Aruszy. Hotel oferuje zakwaterowanie w klimatyzowanych pokojach, z bezpłatnym dostępem do WiFi. Na miejscu działa bar. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem, a niektóre z nich zapewniają widok na góry lub miasto. Dla Gości przygotowano szlafroki i kapcie. Recepcja jest czynna przez całą dobę.

Podczas safari będziemy mieszkać w standard lodge Eileen's Trees Inn. Obiekt położony jest w miejscowości Karatu. Oferuje on centrum fitness, ogród oraz odkryty basen. Położony jest w niewielkiej odległości od kościoła pasterskiego Karatu oraz supermarketów. Pokoje w hotelu obejmują część wypoczynkową. Każdy pokój wyposażony jest w łazienkę oraz wannę, a niektóre dysponują także balkonem. Pokoje wyposażone są w biurko oraz czajnik. Codziennie rano na miejscu serwowane jest śniadanie kontynentalne. Recepcja całodobowa.

W Jambiani zatrzymamy się w Uhuru Beach Resort (5 noclegów), położonym praktycznie na samej plaży, i do tej najpiękniejszej na całym Zanzibarze. Do dyspozycji mamy 2-os. bungalowy z widokiem na ocean. Cały resort, zarówno domki, jak i pomieszczenia użytku wspólnego urządzone są w klimatycznym zanzibarskim stylu. W każdym pokoju znajduje się prywatna łazienka. Rano w restauracji serwowane jest śniadanie. Obiekt oferuje bezpłatny dostęp do WiFi, taras słoneczny oraz restaurację. Resort dysponuje zapleczem do uprawiania sportów wodnych oraz wypożyczalnią rowerów. W okolicy można nurkować bez sprzętu lub z rurką.

W razie braku dostępności nocleg zostanie zapewniony w hotelu o podobnym standardzie na samej plaży.

W Stone Town śpimy w hotelu The Island Town. Do dyspozycji mamy pokoje 2-os. z łazienkami, śniadanie wliczone w cenę. Hotel położony jest 6 minut spacerem od plaży, zapewnia restaurację oraz bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach. Pokoje są klimatyzowane i wyposażone w sofę, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, małą lodówkę, żelazko oraz wieszak na ubrania. W każdym pokoju mieści się też łazienka z prysznicem i bezpłatnym zestawem kosmetyków. W restauracji na dachu będziemy jadać pyszne śniadanie oraz podziwiać panoramiczny widok na Stare Miasto. Obiekt ten oddalony jest o 5 minut spacerem od targowiska Darajani oraz o 10 minut spacerem od pałacu House of Wonders.

W razie braku dostępności nocleg zostanie zapewniony w hotelu o podobnym standardzie.