PACHNĄCY OMAN – KRAINA KADZIDŁA I FORTÓW / ROAD TRIP

Pachnący Oman to to niewątpliwie dobry wybór na wyjazd ze zwiedzaniem. Tutaj najlepiej wynająć samochód i ruszyć w prawdziwy road trip, bowiem ciekawych oraz pięnych miejsc w Omanie jest bez liku. To kraj fortów, kadzidła oraz niesamowitych gór i wąwozów, obłędnych  plaż.

Zwiedzanie warto rozpocząc od stolicy kraju Maskatu, gdzie w pierwszej kolejności trzeba się udać do Wielkiego Meczetu Sułtana Qaboos, jednego z największych meczetów na Bliskim Wchodzie. Następnie można zajrzeć do Muzeum Bait Al Zubai, zatrzymać się przy pałacu sułtanów Al Alam oraz udać się na słynny targ Muttrah Souq, gdzie będziecie mieć okazję poczuć prawdziwy zapach orientu oraz zakupić pamiątki w postaci rękodzieła, kadzidła, perfum czy tradycyjnych omańskich chust.

Kolejnym punktem Waszej podróży może być region Nizwa, który uchodzi za kulturalną stolicę Omanu. Warto tu odwiedzić 17-wieczny fort Jabrin, a następnie udać się do twierdzy Bahla, która jest jedną z najlepiej zachowanych twierdz z XVII wieku, zbudowana z gliny, otoczona murem o wysokości 5 metrów, położona u stóp gór Djebel Akhdar. Perełką tego regionu jest niewątpliwie potężny Fort Nizwa z jego okrągłą wieżą z armatami.

Następnie po zwiedzaniu fortów można wyruszyć w góry. Po drodze na Jebel Shams warto zatrzymać się w miejscowościach Al Hamra oraz Misfah. Al Hamra jest jednym z najlepiej zachowanych starych miast w kraju. Zobaczymy tu tradycyjne domy z gliny, pochodzące sprzed 400 lat oraz stary system nawadniania falaj (afladż), wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Al Hamra odwiedzimy żywe muzuem Bait Al Safah, mieszczące się w jednym z historycznych domów. Zobaczycie tu, jak w tradycyjny sposób kobiety wypiekają chleb, wyrabiają olej arganowy czy też przygotowują maści z szafranu. Z Al Hamry udacie się do starej wioski Misfah z zabudową z cegły mułowej, wciśniętej między skały. Ciągle zamieszkuje ją jeszcze lokalna ludność. Następnie przejedziecie do wiosek Wadi Gul oraz Wadi Nakhar, położonych w pobliżu Wielkiego Kanionu.  Dalej Waszym celem będzie Jebel Shams, najwyższy szczyt Omanu, położony w górach Jebel Akdhar.

Z kolei warto się udać na słynną pustynię Wahiba Sands, gdzie czeka Was nie lada atrakcja, jaką jest sand bashing, czyli jazda po wydmach samochodem 4×4. Wieczorem zaś udacie się na zachód słońca, który będziecie podziwiać z pomarańczowych wydm. Przy kolacji, a potem przy ognisku dowiecie się więcej na temat prawdziwego życia Beduinów.

Z Wahiba Sands udacie się do niesamowitego miejsca, jakim jest Wadi Bani Khalid, oazy położonej wśród gór. To jedna z najpiękniejszych wadis w całym Omanie. Zażyjecie tu orzeźwiającej kąpieli w naturalnych górskich basenach. Następnie pojedziecie do Sur, miasteczka położonego nad Zatoką Omańską, słynącego z manufaktury szkutniczej tradycyjnych łodzi dhow. Nastęnie można wyruszuć do Ras Al Jinz na obserwację żółwii.

W ramach krótkiego odpoczynku możecie zatrzymaćsię na plaży Fins, a następnie udać się do Bimah Sinkhole, miejsca, które jest wapiennym kraterem z turkusową wodą. Kolejnym przystankiem może być Wadi Arbayeen, gdzie ponownie będziecie mogli zażyć orzeźwiającej kąpieli w naturalnych basenach, ukrytych wśród palm daktylowych. Do Maskatu możecie wrócić przez malowniczą wioskę Quriyat. Z Maskatu możecie polecieć do Salalah, gdzie odpoczniecie na pięknych dziewiczych plażach.