MISTYCYZM I POLA RYŻOWE – ODKRYJ BALI

A może by tak na mistyczną wyspę Bali? Taki wyjazd będzie nastawiony na poznanie kultury balijskiej oraz na odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Na temat tej wyspy krążą różne opinie, jedni wracają zakochani, inni wręcz przeciwnie. My zdecydowanie należymy do tych pierwszych i chętnie doradzimy Wam, jakie miejsca warto tu zobaczyć. Plan podróży na Bali zdecydowanie się przyda.

Najpierw warto zatrzymać się na kilka dni w Ubud, zwiedzić miasto oraz jego okolice. Ubud to zdecydowanie najładniejsze balijskie miasteczko. Znaczna część zabudowy utrzymana jest w tradycyjnym balijskim stylu, domy, murki, bramy, dachy czy okna wykończone są niezwykłą ilością ozdób. W miasteczku znajduje się mnóstwo świątyń, czasami trudno się zorientować, gdzie kończy się świątynia, a zaczyna dom czy hotel, to wszystko doskonale się przenika i współgra ze sobą.

W Ubud wybierzcie się do słynnego Małpiego Lasu, który jest piękną tropikalną dżunglą, kryjącą w sobie stare świątynie z XIV wieku oraz wszędobylskie makaki. Tutaj możecie także wziąć udział w zajęciach zwanych Offering making. Składanie ofiary odgrywa znaczącą rolę w życiu balijskim, ponieważ uspokaja duchy, a tym samym przynosi dobrobyt oraz dobre zdrowie rodzinie. Tzw. ofiary występują w wielu odmianach, od małych codziennych, umieszczanych w każdym domu, aż po ogromne, przygotowywane na festiwale świątynne. Podczas zajęć nauczycie się składać ofiary z barwnego ciasta, rzeźbionych liści oraz z bambusa. Nauczycie się także znaczenia dziennych ofiar oraz sposobu ich wykonywania. Następnie udajcie się do Ubud Palace, którego główną atrakcją jest taneczno-muzyczne, tradycyjne balijskie show, odbywające się tu co wieczór. Zajrzycie także do Saraswati Temple. Ta hinduistyczna świątynia znajduje się niemalże przy głównej ulicy, a to, co zachwyca to jej ogród wodny z kwiatami lotosu. Przy świątyni także odbywają się pokazy tradycyjnego tańca Legong lub Kecak. Udajcie się także na Ubud Market, gdzie można zakupić różne pamiątki w dobrej cenie, targowanie bardzo wskazane. W Ubud mozecie wziąć także udział w lekcji malowania techniką batiku. Batik to charakterystyczna dla Indonezji technika malarska, polegająca na warstwowym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niezamarkowane wcześniej woskiem. Niesamowite obrazy, tworzone tą techniką można podziwiać w licznych galeriach.

Będąc w Ubud wybierzcie się także na zwiedzanie okolic. W czasie spaceru będziecie mieli okazję zobaczyć rolników przy pracach na swoich polach oraz podziwiać soczystą zieleń pól ryżowych. Wstąpcie także do tradycyjnej balijskiej wioski, gdzie możecie odwiedzic balijski dom rodzinny oraz zobaczyć, jak wygląda prawdziwy balijski styl życia. A może by tak trochę się pohustać? Dlaczego nie? W okolicach Ubud czeka na Was słynna Bali Swing.

Kolejne dni warto spędzić na zwiedzaniu wyspy. Można to zrobić we własnym zakresie, można z prywatny kierowcą, który zawiezie Was w najpiękniejsze miejsca wyspy. Koniecznie musicie zobaczć takie jak świątynie Taman AyunTanah Lot, Pur Ulun Danu Bratan, Pura Tirta Empul, Pura Kehen oraz Pura Besakih czy tarasy ryżowe Jatiluwih.

Z Ubud udajcie się do malowniczej wioski Sidemen, ukrytej wśród pól ryżowych. Tutaj możecie wziąć udział w lekcji gotowania tradycyjnych balijskich potraw w tradycyjny sposób. Warto tu również wybrać się na trekking czy to samodzielnie czy z lokalnym przewodnikiem.

Ostatnie dni możecie spędzić w miejscowości Jimbaran przy plaży Balangan, oddając się błogiemu odpoczynkowi oraz zwiedzając okolice. Zielone wzgórza z tarasowymi ryżowymi, rustykalne wioski, balijskie świątynie, wspaniałe plaże, czy to piaszczyste, czy wulkaniczne, tworzą właśnie scenerię tej niezwykłej wyspy. Zdecydowanie warto zagłębić się w wyspę i poznać jej uroki.