JORDANIA – NABATEJSKIE CUDA

Podczas podróży do Jordanii przeniesiecie się do epoki biblijnej, spędzicie noc w beduińskim obozie na samej pustyni pod rozgwieżdżonym niebem, zrelaksujecie się w naturalnym spa, jakim jest Morze Martwe, odwiedzicie jeden z cudów świata, starożytną Petrę oraz wybierzecie się na całodniowy trekking po rezerwacie Dana. Prawda, że brzmi niesamowcie? Jak zorganizować taką wyprawę? Podpowiemy. Plan podróży do Jordanii z pewnością jest dobrym pomysłem.

Zwiedzanie rmożecie rozpocząć od miasteczka Ajlun, gdzie zobaczycie stary zamek arabski Kalar ar-Rabad, wzniesiony w XII wieku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych przykładów arabskiej architektury średniowiecznej na całym Środkowym Wschodzie. Następnie udacie się do grecko-rzymskiego miasta Dżarasz (Jerash), zwanego Miastem Tysiąca Kolumn. Dżarasz ukazuje wielkość Imperium Rzymskiego i bywa określany jako Pompeje Wschodu. Uważany jest także za jedno z największych i najlepiej zachowanych miejsc rzymskiej architektury na świecie poza Włochami. Po zwiedzaniu możecie pojechać już wprost nad Morze Martwe, które jest najniżej położonym punktem na Ziemi, aż 395 metrów poniżej poziomu morza. Pływanie, a raczej unoszenie się w jego słonych wodach, stanowi naturalne spa.

Dalej przejedziecie Autostradą Króla, starożytną trasą, która wciąż nosi ślady po kupcach, dawnych armiach i pielgrzymach, którzy przemierzali ją przed wiekami, była ona niegdyś częścią Jedwabnego Szlaku. Następnie możecie udać się do chrześcijańskiego miasta Madaba, znanego jako “Miasto Mozaik“. Z Madaby pojedziecie na Górę Nebo, która uznawana jest za jedno z najważniejszych świętych miejsc w Jordanii, uważana jest za miejsce, do którego Mojżesz wspiął się z Doliny Moabu i skąd Bóg pokazał mu Ziemię Obiecaną. Dalej przejdziecie przez Wadi Mujib, głęboką dolinę z jednym z najbardziej zapierających dech widoków Jordanii. Będziecie kontynuować Waszą podróż do miasta Kerak, gdzie odwiedzimy zamek Krzyżaków, poznamy jego różnorodną historią, począwszy od okresu bizantyjskiego do okresu Mameluków. Z Kerak udaciesię już do słynnej Petry.

W Petrze warto spędzić przynajmniej dwa dni. Mówi się o niej “miasto różowoczerwone, w połowie tak stare, jak czas”. Owo starożytna osada została założona przez Nabatejczyków 2000 lat temu. Jej ogromna struktura architektoniczna, wielowymiarowe i wielokolorowe kamienie stanowią jedno z najbardziej malowniczych miejsc na świecie. Wizyta w starożytnej stolicy Nabatejczyków to punkt obowiązkowy.

Kolejnym przystankiem może być Beida, zwana małą Petrą. To miejsce, gdzie Nabatejczycy zwykli zabawiać swoich gości. Następnie koniecznie musicie się udac na słynną pustynię Wadi Rum, największą pustynię w Jordanii i jedną z najbardziej spektakularnymi widokami na świecie. Tutaj wybierzcie się na przejażdżkę jeepami, która zakończy się podziwianiem niesamowitego zachodu słońca oraz filiżanką tradycyjnej beduińskiej herbaty. Po zachodzie zostaniecie odwiezieni do obozu na pustyni, gdzie zostanie zaserwowana tradycyjna beduińska kolacja. Następny dzień możecie spędzić w Rezerwacie Dana na całodniowym trekkingu z przewodnikiem.

Jeśli macie jeszcze czas, warto zatrzymać się nad Morzem Czerwonym nad odpoczynek. Akaba to świetne miejsce do snurkowania oraz nurkowania.