ESENCJA KUBY – CYGARA, RUM I MUZYKA

Nasza propozycja to również wycieczka na Kubę, wyspę cygar, rumu i porywającej muzyki, wyspę oszałamiającej, dziewiczej przyrody. To także piękne piaszczyste plaże Morza Karaibskiego. Gospodarka kraju oczywiście boryka się z trudnościami, ale jednocześnie Kuba i jej mieszkańcy mogą mieć przed sobą świetlaną przyszłość. Mają jedne z najlepszych wyników opieki zdrowotnej na świecie oraz wyspę, która ma wiele do zaoferowania. Jego obywatele mają nadzieję na skorzystanie z tego, nawet gdy przyznają, że ich kraj ciągle kręci się między chaosem finansowym a turystyczną mekką. Czy warto zaplanować swoją podróż na Kubę? Zdecydowanie. To duża wyspa, a transport publiczny jest dość specyficzny.

Przygodę z tym ciekawym krajem zdecydowanie warto zacząć od stolicy kraju, gorącej Hawany. Sercem tego migoczącego miasta jest bez wątpienia jego stara część La Habana Vieja. To miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z racji swej pięknej kolonialnej architektury. Wiele głównych atrakcji znajduje się w dogodnej odległości od siebie, dzięki czemu Stare Miasto będziemy zwiedzać także na piechotę. Dodatkowo mozna wybrać się na przejażdżkę jednym z klasycznych amerykańskich samochodów, z których znana jest Kuba. Udajcie się także do jednego z najbardziej klimatycznych miejsc w całym mieście, na taras na dachu na Starym Mieście. Nauczycie się, jak przygotować słynny drink mojito (lub alternatywę bezalkoholową jego wersję, jeśli wolicie). Zjecie tu także pyszną kolację z lokalnym przewodnikiem. Czeka nas także wizyta w Muzeum Rumu oraz w Fabryce Cygar.

Z Hawany możecie udać się do Cienfuegos, miasta, które często określane jest mianem Paryża na Karaibach. Po drodze do Cienfuegos zatrzymacie się w Playa Girón, znanej również jako Bay of Pigs. Z tego miejsca Stany Zjednoczone próbowały przeprowadzić inwazję na Kubę, która ostatecznie zakończyła się niepowodzeniem i stała się jedną z pierwszych porażek militarnych USA w Ameryce Łacińskiej. Z Cienfuegos udajcie się do Trinidadu. Po drodze zatrzymajcie się w mieście Santa Clara, gdzie spoczywa jeden z najbardziej znanych bohaterów Kuby Che Guevara.

Trinidad to jedno z najpiękniejszych miast na Kubie. Zostało założone w 1514 roku i zyskało na znaczeniu dzięki rozległej uprawie trzciny cukrowej oraz produkcji cukru, która miała miejsce w pobliskiej Dolinie Młynów Cukrowych. Skończyło się to, gdy niewolnictwo zostało zniesione na Kubie, wówczas znaczenie Trinidadu zaczęło gwałtownie maleć. Miasto do lat 20 ubiegłego wieku było odcięte od reszty wyspy, nie prowadziły tędy żadne główne drogi, dzięki czemu zachowało swój niepowtarzalny charakter. Trinidad znany jest przede wszystkim z kolorowych willi zbudowanych przy eleganckich, brukowanych uliczkach po których wciąż jeszcze jeżdżą wozy zaprzężone w konie. Z tarasów domów można oglądać panoramę miasta otoczoną wzgórzami i tropikalną roślinnością. Przez kolejne dni będziecie mieć możliwość nacieszenia się atmosferą miasteczka, jego kolonialnym klimatem i drinkami na bazie rumu. Dla chętnych wycieczka do pięknego wodospadu, do zabytkowej cukrowni oraz na jedną z najlepszych plaż na Kubie – Playa Ancon.

Z Trinidadu możecie udać się do Viñales, które leży w samym środku historycznego regionu uprawy tytoniu, dokładniej w zapierającej dech w piersiach dolinie o nazwie Valle de Viñales. Okolice te od wielu lat goszczą na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przepiękna dolina znajduje się w górach Sierra de los Organos, które pełne są tajemniczych jaskiń powstałych wskutek procesów przyrodniczych. W jednej z nich podczas konkwisty schronienia przed najeźdźcami szukali tutejsi Indianie. Największa atrakcja to przede wszystkim bogactwo przyrodnicze, możliwość wyciszenia się, obejrzenia upraw tytoniu oraz kontaktu z mieszkańcami tych rejonów.

Podczas wycieczki po Kuba zdecydowanie polecamy zatrzymać się w autentycznych Casas Particulares (Casa’s), znanych również jako kubańskie kwatery prywatne. Dzięki temu macie szansę poznać bliżej kubańskie rodziny, zobaczyć jak żyją oraz mieszkają.

Z jakim biurem na Kubę