SMAKI I ZAPACHY ZANZIBARU + WARSZTATY UWOLNIJ PEWNOŚĆ SIEBIE

Stone Town – Spice tour oraz lekcja gotowania – lekcja tańca – lekcja gry na tradycyjnych instrumentach – Jozani Forest – Matemwe – Nungwi – Jambiani – Paje – The Rock – warsztay z robienia incense UDI (zanzibarskie perfumy) – lekcja malowania henną

14-dniowa wycieczka na pachnącą wyspę przypraw, połączona z warsztatami z samorozwoju. Wyjazd silnie nastawiony na poznanie kultury Suahili, a nie tylko i wyłącznie na plażowanie. Oczywiście piękne białe plaże będą nam towarzyszyć przez cały pobyt. W Stone Town wybierzemy się na spacer z lokalnym przewodnikiem, urodzonym i wychowanym na wyspie, który później ugości nas w swoim domu. Czeka nas także lekcja gotowania zanzibarskich potraw, poprzedzona wizytą na lokalnym targu oraz na farmie przypraw. Oprócz tego poznamy także tradycyjne tańce oraz instrumenty zanzibarskie, wspólnie przygotujemy zanzibarskie perfumy UDI oraz ozdobimy nasze ciała tradycyjną henną. Wszystko to w ramach prywatnych warsztatów, zorganizowanych specjalnie dla nas. W czasie pobytu w Matemwe oraz Jambiani odwiedzimy lokalne wioski, dowiemy się więcej na temat życia ich mieszkańców. Odwiedzimy także centrum algowe w Paje oraz słynną wioskę Nungwi, a także restaurację The Rock. Pobyt na plaży będzie się przeplatał z warsztatami, poświęconymi pewności siebie. Warsztaty poprowadzi Małgosia Leduchowska, profesjonalny coach, który specjalizuje się w coachingu w drodze. Zapraszamy!

Długość wyjazdu: 14 dni / 13 noclegów
Liczba uczestników: 8 -12 osób plus pilot oraz coach z Polski

Cena: 1640 USD  1450 USD + bilet lotniczy

Termin: 16-30.06.2018

 • Zaliczka w momencie zapisu: 450 USD
 • Reszta kwoty płatna do 30 dni przed wyjazdem
 • W momencie wpłaty zaliczki należy uiścić obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os.

 

MiejsceNoclegiWyżywienieTyp pokoju
Stone Town33x Śniadanie, 2x lunchPokój 2-os. The Island Town Hotel
Matemwe55x ŚniadaniePokój 2-os. Villa Kiva Boutique Hotel 4*
Jambiani55x ŚniadanieBungalow 2-os. Pili Pili House

Wszystkie pokoje z prywatnymi łazienkami

Dopłata do pokoju 1-osobowego, zapytaj o cenę

Dzień 1: Stone Town

Przylot oraz transfer do hotelu, spotkanie organizacyjne, wspólne wyjście na kolację.

Nazwa Zanzibar brzmi niezwykle egzotycznym, i słusznie, gdyż właśnie tak jest w tym miejscu. Pochodzi ona od połączenia słowa „Zanj”, oznaczającego w języku arabskim „ziemię czarnych ludzi” oraz „Bar”, oznaczającego „wybrzeże”. Przylatując na "wyspę przypraw", koniecznie trzeba zatrzymać się w Stone Town, to najstarsza część miasta, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spędzimy tutaj trzy dni z przerwami na różne aktywności.

Dzień 2: Stone Town

Zwiedzanie Stone Town z lokalnym przewodnikiem, lunch, wprowadzenie do zajęć:

 • uważność – klucz do przeżycia tej wyprawy w pełni
 • medytacja – wyciszenie
 • przedstawienie metody pracy
 • zapoznanie się z narzędziami do pracy
 • wręczenie notesów
 • wyznaczenie intencji tego wyjazd.

Nazwa Stone Town oznacza Kamienne Miasto i właśnie takie sprawia wrażenie. Mimo, iż budynki mieszkalne z kamienia zbudowane nie są, pozostałości kamiennych murów ciągle przypominają o dawnych czasach. Historia wyspy oraz samego Stone Town była niezwykle burzliwa i smutna, bo naznaczona cierpieniem ludzkim, a konkretnie handlem niewolnikami, który odbywał się tu przez długie lata. Zanzibar przez stulecia przechodził z rąk do rąk, ciągle był podbijany i kolonizowany przez coraz to inne nacje. Miało to wpływ na charakter wyspy, gdzie powstała społeczność suahili, będąca mieszanką wielu kultur.

Życie w Stone Town - wgląd w tradycyjne społeczeństwo

W drugim dniu naszego pobytu wybierzemy się na wycieczkę po starym mieście. To tutaj w wąskich uliczkach zobaczymy, jak żyją Zanzibarczycy. Od naszego lokalnego przewodnika, który urodził się i wychował w Stone Town, dowiemy się, jakie role w tym społeczeństwie pełnią kobiety oraz mężczyźni, jak zorganizowane jest codzienne życie domowe oraz społeczne, jak wygląda edukacja, opieka nad osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi, jak i jakie święta obchodzą mieszkańcy wyspy, jak przeżywana jest żałoba. Po wycieczce odwiedzimy dom rodzinny naszego przewodnika, by razem z jego rodziną zasiąść do pysznego domowego posiłku. W czasie wycieczki odwiedzimy m. in. następujące miejsca: Stary Fort, Dom Cudów, Pałac oraz dawny targ niewolników.

Dzień 3: Spice Tour z lekcją gotowania / lekcja tańca oraz gry na tradycyjnych instrumentach

Wyspa pachnie przede wszystkim goździkami oraz wanilią, ale nie tylko. W tym dniu powąchamy ją i posmakujemy, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dzień rozpoczniemy od wizyty na targu Darajani w Stone Town, gdzie zapoznamy się z artykułami, oferowanymi w takich miejscach oraz poznamy kulturę kupowania na targu. Następnie udamy się publicznym transportem, znanym jako daladala, poza miasto na plantację przypraw, gdzie zobaczymy, jak owe przyprawy rosną w środowisku naturalnym. Dowiemy się o pochodzeniu oraz znaczeniu owych roślinek w kuchni zanzibarskiej. Lekcja gotowania odbędzie się na plantacji, wraz z naszą panią gospodynią poznacie tradycyjne przepisy oraz tajniki tutejszej kuchni. Kiedy posiłek będzie już gotowy, zasiądziemy do jego konsumpcji.  W cenie otrzymacie: przejazd daladala, spice tour, market tour, lunch w tym cztery przepis (zostaną przesłane mailem), butelkowaną wodę mineralną, lekcję gotowania. Czas trwania: 9:30 - 14:00.

Drugą część dnia poświęcimy innej ze sztuk, a mianowicie muzyce. Udamy się na prywatną lekcję tańca oraz gry na tradycyjnych instrumentach zanzibarskich. Nauczymy się prostych rytmów oraz melodii z muzyki Suahili oraz jak tańczyć i się poruszać do dźwięków afrykańskich bębnów. Instrumenty, jakie poznamy to kanunud, ney, tabla i jeszcze kilka innych. Dowiemy się także, co to jest Taarab, jak powstała oraz jakie ma znaczenie dla mieszkańców Zanzibaru. Czas trwania: 1-1,5 h.

Dzień 4: Stone Town / Jozani Forrest / Matemwe

Czas wolny do południa w Stone Town. Następnie udamy się do naszego hotelu w Matemwe. Po drodze zatrzymamy się w rezerwacie Jozani Forrest, w którym żyje endemiczny gatunek małp, są to gerezy czerwone (Red Colubus). Żyją one tylko w tym miejscu i tylko na Zanzibarze można je zobaczyć. Wszelkie próby przesiedlenia skończyły się fiaskiem. Małpki bowiem potrzebują pożywienia, jakie występują w tym rejonie. Te małe zwierzątka z bujną grzywą oraz rudym grzbietem zamieszkują wyspę już od 1,5 tysiąca lat! Nie boją się człowieka, można obserwować je z bliskiej odległości, a jest ich tu bardzo liczna populacja. Po zakończeniu spaceru w Jozani Forrest pojedziemy prosto do Matemwe. Zakwaterowanie w 4* hotelu Villa Kiva Boutique. Czas wolny.

Dzień 5: Matemwe

Dzień wolny: czas na relaks na pięknych plażach Zanzibaru, czas na skorzystanie z wycieczek fakultatywnych

Dzień 6: Matemwe

Dzień rozpoczniemy od warsztatów, które potrwają 3-4 godziny. Warsztat oparty będzie o pracę na narzędziach metaforycznych, na których przejdziemy przez proces:

moje wartościmoje drogowskazymoja Pewność Siebiewydobyciemój Brak Pewności Siebiekiedy się ujawniadziałanie z poziomu braku i pełni Pewności Siebiejakie są różnice i jak pielęgnować tę pełnię?

Po południu wybierzemy się do spacer do wioski Matemwe oraz zwiedzimy okolice.

Dzień 7: Matemwe

Dzień ponownie rozpoczniemy od warsztatów, które potrwają 3-4 godziny. Tym razem skupimy się na:

moja Mapa Pewności Siebiemoja wrażliwość a Pewność Siebiejakie przywdziewam zbroje?w jakich okopach się chowam przed światem?jak być prawdziwym i Pewnym Siebie jednocześnie?

Po południu czas wolny na relaks.

Dzień 8: Matemwe / Nungwi

W tym dniu wybierzemy się na całodniową wycieczkę do Nungwi, wioski w północnej części Zanzibaru, słynącej białych piaszczystych plaż i nieziemskich widoków. Zaaranżujemy ją sami. Będzie to część warsztatów w drodze. W tym dniu skupimy się na:

 • porannej medytacji
 • włączeniu pełni uważności
 • zbieraniu osobistych „znaków” z drogi
 • popołudniowej sesji, podsumowującej pracę w drodze.

W Nungwi wybierzemy się na spacer po wiosce, zrelaksujemy się pięknych plażach oraz zajrzymy do do Mnarani Aquarium, czyli farmy żółwi morskich. W przeszłości zwierzęta te były tutaj masowo łowione, zarówno ze względu na ich piękne skorupy, jak i ze względu na bardzo smaczne mięso. Przez polowania populacja żółwi znacznie się zmniejszyła. Działania pracowników farmy mają doprowadzić do odbudowania dawnej populacji.

Dzień 9: Jambiani

Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Jambiani, wioski, położonej we wschodniej części wyspy. Jambiani słynie z najpiękniejszych plaż na całym Zanzibarze oraz ze spokojnej, relaksującej atmosfery. Brak tutaj tłumów. Po przyjeździe zakwaterowani zostaniemy w Uhuru Beach Resort w bungalowach na samej plaży. Cały obiekt urządzony został w typowo zanzibarskim stylu. Po zakwaterowaniu czas wolny.

Dzień 10: Jambiani / The Rock

Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie wioski z przewodnikiem. Odwiedzimy szkołę, przychodnię i szpital, zobaczymy, jak żyją i mieszkają mieszkańcy Jambiani. Po południu zaś pojedziemy do słynnej restauracji The Rock, która stanowi już niejako symbol Zanzibaru. Restauracja, jak sama nazwa wskazuje, mieści się na skale w małym białym domku, w niewielkiej odległości od brzegu. Przed południem można dojść do niej suchą stopą po specjalnie przygotowanej betonowej ścieżce. Po południu, kiedy wraz z przypływem, ścieżka zostaje zalana, do restauracji trzeba podpłynąć łódką. I właśnie o tej porze dnia się tam zjawimy. Na nocleg wracamy do Jambiani.

Dzień 11: Jambiani / Beauty day

Po śniadaniu udamy się poza Jambiani na warsztaty z robienia kadzideł, zwanych Udi. Są to de facto zanzibarskie perfumy, których używają kobiety na całej wyspie. Podczas zajęć dowiemy się, jak są wytwarzane od zera. Będziemy gotować kawałki drewna "makapi" na otwartym ogniu razem ze wszystkimi składnikami, aby stworzyć własne kadzidełko. Podobnie jak przy wytwarzaniu perfum, wymagana jest podstawowa, środkowa oraz górna nuta. Dowiemy się także o historii oraz zastosowaniach udi w domach na Zanzibarze. Drugą część warsztatów poświęcimy na lekcję malowania ciała prawdziwą zanzibarską henną. Na koniec na naszym ciele pojawi się wybrany motyw. Powrót na nocleg do Jambiani.

Dzień 12: Jambiani / Paje 

Po śniadaniu wybierzemy się do Centrum algowego w Paje. Jest to lokalne przedsięwzięcie, które umożliwia kobietom z Paje zbierać wodorosty, a następnie zarabiać na życie, przekształcając je w pożądane ekologiczne mydła, peelingi i olejki eteryczne (również z goździkami, kokosem i miejscowym miodem). Podczas tej wycieczki odwiedzimy jedną z takich farm oraz centrum ich przetwórstwa. Chętni mogą samodzielnie wyprodukować mydło, popijając przy tym słodki koktajl z wodorostów. Po wizycie w centrum zostajemy na plażowanie w Paje. Powrót na nocleg do Jambiani.

Dzień 13: Jambiani

Po śniadaniu spotkamy się na podsumowaniu warsztatów. Po podsumowaniu czas wolny na plażowanie oraz wycieczki fakultatywne.

Dzień 14: Powrót 

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko/przystań w Stone Town.

CENA OBEJMUJE

PILOTA Z POLSKI PILOTA Z POLSKI
Pilot z Polski zaopiekuje się grupą podczas całego wyjazdu. Zadba o lokalny transport oraz organizację wycieczek lokalnych.

PROFESJONALNEGO COACHA Z POLSKI PROFESJONALNEGO COACHA Z POLSKI
Nasz coach Małgosia Leduchowska poprowadzi profesjonalne warsztaty z samorozwoju.

TRANSPORT LOKALNY TAKSÓWKAMI ORAZ DALADALA TRANSPORT LOKALNY TAKSÓWKAMI ORAZ DALADALA
Na miejscu wszystkie przejazdy lokalne w ramach programu.

NOCLEGI NOCLEGI
Zakwaterowanie wraz ze śniadaniem w pokojach 2-os. (hotele w Stone Town, hotel 4* w Matemwe oraz bungalowy w Jambiani)

ŚNIADANIA ŚNIADANIA
13 śniadań plus dwa tradycyjne zanzibarskie obiady

SPICE TOUR SPICE TOUR
Wycieczka na targ po składniki, wycieczka na plantację przypraw oraz lekcja gotowania

WARSZTATY Z ROBIENIA UDI WARSZTATY Z ROBIENIA UDI
Warsztaty z przygotowywania kadzideł UDI, zanzibarskich perfum, których używają kobiety na całej wyspie.

LEKCJĘ MALOWANIA HENNĄ LEKCJĘ MALOWANIA HENNĄ
Lekcja malowania ciała prawdziwą zanzibarską henną. Na koniec na naszym ciele pojawi się wybrany motyw.

LEKCJĘ GRY NA TRADYCYJNYCH INSTRUMENTACH LEKCJĘ GRY NA TRADYCYJNYCH INSTRUMENTACH
Prywatna lekcja tańca oraz gry na tradycyjnych instrumentach zanzibarskich.

WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE
Koszt ok. 5 USD za wstęp do jednej atrakcji.

UBEZPIECZENIE UBEZPIECZENIE
KL, NNW, bagaż

SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY
Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

CENA NIE OBEJMUJE

BILETÓW LOTNICZYCH BILETÓW LOTNICZYCH
Bilety na trasie Warszawa – Zanzibar– Warszawa, koszt ok. 2600 zł - 2800 zł. Bilety aranżujemy dla klientów.

WIZY DO TANZANII WIZY DO TANZANII
Wiza wyrabiana po przylocie na lotnisku, płatna 50 USD

OBIADÓW ORAZ KOLACJI OBIADÓW ORAZ KOLACJI
Z wyjątkiem dwóch obiadów podczas pobytu Stone Town. Średnia cena za posiłek 7-10 USD.

 ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH
Atrakcji spoza programu

NAPIWKÓW NAPIWKÓW
Zwyczajowych napiwków

WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE

Wylot z Krakowa:

 • 20.11.2018 - 02.12.2018 (aktualnie z Krakowa 2500 zł, linie Flydubai)
 • 05.03.2019 - 17.03.2019 (aktualnie z Krakowa 2500 zł, linie Flydubai)
 • 25.06.2019 - 07.07.2019 (aktualnie z Krakowa 2500 zł, linie Flydubai)
 • 06.08.2019 - 18.06.2019 (aktualnie z Krakowa 2500 zł, linie Flydubai)

*Możliwy wylot z Warszawy. Zapytaj o połączenie.

WIZA

Wiza wyrabiana jest na miejscu po przylocie. Koszt to 50 USD (można płacić kartą). W samolocie zostaną rozdane odpowiednie formularze, zawierające podstawowe informacje na temat podróżującego. Na lotnisku trzeba będzie wypełnić jeszcze jeden dodatkowy formularz. Zdjęcie robione jest w okienku.

SZCZEPIENIA

Nie ma szczepień obowiązkowych. Szczepienie na żółtą febrę nie jest już obowiązkowe. Warto jednak skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, aby omówić ewentualne zagrożenia. Szczepienia, które warto mieć:

 • WZW typu A
 • dur brzuszny
 • błonica + tężec + polio + krztusiec (pakiet)

Tanzania to rejony malaryczne. Na Zanzibarze malaria praktycznie nie występuje, ale może się zdarzyć. Trzeba koniecznie używać repelentów przeciwko komarom. Najskuteczniejsza jest Mugga z 50% zawartością deet. Lekarz może zalecić przyjmowanie leku na malarię (Malarone). Tabletki należy zacząć brać dzień przed wjazdem na teren malaryczny i przyjmować 7 dni po opuszczeniu strefy zagrożenia. Decyzja o przyjmowaniu leku należy do Państwa.

APTECZKA

Leki na przeziębienie (paracetamol, nie ibuprom, gdyż w przypadku podejrzenia malarii czy dengii, nie wolno przyjmować ibuprofenu, który rozrzedza krew), leki zawierające pseudoefedrynę, coś na gardło, problemy żołądkowe, np. nifuroksazyt, probiotyki na wzmocnienie flory bakteryjnej.

WALUTA

Oficjalną walutą jest szyling tanzański. 1 USD to około 2000 TZS. Wymiany pieniędzy można dokonać od razu na lotnisku. Wszędzie można jednak płacić dolarami. Dodatkowo coraz częściej honorowane jest Euro. Przelicznik na wyspie to 1 USD = 1 EUR. W przypadku kiedy wymienimy zbyt dużą sumę i chcemy przed wyjazdem pozbyć się lokalnej waluty, możemy mieć z tym problem. W kantorze na lotnisku niby powinni przyjąć szylingi, a jednak stosowane są wszelkie sztuczki, by tego nie zrobić. Dolary, które zabieramy ze sobą, powinny być wydrukowane po 2006 roku, te wcześniejsze nie są honorowane.

NOCLEGI

W Matemwe śpimy w hotelu 4* Villa Kiva Boutique (5 noclegów). Pokoje są 2-os. z łazienkami, śniadanie wliczone w cenę. Hotel leży przy prywatnej, piaszczystej plaży w rozległym ogrodzie z odkrytym basenem. Na miejscu znajduje się także restauracja, na miejscu będziemy mieć dostęp do bezpłatnego bezprzewodowego Internetu. Każdy pokój w hotelu Villa Kiva dysponuje werandą lub balkonem. Wnętrza charakteryzują się eleganckim wystrojem z odsłoniętymi belkami stropowymi oraz etnicznymi detalami. Codziennie rano w hotelu serwowane jest śniadanie w formie bufetu. Na miejscu można także zamówić masaż.

W Jambiani śpimy w Uhuru Beach Resort (5 noclegów), położonym praktycznie na samej plaży, i do tej najpiękniejszej na całym Zanzibarze. Do dyspozycji mamy 2-os. bungalowy z widokiem na ocean. Cały resort, zarówno domki, jak i pomieszczenia użytku wspólnego urządzone są w klimatycznym zanzibarskim stylu. W każdym pokoju znajduje się prywatna łazienka. Rano w restauracji serwowane jest śniadanie. Obiekt oferuje bezpłatny dostęp do WiFi, taras słoneczny oraz restaurację. Resort dysponuje zapleczem do uprawiania sportów wodnych oraz wypożyczalnią rowerów. W okolicy można nurkować bez sprzętu lub z rurką.

W Stone Town śpimy w hotelu The Island Town. Do dyspozycji mamy pokoje 2-os. z łazienkami, śniadanie wliczone w cenę. Hotel położony jest 6 minut spacerem od plaży, zapewnia restaurację oraz bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach. Pokoje są klimatyzowane i wyposażone w sofę, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, małą lodówkę, żelazko oraz wieszak na ubrania. W każdym pokoju mieści się też łazienka z prysznicem i bezpłatnym zestawem kosmetyków. W restauracji na dachu będziemy jadać pyszne śniadanie oraz podziwiać panoramiczny widok na Stare Miasto. Obiekt ten oddalony jest o 5 minut spacerem od targowiska Darajani oraz o 10 minut spacerem od pałacu House of Wonders.