SIELSKO SESZELSKO – IDYLLICZNE WYSPY SESZELI

Rajskie wyspy Seszele to archipelag położony na Oceanie Indyjskim. W jego skład wchodzi aż 115 wysp i wysepek, z czego tylko 33 są zamieszkałe. Największa z nich to Mahe ze stolicą Victoria. Seszele kojarzą się z pięknymi piaszczystymi plażami, pochylającym się ku wodzie palmami oraz malowniczymi głazami, dekorującymi niemalże każdą z plaż. To kwintesencja rajskich wakacji. Jak zaplanować taki wyjazd? Które wyspy warto zobaczyć i ile potrzeba na to czasu? Podpowiemy.

Podczas pobytu warto odwiedzić pięć wysp: Mahe, MoyennePraslin, Curieuse oraz malutką La Digue. Zrelaksujecie się tam na idyllicznych plażach, wybierzecie na trekkingi do zielonych lasów równikowych oraz skosztujecie kuchni kreolskiej. Mahe to największa z wysp i najbardziej turystyczna, jedna i tu znajdą się zaciszne urokliwe zatoczki z idealnymi plażami. Największą i nasłynniejszą plażą jest tu Beau Vallon. Stolicą kraju jest miasto Victoria, do którego również warto zajrzeć. W okolicach można podziwiać lokalną architekturę, wpaść do wioski rzemieślniczej, gdzie będziecie mogli zakupić lokalne pamiątki, obejrzeć kreolskie domy oraz spotkać lokalnych rzemieślników.

Podczas pobytu na Mahe możecie także popłynąć na całodniową wycieczkę na wyspę Moyenne, eksplorując po drodze piękne zatoczki. Na pokładzie statku, który zanurza się do połowy, będziecie mogli podziwiać głębiny Parku Morskiego. Podczas rejsu będziecie karmić kolorowe rybki, snurkować oraz zażywać orzeźwiających kąpieli. Po pysznym obiedzie zejdziecie na ląd, gdzie spotkacie słynne żółwie seszelskie, swobodnie wędrujące po tym terenie. Następnie zrelaksujecie się na prywatnej plaży na wyspie Moyenne.

Z Mahe koniecznie musicie udać się na kolejną wyspę Praslin, na której zatrzymacie się kilka dni. Sam lot jest już atrakcją samą w sobie. Na Praslin warto zatrzymać się przy plaży Anse Volbert. Oprócz relaksu na pięknych plażach oraz trekkingu, warto odwiedzić tutaj rezerwat przyrody Vallee de Mai. Zobaczycie, jak rośnie lodoicja seszelska, której to owoc, zwany kokosem morskim. Jest on największym owocem palmowym na świecie. Niezwykle duży i ciężki, może ważyć nawet 30 kg. Co ciekawe, żeński kokos przypomina kobiecą część ciała, męski zaś zdecydowanie budzi skojarzenie z męską. Lodoicja rośnie jedynie na dwóch wyspach: Praslin oraz Curieuse, którą także odwiedzimy. Lodoicja to ważne drzewo dla Seszelczyków, kokos bowiem znajduje się w godle tego państwa. Oprócz tropikalnej roślinności w rezerwacie zobaczyć można ciekawe gatunki ptaków, m.in. papugę czarną, która jest niezwykle rzadka, seszelskiego bulbula oraz owocowego gołębia.

Z Praslin warto popłynąć także na Curieuse i spędzić tu cały dzień. Będzieciemogli tu plażować, karmić żółwie oraz wybierzecie się na krótką wędrówkę z jednego końca wyspy na drugi oraz zjecie pyszny obiad. W drodze powrotnej zatrzymacie się na snurkowanie.

Z Praslin promem koniecznie trzeba udac się na małą La Digue, na której nie ma ruchu samochodowego, z małymi wyjątkami, a główny środek transportu to rower oraz pojazdy elektryczne. Pięknych i do tego pustych plaż tu nie brakuje, znajduje się tu prawdziwa gwiazda światowego formatu, rajska plaża Anse Source d’Argent, będąca wizytówką całych Seszeli, uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż świata. Na La Digue możecie wybrać się także na trekking z lokalnym przewodnikiem na plażę Anse Marron. Podczas wędrówek dowiecie się o florze i faunie tej pięknej wyspy oraz będziecie mieli okazję zobaczyć wyspę z innej perspektywy. Seszele to prawdziwy raj, bujna tropikalna roślinność, niebiańskie plaże, do tego bardzo bezpieczny, nie ma tu w ogóle jadowitych zwierząt.

MiejsceNoclegiWyżywienieTyp pokoju
Mahe44x Śniadanie + 2x lunch1x Pokój 2-os. - Berjaya Beau Vallon Bay Resort
Praslin44x Śniadanie + 1x lunch1x Pokój 2-os. - Berjaya Praslin Resort
La Digue5Śniadanie1x Pokój 2-os. - Coral Apartments
 • Dopłata do pokoju 1-osobowego, zapytaj o cenę
 • Chcesz wylecieć z innego lotniska, skontaktuj się z nami

Dzień 1: Wylot na Mahe

Spotykamy się na lotnisku w Warszawie. Wylot na Mahe.

Dzień 2: Odpoczynek na Mahe

Przylot na największą wyspę Seszeli, Mahe. Zameldowanie w hotelu, odpoczynek na plaży.

Berjaya Beau Vallon

Dzień 3: Odkrywamy Mahe

W tym dniu wybierzemy się na całodniową wycieczkę po wyspie z lokalnym przewodnikiem, który opowie o historii oraz kulturze tego kraju. Zaczniemy od zwiedzania stolicy Seszeli, Wiktorii, udamy się na kolorowy rynek Sir Selwyn-Selwyn Clark oraz zobaczymy słynną wieżę zegarową Clock Tower. Następnie przejedziemy przez niezwykle malowniczą trasę wyspy, przez górskie przełęcze pasma Sans Souci, mijając po drodze tropikalne lasy oraz plantacje herbaty. Na lunch zatrzymamy się w historycznej posiadłości Mission Lodge, którą również zwiedzimy. Obiad podany będzie w formie bufetu w lokalnej restauracji Seychellois, serwowane będą dania kuchni kreolskiej. W tym miejscu dowiemy się więcej na temat wyjątkowej flory i fauny, która można znaleźć tylko na Seszelach. Odwiedzimy tu zabytkowy ogród z ziołami oraz przyprawami oraz udamy się do idyllicznych zatoczek na południowym wybrzeżu. Na zakończenie dnia udamy się do rzemieślniczej wioski, gdzie dowiemy się więcej na temat kreolskiego rękodzieła oraz architektury. Będziemy także mieć okazję zakupić lokalne pamiątki, obejrzeć kreolskie domy oraz spotkać lokalnych rzemieślników. Lunch oraz woda wliczone są w cenę. Inne napoje będzie można zakupić w restauracji.

Discovery Mahe

Dzień 4: Mahe

Dzień przeznaczony na relaks na plaży. Dla chętnych dwu- lub trzygodzinny trekking.

Mahe odpoczynek

Dzień 5: Reef Safari

Całodniowa wycieczka katamaranem do Narodowego Parku Morskiego St. Anne, podczas której odwiedzimy wewnętrzne wyspy Mahe. Katamaran to półzanurzalny statek, którego dolny pokład posiada okienka do podglądania podwodnego świata. Podczas rejsu będziemy karmić tropikalne ryby, dla chętnych orzeźwiająca kąpiel oraz snurkowanie. Przystanek zrobimy na wyspie Moyenne, gdzie spotkamy się oko w oko z olbrzymimi żółwiami seszelskimi, które swobodnie wędrują po wyspie. Odwiedzimy także stare ruiny oraz groby "piratów", a także zrelaksujemy na prywatnej plaży. Dzień zakończymy tropikalnym koktajlem oraz spokojnym rejsem dookoła parku morskiego przed powrotem do Mahé. Podczas wycieczki będzie serwowany lunch, wliczony w cenę. Woda także w cenie, inne napoje do nabycia w czasie wycieczki.

Safari reef

Dzień 6: Praslin

Po śniadaniu udamy się na lotnisko, skąd odlecimy na kolejną wyspę Praslin. Sam przelot będzie nie lada atrakcją. Meldunek w hotelu przy jednej z najpiękniejszych plaż Anse Volbert, zwanej także Cote d'Or, odpoczynek na plaży.

Berjaya Praslin Resort

Dzień 7: Praslin

Dzień wolny, przeznaczony na relaks i wycieczki fakultatywne.

Anse Volbert


Dzień 8: Zwiedzanie Praslin

Praslin to druga co do wielkości wyspa Seszeli, jej teren to natura w czystej postaci. W tym dniu udamy się do rezerwatu Vallee de Mai, gdzie zobaczymy największe na świecie owoce lodoicji seszelskiej, zwanej palmą seszelską lub kokosem morskim. Drzewo rośnie jedynie na dwóch tutejszych wyspach, na Praslin oraz Curieuse, owoc zaś znajduje się w godle tego państwa. Kokos jest ogromny i bardzo ciężki, może ważyć nawet 30 kg. Żeński owoc przypomina kobiecą część ciała, zaś męski zdecydowanie budzi skojarzenie z męską. Oprócz tropikalnej roślinności w rezerwacie zobaczyć można także ciekawe gatunki ptaków, m.in. papugę czarną, która jest niezwykle rzadka, seszelskiego bulbula oraz owocowego gołębia. Do wyboru są trzy szalki: fioletowy – czas przejścia to 1 godzina (1 km), zielony – 2 godziny (1,7 km) i czerwony – 3 godziny (3 km). Następnie udamy się na słynną plażę Anse Georgette, gdzie oddamy się błogiemu relaksowi. Możliwy krótki bądź dłuższy trekking na Anse Lazio. Na zakończenie dnia udamy się na Anse Lazio, gdzie zaczekamy na zachód słońca.

Praslin Vallee de Mai

Dzień 9: Wyspy Curieuse oraz St. Pierre

Całodniowa wycieczka na pobliską wyspę Curieuse. Po zacumowaniu łódki oraz otrzymaniu instrukcji od przewodnika, będzie czas wolny na relaks na plaży oraz ponowne spotkanie z żółwiami seszelskimi. Żółw olbrzymi to jeden z największych gatunków żółwi na świecie. Dorosły osobnik mierzy nawet do 150 cm i osiąga wagę około 250 kg. Gady te są także jednymi z najbardziej długowiecznych zwierząt na ziemi i spokojnie dożywają ponad 100 lat. Główna ich populacja żyje właśnie na Seszelach. Na Curieuse na wolności żyje około 200 osobników tego gatunku. Następnie czeka nas około godzinny trekking na drugą stronę wyspę na plażę St Jose. Trasa jest dobrze oznaczona. Po drodze przejdziemy przez las namorzynowy, oraz  zatrzymamy się na punkcie widokowym. Na przepięknej plaży St. Jose czeka nas błogi odpoczynek. W tym czasie zostanie przygotowany nasz lunch, grillowana ryba oraz kurczak wraz z dodatkami, obiad wraz z napojami w cenie. W pobliżu plaży znajduje się historyczny, kolonialny dom dawnego doktora, zamieszkującego wyspę, będący obecnie czymś w rodzaju muzeum. Po obiedzie udamy się w okolice małej wysepki St. Pierre na snurkowanie.

Curieuse

Dzień 10: La Digue

Po śniadaniu udamy się na prom, którym popłyniemy na kolejną seszelską wyspę La Digue. Zameldowanie w hotelu oraz odpoczynek na plaży Anse Severe, możliwość snurkowania przy plaży. Możliwość wypożyczenia roweru. Na wyspie nie ma ruchu samochodowego, z małymi wyjątkami, główny środek transportu to właśnie rower oraz hotelowe pojazdy elektryczne. La Digue jest sporo mniejsza od Praslin oraz od Mahe, zajmuje powierzchnię 10 km².

La Digue Anse Severe

Dzień 11: La Digue - plażowanie, zwiedzanie

W tym dniu udamy się na zachodnią oraz północną część wyspy. Odwiedzimy Anse Fourmis, Anse Grosse Roche oraz Anse Patatran. Po południu udamy się na najsłynniejszą plażę Seszeli, a zarazem jedną z najpiękniejszych plaż świata, Anse Source d'Argent. Plaża leży na terenie Parku Union Estate. To miejsce dawnej  plantacji orzecha kokosowego oraz wanilii, co przypomina o kolonialnej historii tej wyspy. Tak naprawdę, wanilię, palmy kokosowe, cynamon oraz banany uprawia się tu cały czas, choć już nie na tak masową skalę. Idąc na słynną plażę po drodze miniemy krzaczki wanilii, rozpięte na specjalnych drutach. Do lat 80-tych XX wieku uprawiano tu masowo kokosy oraz wytwarzano koprę, wysuszony miąższ orzechów palmy kokosowej. Zanim olej palmowy podbił rynek światowy, był on przez wieki naturalnym produktem szeroko stosowanym w kuchni, bardzo wartościowym. Nic dziwnego, że obecnie przeżywa swego rodzaju „comeback”, jeśli chodzi o gotowanie. Po drodze na Anse Source d’Argent zobaczymy, w jaki sposób suszy się ów miąższ oraz wydobywa z nich olej, który wraz z produktami z wanilii, można tu zakupić. Zajrzymy tu także na stary cmentarz, pamiętający czasy kolonialne. To tutaj zostali pochowani pierwsi osadnicy z La Digue. Warto również zobaczyć Plantation House, który  jest jednym z najstarszych przykładów francuskiej kolonialnej architektury na wyspie. Kiedyś był domem rodziny Mauritów, która uchodziła za bardzo zamożną. Budynek został wykonany przy użyciu szlachetnego drewna i pokryty liśćmi palmowymi. Zajrzymy również do ogromnej zagrody żółwi seszelskich, które zdają sobie nic nie robić z obecności ludzi, zaspokajając wszystkie swoje potrzeby;) Żółwie można karmić specjalnie przygotowanymi do tego celu roślinkami. Ale uwaga na place! Mogą ucierpieć. Na końcu trasy czeka na nas wspaniała, powalającą Anse Source d’Argent, prawdziwa gwiazda światowego formatu. Plaża usiana jest granitowymi skałami, wśród których można znaleźć zaciszne miejsce do odpoczynku. Znajdują się tutaj bary owocowe, serwujące soki oraz koktajle ze świeżych egzotycznych owoców.

La Digue Anse Source d'Argent

Dzień 12: La Digue - plażowanie, zwiedzanie

W tym dniu udamy się na południową część wyspy, na Grand oraz Petit Anse. Do Grand Anse pojedziemy rowerami, zaś na Petit Anse przejdziemy pieszo, szlakiem z Grand Anse. Po południu czas wolny.

La Digue Grand Petit Anse

Dzień 13: La Digue - trekking na Anse Marron

Wraz z lokalnym przewodnikiem udamy się na kilkugodzinny trekking na Anse Marron, do której nie prowadzi utwardzona droga. Po drodze cieszyć się będziemy pięknymi widokami, podziwiać florę oraz fauny tej niezwykłej wyspy. Na koniec czeka nas relaks na pięknej dzikiej plaży.

La Digue Anse Marron

Dzień 14: La Digue

Dzień wolny przeznaczony na relaks na plażach.

La digue plaże


Dzień 15: Poranny powrót na Mahe, wylot to Polski

Powrót do Polski. Przylot następnego dnia.

CENA OBEJMUJE

POLSKOJĘZYCZNEGO PILOTA POLSKOJĘZYCZNEGO PILOTA
Pilot zaopiekuje się grupą podczas całego wyjazdu. Zadba o lokalny transport oraz organizację wycieczek lokalnych.

TRANSPORT LOKALNY AUTOBUSAMI ORAZ TAKSÓWKAMI TRANSPORT LOKALNY AUTOBUSAMI ORAZ TAKSÓWKAMI
Na miejscu wszystkie przejazdy lokalne w ramach programu.

PRZELOT LOKALNY PRZELOT LOKALNY
Przelot lokalny z Mahe na Praslin.

NOCLEGI NOCLEGI
Zakwaterowanie wraz ze śniadaniem w pokojach 2-os., 3-os. lub 4-os. (wedle życzenia oraz dostępności)

CZĘŚCIOWE WYŻYWIENIE CZĘŚCIOWE WYŻYWIENIE
15 śniadań oraz 3 obiady podczas wycieczek (oprócz napojów)

WYCIECZKI Z LOKALNYM PRZEWODNIKIEM WYCIECZKI Z LOKALNYM PRZEWODNIKIEM
Wycieczki Odkrywamy Mahe, Reef Safari oraz trekking na La Digue na Anse Marron z lokalnym przewodnikiem.

WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE
Wstępy do parków

UBEZPIECZENIE UBEZPIECZENIE
KL, NNW, bagaż

CENA NIE OBEJMUJE

BILETÓW LOTNICZYCH BILETÓW LOTNICZYCH
Bilety na trasie Warszawa – Mahe– Warszawa, koszt ok. 2500 - 3600 zł, linie Qatar Airways lub Emirates zł. Bilety aranżujemy dla klientów.

OBIADÓW ORAZ KOLACJI POZA WYCIECZKAMI OBIADÓW ORAZ KOLACJI POZA WYCIECZKAMI
Koszt obiady w tzw. take away: 13-20 zł. Średni koszt obiadu w restauracji: 40-60 zł.

 INNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH INNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH
Atrakcji spoza programu

NAPIWKÓW NAPIWKÓW
Zwyczajowych napiwków

WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE

SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY
Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

Wylot z Warszawy:

 • 30.05.2019 - 06.06.2019 (aktualnie 2900 zł linie Emirates)
 • 11.07.2019 - 27.07.2019 (aktualnie 3200 zł linie Emirates)
 • 22.10.2019 - 05.11.2019 (aktualnie 2713 zł linie Emirates)

WIZA

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni.

SZCZEPIENIA

Nie ma szczepień obowiązkowych. Szczepienia, które warto mieć:

 • WZW typu A
 • dur brzuszny
 • błonica + tężec + polio + krztusiec (pakiet)

APTECZKA

Leki na przeziębienie (paracetamol, nie ibuprom, gdyż w przypadku podejrzenia malarii czy dengii, nie wolno przyjmować ibuprofenu, który rozrzedza krew), leki zawierające pseudoefedrynę, coś na gardło, problemy żołądkowe, np. nifuroksazyt, probiotyki na wzmocnienie flory bakteryjnej.

WALUTA

Oficjalną walutą jest rupia seszelska (SCR).

Aktualny kurs:

 • 1 EUR = 15,10 SCR
 • 1 USD =13,80 SCR
 • 1 GBP = 17 SCR


NOCLEGI

Na Mahe zatrymamy się w Berjaya Beau Vallon Bay Resort przy słynnej plaży Beau Vallon. Obiekt położony jest 6 minut spacerem od plaży. Oferuje także odkryty basen, 3 restauracje, kort tenisowy oraz wieczorne występy rozrywkowe. Elegancko urządzone pokoje wyposażone są w klimatyzację, telewizor, minibar, sejf oraz telefon. W każdym z nich mieści się także łazienka z suszarką do włosów. Na terenie obiektu działa chińska restauracja, pizzeria oraz lokal na świeżym powietrzu, gdzie podawane jest śniadanie w formie bufetu oraz kolacje tematyczne z daniami kuchni międzynarodowej. Koktajle i napoje serwowane są w 3 barach. W dniu przyjazdu oferowany jest powitalny drink. Na terenie ośrodka znajduje się kasyno, centrum fitness, centrum sportów wodnych i pięciogwiazdkowe centrum nurkowe PADI. Do dyspozycji Gości są również punkt informacji turystycznej, sklep z pamiątkami oraz basen dla dzieci. Codziennie z wyjątkiem niedzieli obiekt zapewnia bezpłatny transfer do miasta Victoria.


Na Praslin zatrzymamy się w Berjaya Praslin Resort, położonym przy jednej z najpiękniejszych plaż wyspy Anse Cote d'Or. Hotel położony jest 7 minut spacerem od plaży. Ośrodek oferuje odkryty basen oraz taras, zaledwie krótki spacer dzieli go od restauracji oraz sklepów. Do dyspozycji Gości są przestronne pokoje z indywidualnie regulowaną klimatyzacją, telewizorem z płaskim ekranem, minibarem i łazienką. Z pokoi roztacza się widok na ogród lub ocean. Do dyspozycji Gości są także dwie  restauracje, w tym jedna na plaży. Centrum rozrywki na terenie ośrodka oferuje sprzęt do ping ponga oraz gry planszowe. Ośrodek zapewnia także usługi kantoru wymiany walut, pralni i opieki nad dziećmi. Na miejscu można również wypożyczyć samochód.

Na La Digue zatrzymamy się w Coral Apartments. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem. Niektóre z nich dysponują również tarasem lub balkonem. W każdym pokoju znajduje się ponadto łazienka z suszarką do włosów i bezpłatnym zestawem kosmetyków. Na miejscu można wypożyczyć rowery. Do sklepów oraz restauracji można dojść na piechotę.