Z WIZYTĄ U BALIJSKIEGO UZDROWICIELA – ODKRYWAMY MISTYCZNE BALI

Ubud i okolice – Pura Tirta Empul – Taman Ayun – Pola ryżowe Jatiluwih – Tanah Lot – Pur Ulun Danu Bratan – Pura Kehen – Pura Besakih – Pengelipuran – Batur – Plantacja kawy – wizyta u uzdrowiciela – lekcja przygotowywania tradycyjnych ofiarek – ceremonia oczyszczania Melukat – Sideman (pola ryżowe) – lekcja gotowania – Genjek – wizyta w tradycyjnej wiosce – trekking po tarasach ryżowych – Goa Lawah – Tirta Gangga – Ujung – Tenganan

14-dniowa wycieczka na mistyczną wyspę Bali (z możliwością przedłużenia). Wyjazd silnie nastawiony na poznanie tradycji oraz zwyczajów kultury balijskiej oraz na odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Bali to wyspa uzdrowicieli, ceremonii oraz medytacji, wyspa z niesamowitą aurą duchowości oraz mistycyzmu. Podczas naszej wyprawy odwiedzimy balijskiego uzdrowiciela, zwanego Balianem, weźmiemy udział w ceremonii oczyszczania Melukat w domu balijskiej rodziny oraz obejrzymy tradycyjną ceremonię zwanej Genjek. Oczywiście to nie wszystko. Podczas pobytu zakwaterowani zostaniemy w dwóch miejscach w Ubud oraz w Sidemen, w wiosce wśród pól ryżowych.

Najpierw zatrzymamy się na kilka dni w Ubud, zwiedzimy miasteczko oraz jego okolice. Ubud to zdecydowanie najładniejsze miasteczko na wyspie. Znaczna część zabudowy utrzymana jest w tradycyjnym balijskim stylu, domy, murki, bramy, dachy czy okna wykończone są niezwykłą ilością ozdób. W miasteczku znajduje się mnóstwo świątyń, czasami trudno się zorientować, gdzie kończy się świątynia, a zaczyna dom czy hotel, to wszystko doskonale się przenika i współgra ze sobą. W Ubud wybierzemy się do słynnego Małpiego Lasu, który jest piękną tropikalną dżunglą, kryjącą w sobie stare świątynie z XIV wieku oraz wszędobylskie makaki. Udamy się także do Ubud Palace, którego główną atrakcją jest taneczno-muzyczne, tradycyjne balijskie show, odbywające się tu co wieczór. Zajrzymy także do Saraswati Temple. Ta hinduistyczna świątynia znajduje się niemalże przy głównej ulicy, a to, co zachwyca to jej ogród wodny z kwiatami lotosu. Przy świątyni także odbywają się pokazy tradycyjnego tańca Legong lub Kecak. Udamy się także na Ubud Market, gdzie można zakupić różne pamiątki w dobrej cenie, targowanie bardzo wskazane.

Podczas pobytu w Ubud odwiedzimy Baliana, jednego z praktykujących uzdrowicieli. To właśnie od tego słowa pochodzi nazwa wyspy. Bycie Balianem nie jest pracą, jest częścią tego, kim są ci ludzie i co robią dla innych. Takie osoby nie decydują same o tym, by zostać uzdrowicielami, wiedzą, że ich umiejętności są darem, by pomagać innym i że to ich przeznaczenie ich wybrało. Oprócz tego udamy się do tradycyjnego balijskiego domu, gdzie wraz z całą rodziną weźmiemy udział w ceremonii oczyszczania Melukat. Nauczymy się także przygotowywania tzw. ofiarek. Składanie ofiary odgrywa znaczącą rolę w życiu balijskim, ponieważ uspokaja duchy, a tym samym przynosi dobrobyt oraz dobre zdrowie rodzinie. Ofiary występują w wielu odmianach, od małych codziennych, umieszczanych w każdym domu, aż po ogromne, przygotowywane na festiwale świątynne. Po ceremonii udamy się do świątyni Pura Tirta Empul, gdzie weźmiemy udział w słynnym rytuale oczyszczania.

Mieszkając w Ubud wybierzemy się także na zwiedzanie okolic. W czasie spaceru będziemy mieli okazję zobaczyć rolników przy pracach na swoich polach oraz podziwiać soczystą zieleń pól ryżowych. Wstąpimy także do tradycyjnej balijskiej wioski, gdzie odwiedzimy balijski dom rodzinny oraz zobaczymy, jak wygląda prawdziwy balijski styl życia. Dla chętnych wycieczka na słynną Bali Swing. Kolejne dwa dni spędzimy na zwiedzaniu wyspy. Prywatny kierowca zawiezie w najpiękniejsze miejsca wyspy, takie jak świątynie Taman AyunTanah LotPur Ulun Danu Bratan, Pura Kehen oraz Pura Besakih, wioskę Pengelipuran, tarasy ryżowe Jatiluwih czy plantację kawy luwak. 

Z Ubud udamy się do malowniczej wioski Sidemen, ukrytej wśród pól ryżowych. Tutaj weźmiemy udział w lekcji gotowania tradycyjnych balijskich potraw w tradycyjny sposób. Udamy się na 2-godzinny spacer po polach ryżowych oraz obejrzymy tradycyjną ceremonię Gjenek, w którje biorą udział jedynie mężczyźni. Wybierzemy się także na całodniową wycieczkę na wschód wyspy, gdzie zobaczymy Goa Lawah – świątynię z jaskinią nietoperzy, łaźnie królewskie Tirta GanggaUjung – pałac na wodzie zbudowany przez ostatniego króla regencji Karangasem oraz Tenganan – wioskę rdzennej ludności Bali Aga, znana m.in. z tradycyjnych ikatów. Istnieje możliwość przedłużenia pobytu o 3 dni nw miejscowości Jimbaran przy plaży Balangan. Dopłata 450 zł za osobę przy 2 osobach chętnych.

Zapraszamy!

Długość wyjazdu: 14 dni / 12 noclegów
Liczba uczestników: 5 -12 osób plus pilot z Polski

Cena: 4590 PLN + bilet lotniczy

Terminy (wylot z Warszawy):

 • 02.06. – 15.06.2019 (aktualnie 2600 zł linie Qatar Airways)
 • 26.07. – 08.08.2019 (aktualnie 3070 zł linie LOT/Singapore Airlines)
 • 05.10. – 18.10.2019 (aktualnie 2600 zł linie Qatar Airways)

*Możliwy wylot z innych miast. W tej sytuacji prosimy o kontakt.

Warunki płatności:

 • Zaliczka w momencie zapisu: 1500 PLN
 • Reszta kwoty płatna do 30 dni przed wyjazdem
 • W momencie wpłaty zaliczki należy uiścić obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os.

Wycieczka na Bali

 

MiejsceNoclegiWyżywienieTyp pokoju
Ubud77x ŚniadaniePokój 2-os. (guesthouse/homestay/hotel)
Sidemen55x Śniadanie + 1 obiadPokój 2-os. (Hotel 3* lub 4*)
    

Wszystkie pokoje z prywatnymi łazienkami

Dopłata do pokoju 1-osobowego - zapytaj o cenę

Dzień 1: Wylot na Bali

Spotkamy się na lotnisku i udajemy do stanowiska odpraw.

Dzień 2: Ubud

Przylot oraz transfer na kwaterę, zameldowanie, odpoczynek.

Bucu Guesthouse Bali

Dzień 3: Ubud

Zwiedzamy Ubud. Ubud jest zdecydowanie najładniejszym balijskim miasteczkiem. Znaczna część zabudowy utrzymana jest w tradycyjnym balijskim stylu, domy, murki, bramy, dachy czy okna wykończone są niezwykłą ilością ozdób. W miasteczku znajduje się mnóstwo świątyń, czasami wręcz trudno rozpoznać, gdzie kończy się świątynia, a zaczyna dom czy hotel, to wszystko doskonale się przenika i współgra ze sobą.

W tym dniu udamy się do Ubud Palace, którego niewątpliwą atrakcją jest taneczno-muzyczne, tradycyjne balijskie show, odbywające się tu co wieczór. Zajrzymy także do Saraswati Temple. Ta hinduistyczna świątynia znajduje się niemalże przy głównej ulicy, a to, co zachwyca to jej ogród wodny z kwiatami lotosu. Przy świątyni także odbywają się pokazy tradycyjnego tańca Legong lub Kecak, na który to wybierzemy się wieczorem. Udamy się także na targ, gdzie można zakupić różne pamiątki w dobrej cenie, targowanie bardzo wskazane.

Po południu wybierzemy się do słynnego Małpiego Lasu, który jest piękną tropikalną dżunglą, kryjącą w sobie stare świątynie z XIV wieku oraz zamieszkiwany przez wszędobylskie makaki.

Monkey Forrest Bali

Dzień 4: Okolice Ubud

W tym dniu udamy się na kilkugodzinny spacer po polach ryżowych oraz okolicach Ubud. Wycieczka rozpoczyna się o 8:00 rano i potrwa 3-4 godziny. W czasie spaceru będziemy mieli okazję zobaczyć rolników przy pracach na swoich polach oraz podziwiać bujną zieleń okolicy. Następnie udamy się do tradycyjnej balijskiej wioski, gdzie odwiedzimy balijski dom rodzinny oraz zobaczymy, jak wygląda prawdziwy balijski styl życia.

Po południu czas wolny.

*Dla chętnych wycieczka na najsłynniejszą huśtawkę na Bali, zwaną Bali Swing. Wycieczka dodatkowo płatna - 35 USD za osobę. W cenie: wejściówka, lunch w formie buffetu (kawa, herbata, woda) oraz 12 pojedynczych huśtawek (wysokość: od 10 do 78 metrów nad ziemią), old-school tandem swing, 5 bujaków, helikopter, do tego tzw. serce skalne w dżungli oraz ogromny kamień nad krawędzią w dolinie z niesamowitym widokiem na kanion i wodospad. Czas huśtania oraz bujania jest nieograniczony, z huśtawek można korzystać wielokrotnie.

Ubud Bali Swing

Dzień 5: Wizyta u Baliana, balisjkiego uzdrowiciela

Mistrz Uzdrawiania, do którego się udamy, należy do balijskiej rodziny królewskiej i jest jednym z najstarszych uzdrowicieli na wyspie. Jego wiedza pochodzi od świętych Lontarów, praktykujących medytację, rytuały oraz ascetyzmu. Posiada on ogromną wiedzę o punktach meridianów Nadi, mantrach, mudrach (świętych dźwiękach i gestach uzdrawiania) oraz Yantras (święte motywy uzdrawiania). Kobiety, przechodzące właśnie menstruację mogą poddać się diagnostyce, ale nie leczeniu. Wizyta odbędzie się w prywatnym ośrodku Mistrza Uzdrowiciela, poza Ubud. Wyruszamy o 7:30 rano. Wczesny wyjazd jest kluczowy, ponieważ wówczas Balian jest wypoczęty, oraz czujny. Późny wyjazd może skutkować dłuższym oczekiwaniem, ponieważ obowiązuje tu zasada "kto pierwszy ten lepszy".

W czym specjalizuje się Balian? Diagnostyka ważnych narządów i układów, detoks organizmu, pobudzenie układu odpornościowego, rebalancing fizyczny, umysłowy i duchowy, problemy związane ze stresem i depresją, choroby przewlekłe: problemy z plecami, biodrami, kolanami i stawami, problemy z płodnością, zaburzeniami hormonalnymi i limfatycznymi, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, słabą pamięć i brak koncentracji, przywraca chęć do życia i kreatywności, uzdrawianie urazy i "blizny" w obszarze Serca.

W cenę wliczone jest: ofiarki, sarong, pas, leczenie, darowizna dla Baliana, domowe uzdrawiające olejki lub leki ziołowe zalecone przez uzdrowiciela.

Balian


Dzień 6: Lekcja przygotowywania ofiarek Canang oraz rytuał oczyszania Melukat

W tym dniu udamy się do domu balijskiej rodziny, z którą weźmiemy udział w tradycyjnej ceremonii oczyszczenia, zwanej Melukat. Tutaj nauczymy się także przygotowywać ofiarki, które są nieodłączną częścią kultury balijskiej. Nasz gospodarz urodził się w małej wiosce, położonej na północ od Ubud, o nazwie Delodsema Taro. Jego żona natomiast pochodzi z Tampaksiring, położonej niedaleko świątyni ze świętymi źródłami. Oboje są Hinduistami. Każdego dnia żona naszego gospodarza przygotowuje Canang, tradycyjne ofiarki. Składanie ofiary odgrywa znaczącą rolę w życiu balijskim, ponieważ uspokaja duchy, a tym samym przynosi dobrobyt oraz dobre zdrowie rodzinie. Tzw. ofiary występują w wielu odmianach, od małych codziennych, umieszczanych w każdym domu, aż po ogromne, przygotowywane na festiwale świątynne.

Nasza balijska rodzina mieszka obecnie w Delodsema, wiosce położonej na północ od Ubud. Po nauce przygotowywania ofiarek weźmiemy udział w ceremonii oczyszczenia Melukat. Cały rytuał odbędzie się dokładnie w taki sposób, w jaki na co dzień jest on odprawiany przez naszych gospodarzy. Staniemy się po prostu częścią ich rodziny. Po ceremonii udamy się do świątyni Tirta Empul (Świątynia Świętych Źródeł), by zażyć tam rytualnej oczyszczającej kąpieli. Przed wejściem do świątyni otrzymamy wszelkie informacje oraz instrukcje odnośnie starożytnej modlitwy hinduistycznej. Następnie zażyjemy oczyszczającej kąpieli z mieszkańcami wyspy w świętych źródłach oraz posłuchamy fascynujących opowieści o mistycznym kulcie. Podobno chłodna woda ze źródeł ma lecznicze właściwości.

Zabierzcie ze sobą aparat, kostium kąpielowy, ubrania na zmianę oraz ręcznik. Kobiety, przechodzące menstruację nie mogę niestety wejść do świątyni oraz do świętych źródeł. Zaczynamy o godzinie 9:00.

Ofiarki i oczyszczanie Bali

Dzień 7: Trekking na Wulkan Batur oraz inne atrakcje fakultatywne

W tym dniu dal chętnych trekking na wulkan Batur (fakultatywna) na wschód słońca.

Mamy dwie opcje:

 1. trekking na wulkan – 650 000 IDR (ok. 45 USD)
 2. trekking na wulkan z pobytem w gorących źródłach po trekkingu – 800 000 IDR (ok. 56 USD)

Zarys planu:

 • 02:30: odbioru z hotelu w Ubud. Z hotelu zostaniecie przewiezieni bezpośrednio do punktu startowego, jakim jest Bali Sunrise Vilas w wiosce Toya Bungkah, Kintamani.
 • 03:15 – 03:30: anglojęzyczny przewodnik poda Wam szczegóły odnośnie trekkingu oraz poinstruuje o procedurach bezpieczeństwa.
 • 03:30 – 03:45: wyruszacie na trasę, prowadzącą na Górę Batur.
 • 04:00 – 06:00: kontynuujecie trekking aż do krateru.
 • 06:15 – 06:45: docieracie na szczyt do krateru w czasie wschodu słońca, towarzyszą Wam przepiękne widoki. Po drodze otrzymujecie przekąskę w formie ugotowanych jajek w parze wulkanicznej. Na szczycie znajduje się tradycyjny sklep – warung, gdzie możecie zakupić gorącą herbatę, kawę oraz inne napoje (soft drinks).
 • 07:00:  kontynuujecie trekking z możliwością obejścia całego krateru.
 • 08:00: zaczynacie schodzenie do Bali Sunrise Villas, który jest punktem końcowym trekkingu.
 • 09:00 – 09:30: docieracie do Bali Sunrise Villas. Stąd albo od razu wracacie do hotelu albo udajecie się do gorących źródeł, w zależności od wybranej opcji.

Po trekkingu zostaniemy zawiezieni bezpośrednio do hotelu.

Po południu czas wolny na odpoczynek oraz atrakcje fakultatywne.

*Dla chętnych możliwość aranżacji innych zajęć: lekcja malowania techniką batiku (400k IDR - 3 godziny), lekcja rzeźbienia w drewnie (400k IDR - 3 godziny), lekcja wyplatania z palmowych liści (300k IDR - 3 godziny) i inne.

Batik to charakterystyczna dla Indonezji technika malarska, polegająca na warstwowym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niezamarkowane wcześniej woskiem. Niesamowite obrazy, tworzone tą techniką można podziwiać w licznych galeriach.

Wulkan Batur Bali

Dzień 8: Całodniowa wycieczka po Bali

W tym dniu przyjedzie po nas wynajęty kierowca, by zabrać nas na całodniową prywatną wycieczkę po wyspie. W programie: świątynie Taman AyunTanah Lot, Pur Ulun Danu Bratan oraz spacer po tarasach ryżowych Jatiluwih, które są najbardziej spektakularnymi polami ryżowymi na całej wyspie.

Bali wycieczka dzień 1

Dzień 9: Całodniowa wycieczka po Bali

W tym dniu kolejny raz przyjedzie po nas wynajęty kierowca, by zabrać nas na całodniową prywatną wycieczkę po wyspie. Tym razem w programie: wizyta na plantacji kawy, gdzie będziemy mieli okazję spróbować różnego rodzaju kawy, a w szczególności kawy luwak, jednego z najdroższych gatunków. Na uwagę zasługuje tu sposób pozyskiwania ziaren, są one bowiem wydobywane z odchodów zwierzęcia zwanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak. Zjada on właśnie owoce kawowca, jednak nie są one trawiona. Więcej o całym procesie dowiemy się podczas wycieczki. Poza tym na plantacji zobaczymy także jak rosną inne tropikalne rośliny czy drzewa, mangostany, ananasy, salak, balijskie ziemniaki, kakaowce, chlebowce czy drzewa durian. Z plantacji udamy się na dalsze zwiedzanie wyspy. Odwiedzimy takie świątynie, jak: Pura Kehen oraz Pura Besakih oraz tradycyjną wioskę Pengelipuran.

Po skończonej wycieczce kierowca zawiezie nas do Sidemen, gdzie spędzimy kolejne trzy dni.

Bali wycieczka dzień 2

Dzień 10: Sidemen

Dzień zaczniemy od dwugodzinnego spaceru z lokalnym przewodnikiem po przepięknych tarasach ryżowych oraz od odwiedzin lokalnej świątyni Pura Bukit. Po południu czas wolny. Dla chętnych lekcja jogi lub medytacji.

Sidemen trekking

Dzień 11: Sidemen - lekcja gotowania

W tym dniu weźmiemy udział w warsztatach przyrządzania tradycyjnych potraw balijskich. Lekcja odbędzie się w wiosce Sidemen. Nauczymy się tradycyjnego sposobu gotowania, będzie to otwarta kuchnia w otoczeniu ekologicznych gospodarstw oraz zapierających dech w piersiach widoków na pola ryżowe. Najpierw rano wybierzemy się na zakupy na balijski targ, by nabyć nasze produkty do gotowania. Następnie zatrzymamy się na farmie, gdzie będziemy mogli wybrać warzywa do naszych dań. Gotowanie odbędzie się bez gazu oraz elektryczności. W tajniki kuchni balijskiej wprowadzi nas jeden z najlepszych szefów na wyspie. Na zakończenie otrzymamy przepisy, które pozwolą nam wprowadzić te niesamowite smaki na stół w naszych domach.

Po warsztatach czas wolny. Dla chętnych lekcja jogi lub medytacji.

Bali cooking class

Dzień 12: Całodniowa wycieczka na wschód wyspy

W tym dniu udamy się z naszym kierowcą na wschodnią część wyspy.

W programie: Goa Lawah – świątynia z jaskinią nietoperzy, łaźnie królewskie Tirta GanggaUjung – pałac na wodzie zbudowany przez ostatniego króla regencji Karangasem oraz Tenganan – wioska rdzennej ludności Bali Aga, znana m.in. z tradycyjnych ikatów.

Wschód Bali

Dzień 13: Sidemen

Dzień wolny. Będziemy mogli na własną rękę eksplorować wioskę oraz jej okolicę oraz skorzystać z udogodnień hotelu. Dla chętnych możliwość wzięcia udziału w zajęciach oraz wycieczkach fakultatywnych. Dla chętnych wycieczka do miejscowość Padangbai na plażowanie. Tutaj znajduje się jedna z niewielu piaszczystych plaż na Bali. Wieczorem obejrzymy ceremonię zwaną Genjek. Jest to lokalna celebracja, urządzana przez mężczyzn z wioski. Będą śpiewy, tańce oraz degustacja lokalnych trunków.

Atrakcje fakultatywne:

 • WEJŚCIE NA GÓRĘ AGUNG (WULKAN) 55 USD za osobę (minimum dwóch uczestników)
 • TRADYCYJNY MASAŻ BALIJSKI 12 USD za osobę (czas trwania: godzina)
 • LEKCJA JOGI  30 USD za osobę za 1 zajęcia per person per class
 • MASAŻ CHAKRA BAYU SURYA  35 USD za osobę (czas trwania: godzina)
 • LEKCJA TKANIA 8 USD za osobę za godzinę za godzinę
 • LEKCJA TAŃCA BALIJSKIEGO 8 USD za osobę za godzinę
 • UDZIAŁ W UROCZYTOŚCI “GENJEK”  10 USD za osobę (minimum 5 uczestników) Genjek to lokalna uroczystość mieszkańców wioski, która obejmuje śpiewanie, taniec i odrobinę picia.

Sidemen hotel Bali

Dzień 14: Powrót do kraju

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko.


Dla chętnych opcja przedłużenia wyjazdu o 3-dniowy pobyt w Jimbaran na plażowanie. Dopłata 450 zł za osobę przy 2 osobach chętnych.

Dzień 14: Jimbaran / plaża Balangan

Po śniadaniu przejedziecie z Sidemen do hotelu w miejscowości Jimbaran, tuż przy plaży Balangan. Po zameldowaniu czas wolny.

Balangan

Dzień 15: Jimbaran / plaża Balangan

Dla chętnych wycieczka do świątyni Pura Uhur Uluwatu, po drodze zatrzymamy się w kilku punktach widokowych oraz na plaży Dreamland Beach. Świątynia Pura Ugur Uluwatu szczególnie pięknie wygląda o zachodzie słońca. Cena wycieczki zależy od ilości chętnych, dzielimy koszta taksówki.

Uluwatu Balangan

Dzień 16: Jimbaran / plaża Balangan

Czas na odpoczynek oraz plażowanie.

Dzień 17: Powrót do kraju

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko.

Terminy (wylot z Warszawy):

 • 02.06. – 15.06.2019 (aktualnie 2600 zł linie Qatar Airways)
 • 26.07. – 08.08.2019 (aktualnie 3070 zł linie LOT/Singapore Airlines)
 • 05.10. – 18.10.2019 (aktualnie 2600 zł linie Qatar Airways)

*Możliwy wylot z innych miast. W tej sytuacji prosimy o kontakt.

CENA OBEJMUJE

PILOTA Z POLSKI PILOTA Z POLSKI
Pilot z Polski zaopiekuje się grupą podczas całego wyjazdu. Zadba o lokalny transport oraz organizację wycieczek lokalnych.

TRANSPORT LOKALNY TRANSPORT LOKALNY
Na miejscu wszystkie przejazdy lokalne w ramach programu.

NOCLEGI NOCLEGI
Zakwaterowanie wraz ze śniadaniem w pokojach 2-os., 3-os. lub 4-os. (wedle życzenia oraz dostępności)

WIZYTA U BALIANA WIZYTA U BALIANA
Wizyta u uzdrowiciela. W cenie: ofiarki, sarong, pas, leczenie, darowizna dla Baliana, domowe uzdrawiające olejki lub leki ziołowe zalecone przez uzdrowiciela.

LEKCJA OFIAREK / RYTUAŁ OCZYSZCZANIA LEKCJA OFIAREK / RYTUAŁ OCZYSZCZANIA
Wizyta u balijskiej rodziny. Wspólne przygotowywanie ofiarek Canang oraz udział w rytuale oczyszczania Melukat.

LEKCJĘ GOTOWANIA LEKCJĘ GOTOWANIA
Wycieczka na targ po składniki, wycieczka na plantację przypraw oraz lekcja gotowania
UBEZPIECZENIE UBEZPIECZENIE
KL, NNW, bagaż

CEREMONIA GENJEK CEREMONIA GENJEK
Ceremonia Genjek w wiosce Sidemen.

CENA NIE OBEJMUJE

BILETÓW LOTNICZYCH BILETÓW LOTNICZYCH
Bilety na trasie Warszawa – Bali – Warszawa, koszt ok. 2650 - 3600 zł, linie Qatar Airways lub inne linie zł. Bilety aranżujemy dla klientów.

OBIADÓW ORAZ KOLACJI POZA LEKCJĄ GOTOWANIA OBIADÓW ORAZ KOLACJI POZA LEKCJĄ GOTOWANIA
Będziemy stołować się w lokalnych restauracjach typu WARUNG oraz w restauracjach hotelowych (według indywidualnych preferencji). Średnia kwota na dzień 15-20 USD.

WSTĘPÓW DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE WSTĘPÓW DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE
Wstępy do świątyń, pałaców oraz na pola ryżowe. Łącznie ok. 50-60 zł (zależy od kursu walutowego).

 INNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH INNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH
Atrakcji spoza programu. Atrakcji, które zaznaczane są jako "dla chętnych".

NAPIWKÓW NAPIWKÓW
Zwyczajowych napiwków

WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE

SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY
Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

WIZA

Od czerwca 2015 r. Polacy nie potrzebują wiz do Indonezji, dotyczy to tylko tych osób, którzy planują pobyt krótszy niż 30 dni.

SZCZEPIENIA

Nie ma szczepień obowiązkowych.Warto jednak skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, aby omówić ewentualne zagrożenia. Szczepienia, które warto mieć:

 • WZW typu A i B
 • dur brzuszny
 • błonica + tężec + polio + krztusiec (pakiet)

APTECZKA

Leki na przeziębienie (paracetamol, nie ibuprom, gdyż w przypadku podejrzenia dengii, nie wolno przyjmować ibuprofenu, który rozrzedza krew), leki zawierające pseudoefedrynę, coś na gardło, problemy żołądkowe, np. nifuroksazyt, probiotyki na wzmocnienie flory bakteryjnej. Repelent na komary (50% deet).

WALUTA

Obowiązującą walutą na Bali jest rupia indonezyjska, którą w kantorach znajdziemy pod skrótem IDR. Rupia indonezyjska dzieli się na 100 senów – jednak co charakterystyczne i ważne, nie są one dostępne w normalnym obiegu. Do dyspozycji mamy natomiast monety o nominałach: 1, 25, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 rupii. Aktualny kurs:

 • 1 USD - 13 882,00 IDR
 • 1 EUR - 16 800,19 IDR
 • 1 PLN - 3 979,57 IDR

PRZYKŁADOWE NOCLEGI

W Ubud zatrzymamy się w Bucu Guesthouse. W razie braku dostępności zapewnimy zakwaterowanie o podobnym lub wyższym standardzie. Pensjonat znajduje się w centrum miasteczka, a jego oferta obejmuje basen oraz bezpłatne WiFi w pomieszczeniach ogólnodostępnych. Pokoje dysponują szafą, tarasem oraz wentylatorem. W prywatnej łazience znajduje się prysznic. Z okien pokoi można podziwiać widok na ogród. Personel pensjonatu służy pomocą w wynajęciu rowerów. Bucu Guesthouse oddalony jest o 15 minut spacerem od Małpiego Lasu w miejscowości Ubud, a także 15 minut spaceru dzieli go od bazaru sztuki tradycyjnej w Ubud.

W Sidemen zarzymamy się w hotelu Sawah Indah Villah, usytuowanym pośród gór i zielonych pól ryżowych. Goście mają do dyspozycji odkryty basen, restaurację oraz urokliwe pokoje z pięknym widokiem na okolicę. Na miejscu znajduje się spa, w którym wykonywane są zabiegi odprężające. W pomieszczeniach ogólnodostępnych zapewniono bezpłatne WiFi. Wnętrza pokoi w obiekcie Sawah Indah Villa chłodzone są wentylatorem. Każdy pokój dysponuje umeblowanym tarasem, minibarem oraz łazienką w stylu balijskim z prysznicem i bezpłatnym zestawem kosmetyków. W restauracji Goście obiektu Sawah Indah mogą delektować się różnorodnymi potrawami kuchni indonezyjskiej, tajskiej i zachodniej, podziwiając relaksujący widok na pola ryżowe. Posiłek można także zjeść w altanie lub we własnym pokoju.

W Jimbaran zatrzymacie się w hotelu Flower Bud Bungalow Balangan. Obiekt położony jest 6 minut spacerem od plaży. Zbudowany jest w całości z naturalnych materiałów i surowców, takich jak bambus i wiklina, harmonijnie stapia się ze swoim tropikalnym otoczeniem. Oferuje on 12-metrowy odkryty basen oraz zabiegi spa. Pokoje w obiekcie Flower Bud Bungalow Balangan charakteryzują się atmosferą stylu etno i oferuję dekoracyjne moskitiery i kryte strzechą dachy. Są one wyposażone w wentylator i obejmują łazienkę z prysznicem na świeżym powietrzu, zbudowanym z miejscowego kamienia. We wszystkich pokojach zapewniono sejf. Znajdująca się przy basenie restauracja na świeżym powietrzu serwuje mieszankę dań kuchni balijskiej, indonezyjskiej i klasycznych dań kuchni międzynarodowej. W odległości 2,5 km od obiektu znajduje się ulica Balangan Beach Street z supermarketem, bankomatami, centrum fitness oraz pocztą.