MADAGASKAR – Z WIZYTĄ U KRÓLA JULIANA

MADAGASKAR – Z WIZYTĄ U KRÓLA JULIANA

13-dniowa wycieczka na Madagaskar, do krainy lemurów i baobabów. Ta niezwykła wyspa ma do zaoferowania i góry, i lasy deszczowe i piękne plaże. Nazywana jest “muzeum żywych skamieniałości”. Przez długi czas wyspa była odizolowana od kontynentu, co spowodowało pojawienie się endemicznych form roślinnych oraz gatunków zwierząt, możecie zobaczyć je tylko na Madagaskarze. Oczywiście sławę tej wyspie przyniósł król Julian, król lemurów i to właśnie te zwierzęta są już niejako symbolem tego kraju. Madagaskar to także mieszanka kultur, wpływy swoje zaznaczyli tutaj Arabowie, Afrykanie oraz Hindusi.

Podczas naszej wyprawy pokonamy łącznie 1200 kilometrów, zobaczymy więcej niż 13 gatunków lemurów, odwiedzimy 3 piękne parki narodowe, zobaczymy 3 zabytki UNESCO, poznamy 6 różnych malgaskich grup etnicznych, znajdziemy się w 4 różnych strefach klimatycznych, zajrzymy na jedną z najpiękniejszych plaż świata oraz będziemy podziwiać trzecią co do wielkości rafę koralową na świecie. Ta trasa pozwoli nam odkryć najpiękniejsze miejsca na Madagaskarze, od wzgórz z typowymi malgaskimi wioskami aż do pustynnych stepów południa, kończąc na idyllicznej plaży w Ifaty. Ogrom oraz różnorodność krajobrazów wprost zachwyca.

Główne punkty wycieczki:

 • Antananarivo – stolica kraju,
 • Ambohimanga: Royal Hill – zabytek UNESCO,
 • trekking po tarasach ryżowych z pięknymi krajobrazami,
 • rękodzieło oraz autentyczne wyroby rzemieślnicze – w tym warsztaty rzeźbienia w drewnie techniką plemienia Zafimaniry,
 • historyczne miasta Antsirabe oraz Fianarantsoa,
 • Vakona Forest Reserve – spotkanie z lemurami,
 • Ranomafana National Park (UNESCO),
 • Analamazoatra National Park – spotkaj indri-indri-snajwiększe gatunki lemurów,
 • Isalo National Park – kaniony, lemury, wodospady oraz obserwacja Drogi Mlecznej wieczorem,
 • Tulearbaobaby oraz grobowce Mahafaly,
 • Ifatypiękne plaże, świeże owoce morza, raj dla nurków,
 • malgaska kolacja pożegnalna z lokalną muzyką oraz degustacją rumu.

TYLKO W SIERPNIU: możecie zobaczyć jedne z największych zwierząt na ziemi, humbaki (długopłetwiec oceaniczny). Każdego roku, humbaki licznie przypływają na wybrzeże Madagaskaru. Te wielkie oceaniczne mamuty mogą osiągać długość nawet 15 metrów oraz ważyć 40 ton. Podczas swojej wędrówki przemieszczają się z wód antarktycznych, pokonując ponad 5000 km, po to, by rozmnożyć się w tropikalnych wodach. Podczas obserwacji można zobaczyć, jak się poruszają, jak wykonują przeróżne manewry, jak wyskakują z wody, uderzają płetwami oraz ogonem o taflę wody, a także zobaczyć matki z młodymi.

Długość wyjazdu: 13 dni / 11 noclegów
Liczba uczestników: 2 – 15 osób

Cena: 1496 EUR + 1990 PLN + lot lokalny ok. 280 EUR + bilet lotniczy z Polski

*Możliwość przedłużenia pobytu o 2 dnia w Ifaty na plażowanie. Cena 153 EUR za osobę (cena bazuje na min. 2 osobach, wliczając 2 noce, wyżywienie HB w pokoju 2 os. DBL/TWIN, transfer z Ifaty na lotnisko Tulear, transery lotnisko-hotel w Antananarivo, wizytę na rynku w Antananarivo oraz wizytę w the Royal Hill of Ambohimanga).

Terminy:

 • 27.04.2019 – 07.05.2019 (aktualnie z Warszawy 3500 zł, linie LOT/Ethiopian Airlines/Lufthansa) MAJÓWKA!!!
 • 17.08.2019 – 28.08.2019 (aktualnie z Warszawy 3535 zł, linie  Ethiopian Airlines/Austrian Airlines)
 • 19.11.2019 – 30.11.2019 (cena za połączenie wkrótce)

WSZYSTKIE TERMINY POTWIERDZONE. DOŁĄCZACIE DO GRUPY MIĘDZYNARODOWEJ (z grupą liczącą powyżej 7 osób jedzie pilot z Polski)

*Możliwy wylot z innego miasta. Zapytaj o cenę.

Warunki płatności:

 • Zaliczka w momencie zapisu: 600 EUR
 • Reszta kwoty płatna do 45 dni przed wyjazdem
 • W momencie wpłaty zaliczki należy uiścić obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os.

Co robić na Madagaskarze

 

MiejsceNoclegi  WyżywienieHotel
Antananarive3HB (śniadanie i kolacja)Hotel Belvedere 1x Pokój 2-os. 
Andasibe1HB (śniadanie i kolacja)Hotel Andasibe 1x Pokój 2-os.
Antsirabe1HB (śniadanie i kolacja)Couleur Café Guest House 1x Pokój 2-os.
Ranomafana1HB (śniadanie i kolacja)Centrest 1x Pokój 2-os.
Ambalavao1HB (śniadanie i kolacja)Aux Bougainvilliers 1x Pokój 2-os.
Ranohira2HB (śniadanie i kolacja)Isalo Ranch 1x Pokój 2-os.
Ifaty2HB (śniadanie i kolacja)Nautilus 1x Pokój 2-os.
 • Dopłata do pokoju 1-osobowego 252 EUR
 • Chcesz wylecieć z innego lotniska, skontaktuj się z nami
 • Możliwość przedłużenia pobytu o 2 dnia w Ifaty na plażowanie. Cena 153 EUR za osobę (cena bazuje na min. 2 osobach, wliczając 2 noce, wyżywienie HB w pokoju 2 os. DBL/TWIN, transfer z Ifaty na lotnisko Tulear, transery lotnisko-hotel w Antananarivo, wizytę na rynku w Antananarivo oraz wizytę w the Royal Hill of Ambohimanga).

Dzień 1: WYLOT DO ANTANANARIVO
Spotykamy się na lotnisku w Warszawie. Wylot do Antananarivo.

Dzień 2: ANTANANARIVO

Przylot do Antananarivo. Powitanie na lotnisku oraz transfer do hotelu.

Kolacja i nocleg w hotelu Belvedere.

Dzień 3: ANTANANARIVO – ANDASIBE

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Andasibe w kierunku wschodnim. Przystanek w Reptiles ParkMandraka, gdzie zobaczymy endemiczne gatunki jaszczurek, kameleonów, motyli oraz innych zwierząt.

Przyjazd do Andasibe. To tutaj staniemy oko w oko ze słynnym królem Julianem. Wybierzemy się na tzw. „wyspę lemurów” gdzie będziemy mogli doświadczyć bliskiego kontaktu z tymi endemicznymi zwierzętami w prywatnym parku Vakona. Zobaczymy tu z bliska kilka gatunków lemurów: lemury Bamboo, brązowe lemury oraz czarno-białe. Niektóre są bardzo towarzyskie, chętnie wskakują na ramiona odwiedzających.

Po powrocie kolacja oraz nocleg w hotelu Andasibe*** w samym sercu natury.

Wycieczka fakultatywna: wieczorem możemy wybrać się z lokalnym przewodnikiem do parku, gdzie zobaczymy lemury nocne (lemury mysie), śpiące kameleony czy żaby drzewne. Wycieczka dodatkowo płatna.

Dzień 4: Andasibe - Antananarivo

Śniadanie w hotelu. Wizyta w Narodowym Parku Analamazoatra. Wybierzemy się na krótki trekking z lokalnym przewodnikiem przez wiecznie zielony las. Jeśli będziemy mieć szczęście, zobaczymy tu rodziny największych żyjących lemurów Indri Indri, które zamieszkują tylko i wyłącznie teren tego rezerwatu. Wczesnym rankiem można usłyszeć ich charakterystyczne odgłosy, przypominające wycie syren. Dodatkowo zobaczyć tu można wiele gatunków egzotycznych ptaków, jaszczurki oraz inne gatunki lemurów, takie jak Diadem Sifakas, czy też lemury brązowe. Po trekkingu wracamy do Antananarivo.

Kolacja oraz nocleg w hotelu Belvedere.

Dzień 5: Antananarivo - Antsirabe

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Antsirabe. Po drodze przystanek w Ambatolampy: zajrzymy tu do fabryki, produkującej garnki z aluminium, to z tego słynie to miasto. Następnie czas poświęcimy na zwiedzanie środkowego Madagaskaru. Wybierzemy się na krótki spacer po polach ryżowych, położonych wśród malowniczych wiosek. Po spacerze udamy się prosto do Antsirabe. Tutaj odwiedzimy małą fabrykę tradycyjnych riksz pousse-pousse, pracownię haftu oraz inne warsztaty z lokalnymi wyrobami, w tym ze słynnych tu kamieni półszlachetnych. Miasteczko Antsirabe zostało zbudowane przez norweskich misjonarzy. Jego pokolonialna zabudowa przenosi do tamtych czasów. 

Kolacja oraz nocleg w przytulnym guesthousie Couleur Café Guest House.

Dzień 6: Antsirabe - Ranomafana

Śniadanie w hotelu. Następnie zwiedzanie historycznej części Antsirabe tradycyjną malgaską rikszą pousse-pousse. Wyjazd do Ranomafana. Po drodze przystanek w Ambositra, miejscowości, która postrzegana jest jako stolica malgaskiego rękodzieła, tworzonego między innymi z palisandru czy hebanu. To także ziemia plemienia Zafimaniry, którego rękodzieło znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po wizycie w Ambositra udamy się prosto do Ranomafana.

Kolacja oraz nocleg w Centrest Lodge.

Dzień 7: Ranomafana - Ambalavao

Śniadanie w hotelu. Wizyta w Narodowym Parku Ranomafana, który wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1986 roku na tym obszarze odkryto występowanie zagrożonego gatunku lemura maki złotego. Odkrycie to było zainicjowało założenia parku w 1991 roku. Cały obszar parku pokrywa wilgotny las równikowy z bujną roślinnością, zobaczymy ty palmy, orchidee, bambusy i paprocie. Oprócz maki mieszkają tutaj także inne gatunki tego sympatycznego zwierzątka, w tym także słynne lemury Bamboo.

Po wizycie parku udamy się do Ambalavao. Po drodze przystanek w Fianarantsoa. Krótkie zwiedzanie pięknej starówki oraz wizyta w laboratorium fotografii Pierrot Men. To cieszący się międzynarodową sławą fotograf, urodzony na Madagaskarze, uhonorowany kilkoma nagrodami w światowej fotografii, takimi jak nagroda "Leica Mothers Jones of San Francisco" w 1995. Pierrot Men zorganizował wystawę swoich zdjęć w Fianarantsoa, gdzie teraz mieszka. Dalsza podróż do Ambalavao.

Kolacja oraz nocleg w hoelu Aux Bougainvillées.

Dzień 8: Ambalavao - Ranohira

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie miasta. Ambalavao to miasto w południowo-wschodniej części regionu Haute Matsiatra. Słynie z charakterystycznych domów z balustradami oraz z wyrabianego tu papieru antaimoro. Odwiedzimy jedną ze słynnych fabryk, produkujących ów papier, który wyrabiany jest z kory drzewa zwanego "Avoho" i uważany za "papirus malgaski".

Następnie udamy się do Ranohira. Wizya w prywatnym parku Anja. Zobaczymy tu kolejny gatunek lemura, zwany lemurem Catta oraz poznamy endemiczne lecznice rośliny tego regionu. Kolejny punkt naszego programu to Park Narodowy Isalo. Wieczorem wybierzemy się na zachód słońca przy słynnej formacji skalnej, zwanej Oknem Isalo.

Kolacja oraz nocleg w hotelu Isalo Ranch.

Dzień 9: Ranohira

Śniadanie w hotelu. Wizyta w Parku Narodowym Isalo, który jest niejako gwoździem naszego programu ze względu na zapierające dech w piersi widoki. Obejmuje obszar płaskowyżu zbudowanego z jurajskiego piaskowca. W wyniku erozji jest on poprzecinany przez liczne piaszczyste doliny i kaniony. Trekking w takim miejscu to konieczność. Niesamowity naturalny basen, kaniony pełne lemurów, liczne wodospady czynią z tego parku jedno z najpiękniejszych miejsc na Madagaskarze. Lemury mogą po prostu pojawić na naszej ścieżce. Ssaki (ponad 14 gatunków) oraz gady (ponad 33 gatunki) również tu żyją, można je dostrzec  biegające wśród skał i krzewów.

Kolacja i nocleg w hotelu Isalo Ranch.

Sugerowany program wieczorny: obserwacja Drogi Mlecznej, której widoczność w tym miejscu jest najlepsza w tej części kraju.

Dzień 10: Ranohira - Tulear - Ifaty

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Tuléar. Po drodze przejedziemy obok słynnych baobabów oraz grobowców Mahafaly. W Tuléar udamy się do arboretum, usytuowanego na obrzeżach przy wjeździe z miasta. W tym miejscu rośnie ponad tysiąc gatunków endemicznych sukulentów, żyją tu lemury, żółwie, węże oraz kameleony. Odwiedzimy także lokalny market muszli, na którym mieszkańcy sprzedają różnego rodzaju dekoracyjne wyroby z muszelek.

Następnie udamy się już prosto do pięknej rybackiej wioski Ifaty, słynącej z pięknych plaż oraz trzeciej co do wielkości rafy koralowej na świecie. Popołudnie wolne na plażowanie.

Kolacja oraz nocleg w hotelu Nautilus.

Dzień 11: Ifaty

Śniadanie w hotelu. Dzień wolny na plażowanie.
Atrakcje fakultatywne:

 • snorkeling lub nurkowanie na trzeciej największej rafie koralowej na świecie,
 • rejs tradycyjną drewniana łodzią rybacką po zatoce Ifaty,
 • wycieczka do „Spiny Forest”, by zobaczyć olbrzymie baobaby,
 • wycieczka na quadach po wydmach.

Pożegnalna kolacja w stylu malgaskim z lokalną muzyką oraz degustacja słynnego lokalnego rumu. Nocleg w hotelu Nautilus.

Dzień 12: Ifaty - Tulear - Antananarivo / lot lokalny

Śniadanie w hotelu. Czas wolny rano na plażowanie.

Transfer na lotnisko. Lot do Antananarivo. Transfer do hotelu. Wizyta na lokalnym targu w celu zakupu pamiątek.

Kolacja i nocleg w hotelu Belvedere.

Dzień 13: Antananarivo

Śniadanie w hotelu. Wycieczka na Królewskie Wzgórze Ambohimanga (UNESCO). Jest to stanowisko archeologiczne, kompleks zawiera zarówno obiekty powiązane z przedkolonialnymi władcami Madagaskaru, jak również miejsca pochówku i związane z kultem religijnym. Zajmuje ważne miejsce w świadomości Malgaszy od ok. 500 lat i stanowi najważniejszy symbol ich tożsamości kulturowej. Zawiera materialne pozostałości związane ze strukturą społeczną i polityczną Madagaskaru od co najmniej XV wieku. Jest miejscem narodzin królestwa Merina.

Transfer na międzynarodowe lotnisko. Powrót do Polski.

 

Wylot z Warszawy:

 • 27.04.2019 – 07.05.2019 (aktualnie z Warszawy 3500 zł, linie LOT/Ethiopian Airlines/Lufthansa) MAJÓWKA!!!
 • 17.08.2019 – 28.08.2019 (aktualnie z Warszawy 3535 zł, linie  Ethiopian Airlines/Austrian Airlines)
 • 19.11.2019 – 30.11.2019 (cena za połączenie wkrótce)

WSZYSTKIE TERMINY POTWIERDZONE. DOŁĄCZACIE DO GRUPY MIĘDZYNARODOWEJ  (na wycieczkę w sierpniu jedzie pilot z Polski)

*Możliwy wylot z innego miasta. Zapytaj o cenę.

CENA OBEJMUJE

OPIEKĘ ANGLOJĘZYCZNEGO PILOTA/PRZEWODNIKA OPIEKĘ ANGLOJĘZYCZNEGO PILOTA/PRZEWODNIKA
Anglojęzyczny pilot/przewodnik zaopiekuje się grupą podczas całego wyjazdu. Jest to grupa międzynarodowa. Z grupą liczącą powyżej 7 osób jedzie pilot z Polski.

TRANSPORT LOKALNY TRANSPORT LOKALNY
Na miejscu wszystkie przejazdy lokalne w ramach programu, kierowca oraz benzyna.

NOCLEGI NOCLEGI
Zakwaterowanie w wersji HB w pokojach 2-os.

WYŻYWIENIE HB WYŻYWIENIE HB
Śniadanie oraz kolacje

WSTĘPY DO PARKÓW ORAZ REZERWATÓW WYMIENIONYCH W PROGRAMIE WSTĘPY DO PARKÓW ORAZ REZERWATÓW WYMIENIONYCH W PROGRAMIE
Wstępy do parków oraz rezerwatów z programu: Andasibe, Ranomafana, Isalo, Anja, etc

LOKALNY PRZEWODNIK W PARKACH I REZERWATACH LOKALNY PRZEWODNIK W PARKACH I REZERWATACH
Usługa lokalnego przewodnika podczas wizyt w parkach i rezerwatach i podczas trekkingu

WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE
Wstępy do atrakcji.

WSZYSTKIE PODATKI WSZYSTKIE PODATKI
Podatki i opłaty klimatyczne

CENA NIE OBEJMUJE

BILETÓW LOTNICZYCH BILETÓW LOTNICZYCH
Bilety na trasie Warszawa – Antananaviro – Warszawa, koszt ok. 3500 zł - 4700 zł. Bilety aranżujemy dla klientów.

LOTU LOKALNEGO LOTU LOKALNEGO
Przelot z Tulear do Antananaviro. Cena ok. 280 EUR

WIZY NA MADAGASKAR WIZY NA MADAGASKAR
Obywatele polscy potrzebują wiz, aby wjechać na teren Madagaskaru. Wizy wydawane są na lotnisku na podstawie ważnego (min. 6 miesięcy) paszportu oraz biletu powrotnego. Koszt wizy to 35 EUR.

OBIADÓW OBIADÓW
Obiadów wraz z napojami.

 ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH
Atrakcji spoza programu zaznaczonych jako fakultatywne.

NAPIWKÓW NAPIWKÓW
Zwyczajowych napiwków

WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE

UBEZPIECZENIA UBEZPIECZENIA
KL, NNW, bagaż

SKŁADKI NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY SKŁADKI NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY
Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

WIZA

Obywatele polscy potrzebują wiz, aby wjechać na teren Madagaskaru. Wizy wydawane są na lotnisku na podstawie ważnego (min. 6 miesięcy) paszportu oraz biletu powrotnego. Koszt wizy to 35 EUR.

Zgodnie z informacją zawartą na stronie MSZ do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 zdjęcia (o które nikt na lotnisku prawdopodobnie nie będzie pytał). Uprzedzamy, że formalności wizowe zajmują bardzo dużo czasu, w jednym okienku podbijane są karty wjazdowe, a dopiero w kolejnym płacimy i odbieramy paszport z wbitą wizą.

SZCZEPIENIA

Nie ma szczepień obowiązkowych. Warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, by omówić ewentualne zagrożenia. Szczepienia, które warto mieć:

 • WZW typu A
 • dur brzuszny
 • błonica + tężec + polio + krztusiec (pakiet)
 • Dodatkowo osoby, które odwiedzały w ostatnim czasie kraje z zagrożeniem żółtej gorączki, obowiązkowo muszą posiadać przy sobie potwierdzenie szczepienia na tę chorobę.

Madagaskar to kraj, w którym występują rejony malaryczne. Być może lekarz medycyny podróży zaleci branie Malarone.

APTECZKA

Leki na przeziębienie (paracetamol, nie ibuprom, gdyż w przypadku podejrzenia malarii czy dengii, nie wolno przyjmować ibuprofenu, który rozrzedza krew), leki zawierające pseudoefedrynę, coś na gardło, problemy żołądkowe, np. nifuroksazyt, probiotyki na wzmocnienie flory bakteryjnej.

ZABIERAMY REPELENTY

Kupiony w Polsce najmocniejszy repelent to Mugga (DEET 50%) Zabezpieczenie przed komarami to także moskitiera, jak mamy, to zabieramy.

WALUTA

Walutą obowiązującą na Madagaskarze jest ariary (MGA). Przygotujcie się na to, że wymieniając większą kwotę otrzymacie miliony w lokalnej walucie, gdyż za 1 złotówkę dostaniecie mniej więcej 900 ariary. Weźcie pod uwagę fakt, że możliwości wypłaty pieniędzy poza stolicą są dosyć ograniczone. Na miejsce zabieramy ze sobą euro i wymieniamy na lokalną walutę. W większych miastach jest też możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu (najlepiej kartą VISA, gdyż z Master Card zdarzają się problemy).

Aktualny kurs:

 • 1 PLN = 917 MGA
 • 1 EUR = 3950 MGA

CENY NA MADAGASKARZE

Porównywalne do cen w Polsce. Woda mineralna – 1 EUR, 1 kg bananów – 0,5 EUR.

TELEFONIA KOMÓRKOWA

Zasięg telefonii komórkowej na Madagaskarze jest dobry, warto więc zaopatrzyć się w malgaską kartę SIM. Główni operatorzy to Telma, Airtel i Orange. Kartę można zakupić na lotnisku w Antananarywie (kiosk tuż przy wyjściu z terminala po prawej stronie). Za kartę SIM, pakiet internetu 3GB i godzinę rozmów zapłacicie 70.000 ariary (84 zł). W hotelach jest dostęp do WIFI. 

LOKALNE ZWYCZAJE

Będąc na Madagaskarze, na pewno często usłyszysz skierowane w swoją stronę słowo “Vazaha” (czyt. waza). Malgasze nazywają tak obcokrajowców (głównie białych), ale zwracają się tak również do siebie, chcąc sprawić sobie komplement.

Wybierając się na Madagaskar należy zapoznać się ze znaczeniem terminu “fady”, czyli malgaskich tabu i zakazów kulturowych. Fady mogą się różnić w zależności od regionu, czy nawet wioski, ale istnieje też zbiór wspólny dla całego kraju. Przykładem malgaskiego fady jest wskazywanie palcem na groby zmarłych. Warto porozmawiać na ten temat z przewodnikiem i chociaż na gafy turystów pewnie przymknięto by oko, powinno się uszanować zwyczaje mieszkańców.