JORDANIA – NABATEJSKIE CUDA

JORDANIA – NABATEJSKIE CUDA

Amman – Ajlun – Jerash – Morze Martwe – Madaba – Góra Nebo – Wadi Mujib – Kerak – Petra – Beida – Wadi Rum – Dana

8-dniowa lub 11-dniowa wycieczka do niesamowitej Jordanii, podczas której między innymi przeniesiemy się do epoki biblijnej, spędzimy noc w beduińskim obozie na samej pustyni pod rozgwieżdżonym niebem, zrelaksujemy się w naturalnym spa, jakim jest Morze Martwe, odwiedzimy jeden z cudów świata, starożytną Petrę oraz wybierzemy się na całodniowy trekking po rezerwacie Dana. Zwiedzanie rozpoczniemy od miasteczka Ajlun, gdzie zobaczymy stary zamek arabski Kalar ar-Rabad, wzniesiony w XII wieku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych przykładów arabskiej architektury średniowiecznej na całym Środkowym Wschodzie. Następnie udamy się do grecko-rzymskiego miasta Dżarasz (Jerash), zwanego Miastem Tysiąca Kolumn. Dżarasz ukazuje wielkość Imperium Rzymskiego i bywa określany jako Pompeje Wschodu. Uważany jest także za jedno z największych i najlepiej zachowanych miejsc rzymskiej architektury na świecie poza Włochami. Po zwiedzaniu pojedziemy już wprost nad Morze Martwe, które jest najniżej położonym punktem na Ziemi, aż 395 metrów poniżej poziomu morza. Pływanie, a raczej unoszenie się w jego słonych wodach, stanowi naturalne spa.

Dalej przejedziemy Autostradą Króla, starożytną trasą, która wciąż nosi ślady po kupcach, dawnych armiach i pielgrzymach, którzy przemierzali ją przed wiekami, była ona niegdyś częścią Jedwabnego Szlaku. Następnie udamy się do chrześcijańskiego miasta Madaba, znanego jako “Miasto Mozaik“. Z Madaby pojedziemy na Górę Nebo, która uznawana jest za jedno z najważniejszych świętych miejsc w Jordanii, uważana jest za miejsce, do którego Mojżesz wspiął się z Doliny Moabu i skąd Bóg pokazał mu Ziemię Obiecaną, Dalej przejdziemy przez Wadi Mujib, głęboką dolinę z jednym z najbardziej zapierających dech widoków Jordanii. Będziemy kontynuować naszą podróż do miasta Kerak, gdzie odwiedzimy zamek Krzyżaków, poznamy jego różnorodną historią, począwszy od okresu bizantyjskiego do okresu Mameluków. Z Kerak udamy się już do Petry.

W Petrze spędzimy dwa dni. Mówi się o niej “miasto różowoczerwone, w połowie tak stare, jak czas”. Owo starożytne miasto zostało założona przez Nabatejczyków 2000 lat temu. Jego ogromna struktura architektoniczna, wielowymiarowe i wielokolorowe kamienie stanowią jedno z najbardziej malowniczych miejsc na świecie. Wizyta starożytnej stolicy Nabatejczyków rozpocznie się konno, następnie czeka nas spacer po Siq, długiej wąskiej szczelinie między dwoma wystającymi klifami. Z kolei dotrzemy do najgłówniejszej atrakcji Petryzwanej przez Beduinów Skarbcem Faraona. Następnie wycieczka stopniowo pozwoli nam poznać swoiste tajemnice tego miasta.

Kolejnym przystankiem będzie Beida, zwana małą Petrą. To miejsce, gdzie Nabatejczycy zwykli zabawiać swoich gości. Następnie udamy się już na słynną pustynię Wadi Rum, największą pustynię w Jordanii i jedną z najbardziej spektakularnymi widokami na świecie. Tutaj wybierzemy się na przejażdżkę jeepami, którą zakończymy podziwianiem niesamowitego zachodu słońca oraz filiżanką tradycyjnej beduińskiej herbaty. Po zachodzie zostaniemy odwiezieni do obozu na pustyni, gdzie zostanie zaserwowana tradycyjna beduińska kolacja. Następny dzień spędzimy w Rezerwacie Dana na całodniowym trekkingu z przewodnikiem. Podróż naszą zakończymy w Ammanie.

W opcji z odpoczynkiem nad Morzem Czerwonym, po Wadi Rum udamy się do na dwa dni do Akaby, z której to udamy się na trekking do Rezerwatu Dana.

Długość wyjazdu: 8 dni / 7 noclegów lub 11 dni / 10 noclegów
Liczba uczestników: 5 -12 osób plus pilot z Polski

Cena za 8 dni: 4790 PLN + bilet lotniczy (aktualnie lot bezpośredni z Warszawy Modlin ok. 450 – 1000 PLN)

Cena za 11 dni: 5460 PLN + bilet lotniczy (aktualnie lot bezpośredni z Warszawy Modlin ok. 450 – 1300 PLN)

Terminy na wycieczkę 8-dniową (wylot z Warszawy Modlin):

 • 08.03. – 15.03.2019

Terminy na wycieczkę 11-dniową (wylot z Warszawy Modlin):

 • 26.04. – 06.05.2019 MAJÓWKA!!!
 • 11.10. – 21.10.2019

*Możliwy wylot z innych miast. W tej sytuacji prosimy o kontakt. / *Możliwy inny termin,  jeśli zbierze się grupa.

Warunki płatności:

 • Zaliczka w momencie zapisu w przypadku wycieczki 8-dniowej: 1800 PLN
 • Zaliczka w momencie zapisu w przypadku wycieczki 11-dniowej: 2000 PLN
 • Reszta kwoty płatna do 30 dni przed wyjazdem
 • W momencie wpłaty zaliczki należy uiścić obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os.

MiejsceNoclegiWyżywienieTyp pokoju
Amman1Śniadanie1x Pokój 2-os.
Morze Martwe1Śniadanie1x Pokój 2-os.
Petra3Śniadanie1x Pokój 2-os
Wadi Rum1Śniadanie / KolacjaNamiot beduiński
Amman1Śniadanie1x Pokój 2-os.
Akaba2 Śniadanie1x Pokój 2-os.
.

NOCLEGI:

Amman
Toledo Hotel, 3* (2 noce, Standard Room)  Bed & Breakfast

Morze Martwe
Dead Sea Spa Hotel, 4* (1 noc, Deluxe Room)  Bed & Breakfast

Petra
Petra Palace Hotel lub La Maison Hotel, 3* (3 noce, Standard Room) Bed & Breakfast

Wadi Rum 
Sun City Camp (1 noc, Standard Tent) on Half Board basis

Akaba 
Captain Hotel, 4* (3 noce, Standard Room) Bed & Breakfast basis

 • Dopłata do pokoju 1-osobowego od 190.00 USD, cena zależy od ilości uczestników / w przypadku wycieczki 11-dniowej od 260 USD
 • Chcesz wylecieć z innego lotniska, skontaktuj się z nami

Dzień 1: Wylot do Ammanu

Spotykamy się na lotnisku w Warszawie (Modlin), może być dolot z innego miasta lub państwa. Wylot do Jordanii, do Ammanu. Przylot do Ammanu. Odbiór z lotniska przez naszych partnerów, transfer do hotelu w Ammanie, nocleg.

Dzień 2: Amman/ Ajlun/ Jerash/ Morze Martwe

Śniadanie. Poranny transfer do miasteczka Ajlun, gdzie zobaczymy stary zamek arabski Kalar ar-Rabad, wzniesiony w XII wieku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych przykładów arabskiej architektury średniowiecznej na całym Środkowym Wschodzie. Z twierdzy rozpościera się piękny widok na Rów Jordański. Następnie udamy się do grecko-rzymskiego miasta Dżarasz (Jerash), zwanego Miastem Tysiąca Kolumn. Dżarasz ukazuje wielkość Imperium Rzymskiego i bywa określany jako Pompeje Wschodu. Uważany jest także za jedno z największych i najlepiej zachowanych miejsc rzymskiej architektury na świecie poza Włochami. Po zwiedzaniu pojedziemy już wprost nad Morze Martwe, które jest najniżej położonym punktem na Ziemi, aż 395 metrów poniżej poziomu morza. Pływanie, a raczej unoszenie się w jego słonych wodach, stanowi naturalne spa. Po przyjeździe czas wolny. Nocleg w hotelu.

Jerash Ajlun Morze Martwe, Jordania

Dzień 3: Morze Martwe/ Madaba/ Góra Nebo/ Wadi Mujib/ Kerak/ Petra

W tym dniu po śniadaniu ruszymy dalej na zwiedzenie Jordanii, przejazd Autostradą Króla, starożytną trasą, która wciąż nosi ślady po kupcach, dawnych armiach i pielgrzymach, którzy przemierzali ją przed wiekami, była ona niegdyś częścią Jedwabnego Szlaku. Następnie udamy się do chrześcijańskiego miasta Madaba, znanego jako "Miasto Mozaik". Odwiedzimy grecko-ortodoksyjny kościół Św. Jerzego, gdzie zobaczymy arcydzieło Madaby, bizantyjską mozaikę Ziemi Świętej, która pochodzi z VI wieku, ukazującą Jerozolimę i inne miasta, odwiedzimy także stanowisko archeologiczne, gdzie znajdują się pozostałości kilku bizantyjskich kościołów, w tym niesamowite mozaiki w Kościele Dziewicy. Z Madaby pojedziemy na Górę Nebo, która uważana jest za jedno z najważniejszych świętych miejsc w Jordanii, uważana jest za miejsce, w którym Mojżesz wspiął się z Doliny Moabu i skąd Bóg pokazał mu Ziemię Obiecaną, która jest również ostatnim miejscem odpoczynku Mojżesza. Znajdują się tu ruiny z IV do VI wieku z pięknymi mozaikami, zdobiącymi nadal widoczne fragmenty kościoła. Z kolei przejdziemy przez Wadi Mujib, głęboką dolinę z jednym z najbardziej zapierających dech widoków Jordanii. Będziemy kontynuować naszą podróż do miasta Kerak, gdzie odwiedzimy zamek Krzyżaków, poznamy jego różnorodną historią, począwszy od okresu bizantyjskiego do okresu Mameluków. Z Kerak udamy się już do Petry. Nocleg w hotelu.

Madaba_ Góra Nebo_ Wadi Mujib_ Kerak, Jordania

Dzień 4: Petra

W tym dniu po śniadaniu wyruszymy do słynnej Petry, w której spędzimy cały dzień. Tego miejsca przedstawiać nie trzeba. Mówi się o niej "miasto różowoczerwone, w połowie tak stare, jak czas". Owo starożytne miasto zostało założona przez Nabatejczyków 2000 lat temu. Jego ogromna struktura architektoniczna, wielowymiarowe i wielokolorowe kamienie stanowią jedno z najbardziej malowniczych miejsc na świecie. Wizyta starożytnej stolicy Nabatejczyków rozpocznie się konno, następnie czeka nas spacer po Siq, długiej wąskiej szczelinie między dwoma wystającymi klifami. Z kolei dotrzemy do najgłówniejszej atrakcji Petryzwanej przez Beduinów Skarbcem Faraona. Następnie wycieczka stopniowo pozwoli nam poznać swoiste tajemnice miasta. Nocleg w hotelu.

Petra, Jordania

Dzień 5: Petra

Śniadanie. Drugi dzień w Petrze. Nocleg w hotelu.

Petra2, Jordania

Dzień 6: Petra/ Beida/ Wadi Rum

Po śniadaniu ruszymy w dalszą podróż. Pierwszy przystanek to Beida, zwana małą Petrą. To miejsce, gdzie Nabatejczycy zwykli zabawiać swoich gości. Następnie udamy się już na słynną pustynię Wadi Rum, największą pustynię w Jordanii i jedną z najbardziej spektakularnymi widokami na świecie. Tutaj wybierzemy się na przejażdżkę jeepami, którą zakończymy podziwianiem niesamowitego zachodu słońca oraz filiżanką tradycyjnej beduińskiej herbaty. Po zachodzie zostaniemy odwiezieni do obozu na pustyni, gdzie zostanie zaserwowana tradycyjna beduińska kolacja. Nocleg w obozie.

Wadi Rum, Jordania

Dzień 7: Wadi Rum/ Dana/ Amman

Śniadanie. Transfer do Rezerwatu Dana. Całodniowy trekking z przewodnikiem. Transfer do Ammanu. Nocleg w hotelu.

Dana, Jordania


Dzień 8: Amman/ Wylot  

Śniadanie. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

Dalszy program wycieczki 11-dniowej

Dzień 7: Wadi Rum/ Akaba

Śniadanie. Transfer do Akaby. Zameldowanie w hotelu, czas wolny. Nocleg.

Dzień 8: Akaba

Śniadanie. Czas wolny. Dla zainteresowanych nurkowanie lub snurkowanie (atrakcje dodatkowo płatne). Nocleg w hotelu.

Akaba, Jordania

Dzień 9: Akaba

Śniadanie. Czas wolny. Dla zainteresowanych nurkowanie lub snurkowanie (atrakcje dodatkowo płatne). Nocleg w hotelu.

Dzień 10: Akaba/ Dana/ Amman

Śniadanie. Transfer do Rezerwatu Dana. 3-4 godzinny trekking z przewodnikiem. Transfer do Ammanu. Nocleg w hotelu.

Dana, Jordania


Dzień 11: Amman/ Wylot  

Śniadanie. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

Terminy na wycieczkę 8-dniową (wylot z Warszawy Modlin):

 • 08.03. – 15.03.2019

Terminy na wycieczkę 11-dniową (wylot z Warszawy Modlin):

 • 26.04. – 06.05.2019 MAJÓWKA!!!
 • 11.10. – 21.10.2019

*Możliwy wylot z innych miast. W tej sytuacji prosimy o kontakt. / *Możliwy inny termin,  jeśli zbierze się grupa. Cena biletu lotniczego z lotniska Warszawa Modlin (lot bezpośredni) aktualnie waha się w granicach 600 - 1300 zł (linie Ryanair). Istnieje opcja innego połączenia z przesiadką.

CENA OBEJMUJE

PILOTA Z POLSKI ORAZ PRZEWODNIKA Z JORDANII PILOTA Z POLSKI ORAZ PRZEWODNIKA Z JORDANII
Pilot z Polski zaopiekuje się grupą podczas całego wyjazdu. Przewodnik z Jordanii zna kraj oraz warunki, jak nikt inny. Podczas podróży opowie nam wiele ciekawych historii.

TRANSPORT NA CAŁEJ TRASIE TRANSPORT NA CAŁEJ TRASIE
Transport na całej trasie prywatnym klimatyzowanym samochodem bądź busem.

NOCLEGI NOCLEGI
Zakwaterowanie wraz ze śniadaniami w pokojach 2-os. w hotelach 3* i 4*

WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE
Wstępy do świątyń oraz klasztorów

UBEZPIECZENIE UBEZPIECZENIE
KL, NNW, bagaż

WIZĘ DO JORDANII WIZĘ DO JORDANII
Wiza wyrabiana przed wyjazdem

WYCIECZKA PO WADI RUM WYCIECZKA PO WADI RUM
3-godzinna wycieczka samochodem 4x4 po pustyni Wadi Rum

TREKKING W REZERWACIE DANA TREKKING W REZERWACIE DANA
Całodniowy trekking z przewodnikiem w rezerwacie Dana

OPCJONALNĄ PRZEJAŻDŻKĘ NA KONIU W PETRZE OPCJONALNĄ PRZEJAŻDŻKĘ NA KONIU W PETRZE
Opcjonalna przejażdżka na koniu w Petrze. Uwaga: sprzedawcy tej atrakcji spodziewają się napiwku, jeśli skorzystacie z przejażdżki.

CENA NIE OBEJMUJE

BILETÓW LOTNICZYCH BILETÓW LOTNICZYCH
Bilety na trasie Warszawa – Amman – Warszawa, koszt ok. 600 - 1000 zł, linie Ryanair, lot bezpośredni. Istnieje opcja innego połączenia. Bilety aranżujemy dla klientów.

OBIADÓW ORAZ KOLACJI POZA JEDNĄ OBIADÓW ORAZ KOLACJI POZA JEDNĄ
Wyżywienia (jedzenia oraz napojów) w czasie wycieczki poza śniadaniami oraz jedną kolacją.

NURKOWANIA LUB SNURKOWANIA W AKABIE NURKOWANIA LUB SNURKOWANIA W AKABIE
Nurkowania lub snurkowanie w Morzu Czerwonym w Akabie

 INNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH INNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH
Atrakcji spoza programu

NAPIWKÓW NAPIWKÓW
Zwyczajowych napiwków

WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE

SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY
Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

WIZA

Wiza wyrabiana jest przed wyjazdem, usługa wliczona w cenę wycieczki.

WALUTA

Walutą Jordanii jest dinar jordański (JOD/Jordan Dinar). Kurs waluty jest sztywno ustawiony w stosunku do dolara 1$ = 0,7 JOD. Dlatego też polecamy zabrać ze sobą na wycieczkę do Jordanii dolary w gotówce.

1 JOD = 4,8219 PLN (na dzień 05-03-2018), aktualny kurs możecie znaleźć na stronie: kursy walut

INTERNET W JORDANII

Roaming w Jordanii jest bardzo drogi. Dla osób, chcących na bieżąco korzystać z Internetu polecamy zakup lokalnej karty sim. Wybieracie tutaj z pomiędzy trzech operatorów telefonii komórkowej : ZainOrange i Umniah. W celu nabycia karty trzeba pójść do jednego z oddziałów Zain (tylko w większych miastach i na lotnisku w Ammanie) i podpisać umowę. Potrzebny jest paszport. Potem można już dokupować karty zdrapki w dowolnym sklepiku gsm, których pełno jest w całej Jordanii.System obsługi wygląda następująco. Pobierz numerek z maszyny wybierając rodzaj sprawy (maszyna ma opcje wyboru języka angielskiego ) i poczekaj w długiej kolejce, aż wyświetli się twój numerek (generalnie będziesz się bardzo wyróżniał a naciśniecie w maszynie numerka w języku angielskim wrzuca Cię do jeszcze innej kolejki). W zakupie pomoże nam nasz lokalny przewodnik. Ceny karty zależy od tego, czy  kupujecie tylko Internet 3G czy także LTE . Nie warto inwestować w LTE,  3G  działą dobrze a cena za doładowanie jestdużo niższa.

Ceny:
 • karta sim + 30 GB internetu LTE+ podatek (ważne 30 dni) kosztuje 33,016 JOD
 • karta sim+ 10GB internetu w dzień i 4 GB w nocy w technologi 3G kosztuje 4,016 JOD  (za kartę) + 6,96 JOD (Internet)
 • karta sim+ 18GB internetu w dzień i 16 GB w nocy w technologi 3G kosztuje 4,016 JOD  (za kartę) + 11,60 JOD (Internet)
Hotspoty:

W zasadzie każdy hotel dysponuje darmowym wi-fi, ale w praktyce różnie może to działać lub nie działać.

UBIÓR

Dotyczy to szczególnie kobiet. Kobieta powinna mieć zakryte nogi, ramiona i dekolt. Na większą swobodę można sobie pozwolić nad Morzem Martwym, w Petrze i Akabie, gdzie miejscowi już praktycznie przywykli do widoku kobiecych nóg w szortach (chociaż bardzo krótkie spodenki, zakrywające pośladki zostawiamy w domu, lepiej mieć coś co najmniej do połowy uda). Nie trzeba nosić hidżabu.

GNIAZDKA W JORDANII

Napięcie w sieci jest takie jak w Polsce. Niestety gniazdka to istny groch z kapustą. Znajdziemy tu standardowe europejskie gniazdka na przemian z brytyjskimi (3 bolce). Niemal w każdym miejscu są oba rodzaje (czasem 2 różne gniazdka w tym samym pomieszczeniu). Jadąc do Jordanii najlepiej zaopatrzyć się w adapter do gniazdka, w hotelach powinni mieć adapter do użyczenia, ale lepiej zwykle polegać na sobie.

JEDZENIE

Jordańska kuchnia to kuchnia typowa dla krajów arabskich. Jedzenie to cały rytuał, celebrowany szczególnie podczas przyjmowania gości. Tradycyjny posiłek rozpoczyna się od podania zespołu zimnych lub ciepłych przystawek tzw. mezze. Samym starterem można się już porządnie najeść, bo serwowany jest w olbrzymich ilościach. W skład mezze wchodzi zazwyczaj: humus, baba ghanudż (pasta z bakłażanów, pomidorów i cebuli), różne sałatki jak: lubja (sałatka z fasoli, pomidorów, cebuli i czosnku) czy szinklisz (sałatka z ostrym serem, cebulą i pomidorami), warzywa oraz kuleczki mięsne z baraniny, no i przepyszne falefele (kuleczki z pasty z ciecierzycy smażone na gorącym oleju). Po przystawce czas na danie główne, czyli tradycyjny kebab z pitą lub frytkami, koftę tj. grillowane kiełbaski z mielonego mięsa czy maqlubbę (ryż z kawałkami podsmażonego mięsa i pomidora). Na deser – oczywiście słodka baklawa. Innym słynnym daniem mięsnym serwowanym w południowej Jordanii, szczególnie w rejonie Petry i pustyni Wadi Rum jest beduiński Zarb. Mięso (kurczak, jagnięcina lub baranina) wraz z warzywami (cebula, ziemniaki, marchew) duszą się przez kilka godzin w zanurzonym w pustynnym piasku piecu zwanym „taboonem”.

Duże porcje obiadowe dla dwóch osób nie powinny kosztować więcej niż 5-8 dinarów (ok. 26-41 zł). Alkohol w restauracjach jest drogi, puszka piwa może kosztować nawet 7 JD (ok. 37 zł).

Przykładowe ceny:

 • ryż po arabsku dla dwóch osób z napojami: 8 JD
 • szoarma dla dwóch osób: 5 JD
 • falafela, kebaba czy humusu dla 2 osób: 3-5 JD
 • owoce na targu (kaktus, winogrona): 5-6 JD
 • świeżo wyciskany sok z owoców: 3 JD
 • butelka wody: nie więcej niż 1 JD (zależy gdzie)
 • piwo w restauracji: nawet 7 JD.

SZCZEPIENIA

Nie ma szczepień obowiązkowych. Warto jednak skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, aby omówić ewentualne zagrożenia. Szczepienia, które warto mieć:

 • WZW typu A
 • dur brzuszny
 • błonica + tężec + polio + krztusiec (pakiet)

Na terenie Jordanii nie występują szczególne zagrożenia dla zdrowia, ale ryzyko zatruć pokarmowych i zagrożenie amebozą są dość częste. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia amebozą należy unikać spożywania posiłków na ulicznych straganach, nieumytych owoców i warzyw oraz picia wody innej niż butelkowana.

APTECZKA

Leki na przeziębienie (paracetamol, nie ibuprom, gdyż w przypadku podejrzenia malarii czy dengii, nie wolno przyjmować ibuprofenu, który rozrzedza krew), leki zawierające pseudoefedrynę, coś na gardło, problemy żołądkowe, np. nifuroksazyt, probiotyki na wzmocnienie flory bakteryjnej.

PAMIĘTAJ

Wjeżdżając do Jordanii należy pamiętać, że za posiadanie jakichkolwiek narkotyków grozi nawet do kilkunastu lat więzienia. Wywożenie przedmiotów starszych niż 100 lat, czyli po prostu antyków, jest nielegalne.