ESENCJA KUBY – CYGARA, RUM I MUZYKA

ESENCJA KUBY – CYGARA, RUM I MUZYKA

Hawana – Fabryka Cygar – Muzeum Rumu – Callejon de Hammel – Cienfuegos – Bay of Pigs – Santa Clara – Trinidad – Playa Ancon – Valle de Viñales– wizyta na organicznej farmie – nieformalna lekcja salsy – lekcja gotowania – lekcja przygotowywania mojito – lekcja muzyki (tradycyjne instrumenty)

11-dniowa wycieczka na Kubę, wyspę cygar, rumu i porywającej muzyki, wyspę oszałamiającej, dziewiczej przyrody. W czasie naszego pobytu dowiemy się, co stanowi esencję tej wyspy. Naszą przygodę zaczniemy od stolicy kraju, Hawany. Odkrywanie miasta zostawimy jednak na koniec. Z Hawany udamy się do Cienfuegos, miasta, które często określane jest mianem Paryża na Karaibach. Po drodze do Cienfuegos zatrzymamy się w Playa Girón, znanej również jako Bay of Pigs. Z tego miejsca Stany Zjednoczone próbowały przeprowadzić inwazję na Kubę, która ostatecznie zakończyła się niepowodzeniem i stała się jedną z pierwszych porażek militarnych USA w Ameryce Łacińskiej. Z Cienfuegos udamy się do Trinidadu. Po drodze zatrzymamy się w mieście Santa Clara, gdzie spoczywa jeden z najbardziej znanych bohaterów Kuby Che Guevara.

Trinidad to jedno z najpiękniejszych miast na Kubie. Zostało założone w 1514 roku i zyskało na znaczeniu dzięki rozległej uprawie trzciny cukrowej oraz produkcji cukru, która miała miejsce w pobliskiej Dolinie Młynów Cukrowych. Skończyło się to, gdy niewolnictwo zostało zniesione na Kubie, wówczas znaczenie Trinidadu zaczęło gwałtownie maleć. Miasto do lat 20 ubiegłego wieku było odcięte od reszty wyspy, nie prowadziły tędy żadne główne drogi, dzięki czemu zachowało swój niepowtarzalny charakter. Trinidad znany jest przede wszystkim z kolorowych willi zbudowanych przy eleganckich, brukowanych uliczkach po których wciąż jeszcze jeżdżą wozy zaprzężone w konie. Z tarasów domów można oglądać panoramę miasta otoczoną wzgórzami i tropikalną roślinnością. Przez kolejne dni będziemy mieć możliwość nacieszenia się atmosferą miasteczka, jego kolonialnym klimatem i drinkami na bazie rumu. Dla chętnych wycieczka do pięknego wodospadu, do zabytkowej cukrowni oraz ma jedną z najlepszych plaż na Kubie – Playa Ancon.

Z Trinidadu pojedziemy do Viñales, które leży w samym środku historycznego regionu uprawy tytoniu, dokładniej w zapierającej dech w piersiach dolinie o nazwie Valle de Viñales. Okolice te od wielu lat goszczą na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przepiękna dolina znajduje się w górach Sierra de los Organos, które pełne są tajemniczych jaskiń powstałych wskutek procesów przyrodniczych. W jednej z nich podczas konkwisty schronienia przed najeźdźcami szukali tutejsi Indianie. Największa atrakcja to przede wszystkim bogactwo przyrodnicze, możliwość wyciszenia się, obejrzenia upraw tytoniu oraz kontaktu z mieszkańcami tych rejonów.

Kolejne dni spędzimy w stolicy Kuby, gorącej Hawanie. Sercem tego migoczącego miasta jest bez wątpienia jego stara część La Habana Vieja. To miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z racji swej pięknej kolonialnej architektury. Wiele głównych atrakcji znajduje się w dogodnej odległości od siebie, dzięki czemu Stare Miasto będziemy zwiedzać także na piechotę. Dodatkowo wybierzemy na przejażdżkę jednym z klasycznych amerykańskich samochodów, z których znana jest Kuba. Udamy się także do jednego z najbardziej klimatycznych miejsc w całym mieście, na taras na dachu na Starym Mieście. Nauczymy się, jak przygotować słynny drink mojito (lub alternatywę bezalkoholową jego wersję, jeśli wolicie). Zjemy tu także pyszną kolację z naszym przewodnikiem. Czeka nas także wizyta w Muzeum Rumu oraz w Fabryce Cygar.

Podczas naszej wycieczki po Kuba zakwaterowanie stanowić będą autentyczne Casas Particulares (Casa’s), znane również jako kubańskie kwatery prywatne. Dzięki temu mamy szansę poznać bliżej kubańskie rodziny, zobaczyć jak żyją oraz mieszkają. Pokoje Casa, które rezerwujemy, zawierają klimatyzację oraz łazienkę.

Długość wyjazdu: 11 dni / 9 noclegów
Liczba uczestników: 2 – 12 osób / pilot z Polski jedzie z grupą min. 6-osobową (termin dowolny na wyjazd indywidualny)

Cena:

 • 840 USD + 2650 PLN + bilet lotniczy (za osobę przy opcji pokoju 2-os.)
 • 780 USD + 2650 PLN + bilet lotniczy (za osobę przy opcji pokoju 3-os.)
 • 930 USD + 2650 PLN + bilet lotniczy (za osobę przy opcji pokoju 1-os.)

Terminy (wylot z Warszawy):

 • 09.03. – 19.03.2019 (aktualnie 2523 zł linie KLM/Copa – 2 przesiadki w drodze na Kubę, dobre czasy przesiadek lub 3771 zł linie KLM.Air France, 1 przesiadka)
 • Wyjazd indywidualny – termin dowolny

Warunki płatności:

 • Zaliczka w momencie zapisu: 1950 PLN
 • Reszta kwoty płatna do 30 dni przed wyjazdem
 • W momencie wpłaty zaliczki należy uiścić obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os.

Z jakim biurem na Kubę

 

MiejsceNoclegiWyżywienieTyp pokoju
Hawana44x Śniadanie + 1x kolacja Casa Particulares
Cienfuegos11x Śniadanie Casa Particulares
Trinidad22x ŚniadanieCasa Particulares
Vinales22x Śniadanie + lunch Casa Particulares
    

*Niewielka dopłata do pokoju 1-osobowego

Dzień 1: Wylot na Kubę

Spotkamy się na lotnisku i udajemy do stanowiska odpraw.

Dzień 2: Hawana

Przylot oraz transfer na kwaterę, zameldowanie, odpoczynek.

Hawana to złożone kulturowo bogate i fascynująco miasto pełne sprzeczności. Może być opisane dwoma słowami: tętniące życiem. Jest tu dużo zgiełku, ale nasi doświadczeni lokalni przewodnicy sprawią, że zwiedzanie stolicy Kuby zamieni się w odkrywanie fascynującego ducha miasta. Pierwszego dnia po przylocie czeka Was odpoczynek oraz spotkanie z przewodnikiem, wspólnie zjemy pyszny obiad.

 • Zakwaterowanie: autentyczna Casa Particulares (Casa’s)/ B&B’S
 • Zapewnione: transfer z lotniska
 • Posiłki: w tym dniu nie ma wliczonych żadnych posiłków

Hawana dzień 1


Dzień 3: Cienfuegos

Po drodze do Cienfuegos zatrzymamy się w Playa Girón, znanej również jako Bay of Pigs. Jest z tego miejsca Stany Zjednoczone próbowały przeprowadzić inwazję na Kubę, która ostatecznie zakończyła się niepowodzeniem i stała się jedną z pierwszych porażek militarnych USA w Ameryce Łacińskiej.

Cienfuegos jest często określany mianem Paryża na Karaibach, jednak Kubańczyków dziwi to porównanie. Dlaczego? Dlatego, że jest to prawdziwa architektoniczna perełka, nieporównywalna z żadnym innym miastem, nazywana przez mieszkańców perłą Karaibów. Francuskie wpływy pochodzą od francuskich migrantów, którzy zgromadzili się tutaj i stworzyli tu swój dom, nadając mu uderzająco odmienny wygląd od innych miast kubańskich, w których widoczne są wpływy hiszpańskie.

Szerokie bulwary i rozległe parki zachwycają, historię czuć na każdym kroku. Przy wejściu do portu zobaczymy Castillo de Jagua, starożytny fort, który pozwolił miastu przetrwać ataki piratów, niegdyś powszechne na Kubie. Wiele budynków w mieście otrzymało status światowego dziedzictwa UNESCO, pomyślicie, że nigdy nie widzieliście tak pięknego miasta ... dopóki nie pokażemy Ci innych miejsc podczas naszej 10-dniowej wycieczki po Kubie.

 • Zakwaterowie: autentyczna Casa Particulares (Casa’s)/ B&B’S
 • Zapewnione atrakcje w cenie: pływanie/ snurkowanie w Bay of Pigs, wizyta w muzeum Giron, spacer z przewodnikiem po Cienfuegos, 1 x drink w imponującym pałacu Palacio de Valle
 • Posiłki w cenie: śniadanie

Cienfuegos


Dzień 4 / Dzień 5: Trinidad

Po drodze do Trinidadu zatrzymamy się w mieście Santa Clara, gdzie spoczywa jeden z najbardziej znanych bohaterów Kuby. Urodzony w Argentynie Che Guevara stał się ikoną rewolucji kubańskiej, po jego śmierci jego ciało zostało bezceremonialnie pochowane w nieoznaczonym grobie. Kiedy odkryto jego szczątki, został ekshumowany i sprowadzony do Santa Clara w celu pochówku w specjalnie zbudowanym mauzoleum. Santa Clara to miejsce jednej z ostatnich, i najbardziej krwawych, bitew rewolucji, miasto, w którym Guevara i jego rebelianci z powodzeniem wykoleili pociąg wojskowy z bronią i amunicją, który miał być użyty przeciwko Fidelowi Castro.

Po wizycie w Santa Clara będziemy kontynuować nas przejazd do Trinidadu, pięknego miasta w sercu Kuby. Miasto zostało założone w 1514 roku i zyskało na znaczeniu dzięki rozległej produkcji cukru, która miała miejsce w pobliskiej Dolinie Młynów Cukrowych. To się skończyło, gdy niewolnictwo zostało zniesione na Kubie, a znaczenie Trinidadu zaczęło gwałtownie maleć. Miasto do lat 20 ubiegłego wieku było odcięte od reszty wyspy, nie prowadziły tędy żadne główne drogi, dzięki czemu zachowało swój niepowtarzalny charakter. Trinidad znany jest przede wszystkim z kolorowych willi zbudowanych przy eleganckich, brukowanych uliczkach po których wciąż jeszcze jeżdżą wozy zaprzężone w konie. Z tarasów domów można oglądać panoramę miasta otoczoną wzgórzami i tropikalną roślinnością. Przez kolejne dni będziemy mieć możliwość nacieszyć się atmosferą miasteczka, jego kolonialnym klimatem i drinkami na bazie rumu. Odwiedzimy piękny wodospad, zabytkową cukrownię oraz jedną z najlepszych plaż na Kubie - Playa Ancon.

 • Zakwaterowanie: autentyczna Casa Particulares (Casa’s)/ B&B’S
 • Zapewnione atrakcje w cenie: Che Guevara Memorial oraz muzeum, spacer z przewodnikiem po Trinidadzie, nieformalna lekcja salsy
 • Atrakcje fakultatywne:
  1. dodatkowa lekcja tańca - CUC$5+ dla grupy oraz CUC$10+ prywatna lekcja,
  2. trekking do wodospadu - CUC$25+ (w zależności od wielkości grupy),
  3. rejs Cayo Blanco Catamaran - CUC$45+,
  4. bus do Playa Ancon beach - CUC$2 za osobę (taxi CUC$8),
  5. wynajem motoroweru: CUC$24,
  6. snorkelling - CUC$15+,
  7. Scuba Diving - CUC$60+ za dwa zejścia oraz wypożyczenie sprzętu,
  8. przejażdżka pociągiem parowym przez Dolinę Młynów Cukrowych - CUC$10+
  9. wypożyczenie rowerów - CUC$5+,
  10. wizyta w lokalu z muzyką na żywo: lekcja muzyki (różne instrumenty muzyczne) - CUC$10+,
  11. disco Ayala: CUC$5+.
 • Posiłki wliczone w cenę: śniadanie

Trinidad

Dzień 6 / Dzień 7: Vinales - planatacje tytoniu i piękne krajobrazy

Viñales leży w samym środku historycznego regionu uprawy tytoniu, dokładniej w zapierającej dech w piersiach dolinie o nazwie Valle de Viñales. Okolice te od wielu lat goszczą na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przepiękna dolina znajduje się w górach Sierra de los Organos, które pełne są tajemniczych jaskiń powstałych wskutek procesów przyrodniczych. W jednej z nich podczas konkwisty schronienia przed najeźdźcami szukali tutejsi Indianie. Największa atrakcja to przede wszystkim bogactwo przyrodnicze, możliwość wyciszenia się, obejrzenia upraw tytoniu oraz kontaktu z mieszkańcami tych rejonów.

Atrakcją są tutaj mogoty - okrągłe formacje skalne, o kopułowatym lub stożkowym kształcie, bardzo strome, o skalistych zboczach, zbudowane ze skał krasowiejących. Viñales jest stosunkowo blisko Hawany i cieszy się popularnością wśród odwiedzających od pokoleń. W sercu doliny Pinar del Rio większość produkcji tytoniu na Kubie odbywa się w okolicach Viñales. Zatrzymamy się tutaj na jednej z ekologicznych farm, gdzie zjemy także pyszny obiad.

 • Zakwaterowanie: autentyczna Casa Particulares (Casa’s)/ B&B’S
 • Zapewnione atrakcje w cenie: spacer z przewodnikiem po miasteczku Vinales,Tobacco Farm oraz Drying House
 • Atrakcje fakultatywne:
  1. lekcja salsy - CUC$5+ w grupe oraz CUC$10+ prywatnie w Salsa dance Santo,
  2. wycieczka do jaskini Santo Tomas - $30+ (w zależności od wielkości gupy),
  3. wypożyczenie rowerów - CUC$5+,
  4. lekcja gotowania - CUC$30+,
  5. wycieczka na plażę Cayo Jutias - CUC$20+ (w zależności od wielkości grupy),
  6. trekking po dolinie Vinales - CUC$10+,
  7. rejs łódką po jaskiniach Indian Cave - $5+,
  8. Mural de la Prehistoria - CUC$3+ (mural powstał na zlecenie samego Fidela, to ogromny projekt artystyczny powstały prawie 50 lat temu na skalnej ścianie w dolinie Viñales. Przedstawia unikalną ewolucję regionu od wczesnych mięczaków i organizmów morskich, przez dinozaury i do współczesnego obszaru ludzkiego),
  9. El Jardín de Caridad.
 • Posiłki wliczone w cenę: śniadanie (dzień 5.), śniadanie oraz lunch na organicznej farmie (dzień 6.)

Vinales

Dzień 8: Hawana

Kolejne dni spędzimy w stolicy Kuby, gorącej Hawanie. Sercem tego migoczącego miasta jest bez wątpienia jego stara część La Habana Vieja. To miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z racji swej pięknej kolonialnej architektury. Wiele głównych atrakcji znajduje się w dogodnej odległości od siebie, dzięki czemu Stare Miasto będziemy zwiedzać także na piechotę.

Dodatkowo wybierzemy na przejażdżkę jednym z klasycznych amerykańskich samochodów, z których znana jest Kuba. Udamy się także do jednego z najbardziej klimatycznych miejsc w całym mieście, na taras na dachu na Starym Mieście. Nauczymy się, jak przygotować słynny drink mojito (lub alternatywę bezalkoholową jego wersję, jeśli wolicie). Wieczorem zjemy pyszną kolację z naszym przewodnikiem.

 • Zakwaterowanie: autentyczna Casa Particulares (Casa’s)/ B&B’S
 • Zapewnione atrakcje w cenie: spacer z przewodnikiem po Starym Mieście, wizyta na Callejon de Hamel
 • Posiłki wliczone w cenę: śniadanie

Hawana 2


Dzień 9: Hawana

Czas założyć dobre buty do chodzenia na pieszą wycieczkę po Starym Mieście w Hawanie. Poznasz ją jak starego przyjaciela, kiedy przespacerujesz się przez jej rozkochaną sieć placów, w zasadzie miejsc, w których bije serce miasta. Stara Hawana była wsią, która się rozrosła i rozwinęła do rozmiarów nowoczesnej metropolii. Była niegdyś osiedlem otoczonym murem (w celu ochrony nowo powstającej placówki przed piratami i wrogimi siłami zagranicznymi). Zatrzymamy się na Callejon de Hammel. Ta klimatyczna uliczka jest miejscem, gdzie wielu lokalnych artystów zdecydowało się żyć i pracować. Ulica jest w zasadzie jedną wielką pracownią artystyczną, z wystawnymi, żywymi freskami i sztuką uliczną.

 • Zakwaterowanie: autentyczna Casa Particulares (Casa’s)/ B&B’S
 • Zapewnione atrakcje w cenie: przejażdżka po Hawanie zabytkowym autem, lekcja przyrządzania mojito
 • Atrakcje fakultatywne:
  1. Tourist Bus day pass - CUC$10
  2. Taxi na lokalną plażę w okolicach Hawany Playas del Este - CUC$30+,
  3. Tropicana show plus transfery - CUC$90+,
  4. Parisien cabaret show - CUC$35+,
  5. Buena Vista Social Club Show - CUC$30+,
  6. wejściówki do muzeów (Fine Arts, Revolution etc.) - CUC$3+,
  7. wycieczka do fabryki cygar - CUC$12+,
  8. mecz baseballa - CUC$3+,
  9. przedstawienie teatralne, muzyczne czy baletowe - CUC$15+,
  10. ceremonia La Cabaña Fortress canon blast - CUC$10+,
  11. przejażdżka pociągiem Hershey - CUC$3+,
  12. Fusterlandia Callejon de Hamel Malecon Finca Vigia - CUC$10+,
  13. Gran Teatro de la Habana Tour - CUC$5+,
  14. lekcja salsy - CUC$10+,
  15. lekcja gotowania - CUC$50+.
 • Posiłki wliczone w cenę: śniadanie oraz kolacja na dachu

Callejon de Hammel Kuba

Dzień 10: Hawana - Fabryka Cygar oraz Muzeum Rumu

Muzeum Rumu w Hawanie znajduje się w rezydencji z epoki kolonialnej w sercu miasta. Szczegółowo pokazuje historię oraz kulturowe znaczenie tego niebieskiego napoju, degustacja w programie. Kolejnym punktem programu jest Fabryka Cygar Partagas, w której dowiemy się więcej na temat ich produkcji oraz znaczenia. Zobaczymy, jak powstaje kultowy już produkt tego kraju.

 • Zakwaterowanie: autentyczna Casa Particulares (Casa’s)/ B&B’S
 • Zapewnione atrakcje w cenie: Havana Rum Museum, Partagas Cigar Factory
 • Atrakcje fakultatywne:
  1. Tourist Bus day pass - CUC$10
  2. Taxi na lokalną plażę w okolicach Hawany Playas del Este - CUC$30+,
  3. Tropicana show plus transfery - CUC$90+,
  4. Parisien cabaret show - CUC$35+,
  5. Buena Vista Social Club Show - CUC$30+,
  6. wejściówki do muzeów (Fine Arts, Revolution etc.) - CUC$3+,
  7. wycieczka do fabryki cygar - CUC$12+,
  8. mecz baseballa - CUC$3+,
  9. przedstawienie teatralne, muzyczne czy baletowe - CUC$15+,
  10. ceremonia La Cabaña Fortress canon blast - CUC$10+,
  11. przejażdżka pociągiem Hershey - CUC$3+,
  12. Fusterlandia Callejon de Hamel Malecon Finca Vigia - CUC$10+,
  13. Gran Teatro de la Habana Tour - CUC$5+,
  14. lekcja salsy - CUC$10+,
  15. lekcja gotowania - CUC$50+.
 • Posiłki wliczone w cenę: śniadanie

Hawana 3

Dzień 11: Hawana / Powrót do kraju

Powrót do kraju.

 • Posiłki wliczone w cenę: śniadanie

 

Terminy (wylot z Warszawy):

 • 09.03. – 19.03.2019 (aktualnie 2523 zł linie KLM/Copa - 2 przesiadki w drodze na Kubę, dobre czasy przesiadek lub 3771 zł linie KLM.Air France, 1 przesiadka)

CENA OBEJMUJE

LOKALNEGO ANGLOJĘZYCZNEGO PRZEWODNIKA ORAZ PILOTA Z POLSKI PRZY GRUPIE 6-os. LOKALNEGO ANGLOJĘZYCZNEGO PRZEWODNIKA ORAZ PILOTA Z POLSKI PRZY GRUPIE 6-os.
Pilot z Polski zaopiekuje się grupą podczas całego wyjazdu. Pilot z Polski jedzie z grupą min. 6-osobową. Lokalny przewodnik zna kraj oraz warunki, podczas podróży opowie nam wiele ciekawych historii.
 

TRANSPORT PRYWATNYM VANEM/BUSEM TRANSPORT PRYWATNYM VANEM/BUSEM
Prywatny transfer klimatyzowanym autem podczas całej wycieczki.

NOCLEGI NOCLEGI
Zakwaterowanie wraz ze śniadaniem w  autentycznych Casa Particulares (Casa's), znanych również jako kubańskie pensjonaty. Dzięki temu mamy szansę poznać bliżej kubańskie rodziny. Pokoje Casa, które rezerwujemy, zawierają klimatyzację oraz łazienkę.

WYŻYWIENIE BB plus kolacja i lunch WYŻYWIENIE BB plus kolacja i lunch
9 śniadań, 1 kolacja oraz 1 lunch

ATRAKCJE W PROGRAMIE ATRAKCJE W PROGRAMIE
Następujące atrakcję w programie: ⭐SPACER Z PRZEWODNIKIEM PO KAŻDYM MIEŚCIE/MIEJSCU ⭐PŁYWANIE LUB SNURKOWANIE W BAY OF PIGS ⭐MUZEUM GIRON - PLAYA GIRON ⭐1 DRINK W PALACIO DE VALLE - CIENFUEGOS ⭐CHE GUEVARA MEMORIAL ORAZ MUSEUM - SANTA CLARA ⭐NIEFORMALNA LEKCJA SALSY - TRINIDAD OR VINALES ⭐TOBACCO FARM ORAZ DRYING HOUSE - VINALES ⭐LUNCH NA ORGANICZNEJ FARMIE - VINALES ⭐CITY TOUR W KLASYCZNYM SAMOCHODZIE - HAVANA ⭐LEKCJA PRZYRZĄDZANIA MOJITO - HAVANA ⭐KOLACJA NA DACHU - HAVANA ⭐MUZEUM RUMU - HAVANA ⭐FABRYKA CYGAR PARTAGAS - HAVANA ⭐WIZYTA NA CALLEJON DE HAMEL - HAVANA ⭐SPACER PO STAREJ CZĘŚCI HAVANY - HAVANA

WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE WSTĘPY DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE
Wstępy do atrakcji z programy nieoznaczonych jako fakultatywne

CENA NIE OBEJMUJE

BILETÓW LOTNICZYCH BILETÓW LOTNICZYCH
Bilety na trasie Warszawa – Hawana– Warszawa, koszt ok. 2400 - 4000 zł. Bilety aranżujemy dla klientów.

WIZY WIZY
Wiza jest wymagana, ma ona formę tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista). Można ją uzyskać przed podróżą w Ambasadzie Kuby w Warszawie lub za pośrednictwem niektórych biur podróży, specjalizujących się w wyjazdach na Kubę. Koszt wizy turystycznej do 30 dni pobytu wynosi 22 EUR, płatna w walucie w Ambasadzie Kuby w Warszawie.

OBIADÓW ORAZ KOLACJI POZA WYMIENIONYMI W PROGRAMIE OBIADÓW ORAZ KOLACJI POZA WYMIENIONYMI W PROGRAMIE
Obiad i kolacja w pensjnacie kosztuje około 10 CUC (35zł) lub w Paladares, czyli prywatnych barach, gdzie serwowane są smaczne domowe posiłki - najczęściej serwowany zestaw: ryba lub jakieś mięso plus ryż z czarną fasolą plus sałatka plus deser i kawa) lub zestaw owoców morza z langustą na czele plus oczywiście jakiś deser i kawa. Ceny zmieniają się w minimalnie w zależności od miejsca. Średni wydatek na dzień na jedzenie to ok. 100-150 zł.

 INNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH INNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH
Atrakcji spoza programu, które wymienione są w zakładce Program.

NAPIWKÓW NAPIWKÓW
Zwyczajowych napiwków.

WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE

UBEZPIECZENIA UBEZPIECZENIA
KL, NNW, bagaż

SKŁADKI NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY SKŁADKI NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY
Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

WIZA

Wiza jest wymagana, ma ona formę tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista). Można ją uzyskać przed podróżą w Ambasadzie Kuby w Warszawie lub za pośrednictwem niektórych biur podróży, specjalizujących się w wyjazdach na Kubę. Koszt wizy turystycznej do 30 dni pobytu wynosi 22 EUR, płatna w walucie w Ambasadzie Kuby w Warszawie. Wizy można załatwić również za naszym pośrednictwem. Wówczas koszt wizy wraz z opłatą za nasze pośrednictwo wynosi 210 PLN od osoby. Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy.

Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Turysta obowiązany jest również mieć bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Przed odprawą paszportową każdy turysta mający wizę obowiązany jest wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów.  Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych.

Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzekwują rygorystycznie ten wymóg. Posiadanie kart kredytowych traktowane jest jako spełnienie tego warunku.

SZCZEPIENIA

Nie ma szczepień obowiązkowych. Warto jednak skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, aby omówić ewentualne zagrożenia. Szczepienia, które warto mieć:

 • WZW typu A
 • dur brzuszny
 • błonica + tężec + polio + krztusiec (pakiet)

APTECZKA

Leki na przeziębienie (paracetamol, nie ibuprom, gdyż w przypadku podejrzenia malarii czy dengii, nie wolno przyjmować ibuprofenu, który rozrzedza krew), leki zawierające pseudoefedrynę, coś na gardło, problemy żołądkowe, np. nifuroksazyt, probiotyki na wzmocnienie flory bakteryjnej.

WALUTA

Walutą jest peso kubańskie (CUP) i peso kubańskie wymienialne, którym płacą jedynie turyści (CUC). Bankomaty bywają w dużych miastach (Hawana), ale zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w gotówkę (bankomaty bardzo często nie działają). Generalnie nie płacimy kartami kredytowymi. Obowiązująca nas waluta lokalna to Peso Kubańskie czyli CUC.

Dolary amerykańskie (USD) wymienić można, ale każda transakcja (wymiana, zakupy) w nich dokonywana obciążona jest 10% podatkiem. Z tego powodu nie są mile widziane nawet jako napiwki. Napiwki to odrębna kwestia obowiązująca każdego obcokrajowca: będą nas o nie prosić panie podające papier przed wejściem do toalety, muzycy, kelnerzy, kierowca, pozujący do zdjęć... Za większość "usług" daje się 1 CUC/jednostkę czasu np. na dzień.

Inne waluty: możemy też na Kubie w bankach i kantorach (czyli "cadecas") wymienić dolary kanadyjskie lub franki szwajcarskie. Dodatkowo potrzebujemy około: 20-25 EUR dziennie na jedzenie, oraz około: 100 - 200 EUR na pamiątki. Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.

Więcej info na temat dwóch walut: CUP i CUC

Pierwsza waluta (CUP) jest słabsza, lokalna, za którą kupimy podstawowe produkty, zapłacimy za niektóre usługi. Druga (CUC), lepsza, do płacenia za dobra „luksusowe”. Turyści z reguły płacą w CUC (za nocleg, jedzenie, atrakcje turystyczne etc), ale są również miejsca, gdzie można płacić w CUP (np. stacje benzynowe, okienka, owoce, warzywa), choć nie zawsze i nie we wszystkich miejscach się to uda.

CUC wart jest około 1 USD, czyli dolara amerykańskiego. CUP to wartość około 1/25 CUC.

Ponieważ waluty są podobne, a często nawet przy obu pojawia się symbol $, to ważne jest aby nauczyć się je odróżniać. Wiele razy słyszeliśmy, że turystom wydaje się resztę w CUP zamiast CUC, bo jest on po prostu nieświadomy, więc łatwo można na takim oszustwie zarobić. W końcu różnica w kursie to 1:25. Najłatwiej je rozróżnić po kolorach banknotów – CUC są kolorowe, a CUP jednokolorowe i z reguły bardziej zniszczone, cieńsze.

W okienkach ceny są podawane w CUP i są to naprawdę tanie rzeczy, ale niestety wybór jest ograniczony.

Wymiana waluty CUP i CUC

Wymienić walutę na kubańską, czy to CUC i czy to CUP można tylko i wyłącznie na miejscu, tj, na Kubie. Na Kubie można spokojnie wymieć CUC i CUP na lotnisku lub w mieście (najbezpieczniej w hotelach, nigdy na ulicy!) Lepiej zabrać ze sobą EUR niż USD. Do USD doliczana jest dodatkowa opłata i nigdy nie ma przelicznika równego 1 USD = 1 CUC. Dla EUR po prostu jest lepszy kurs.

INTERNET

Zaczyna być dostępny w coraz większej ilości miejsc, m.in. na placach głównych w miastach i miasteczkach. Jako obcokrajowcy możemy korzystać z "normalnego" internetu np. w hotelach po zakupie specjalnej karty z loginem i hasłem, ok 6-10 CUC za godzinę - łącze jest bardzo wolne.

NAPIĘCIE

Napięcie elektryczne to najczęściej 110 V, 60 Hz. Gniazdka dostosowane są na ogół do wtyczek nieposiadających bolców, wejście na 2 płaskie bolce ustawione do siebie równolegle. Czasem zdarzają się gniazdka typu europejskiego, ale lepiej mieć specjalny konwerter (wystarczy przełączka zmieniająca rodzaj bolców na płaskie).

NOCLEGI

Podczas naszej wycieczki po Kuba zakwaterowanie stanowić będą autentyczne Casas Particulares (Casa's), znane również jako kubańskie kwatery prywatne. Dzięki temu mamy szansę poznać bliżej kubańskie rodziny, zobaczyć jak żyją oraz mieszkają. Pokoje Casa, które rezerwujemy, zawierają klimatyzację oraz łazienkę.

Te kubańskie obiekty noclegowe oferują smak prawdziwego życia na wyspie. Ich rosnąca popularność jest odzwierciedleniem tego, jak Kuba łagodzi wiele wcześniejszych ograniczeń prywatnych przedsiębiorstw. Pozwala to kubańskim rodzinom na przekształcenie części domu w kwaterę, dając im strumień dochodów, a jednocześnie umożliwiając odwiedzającym pobyt w przyjaznym rodzinnym otoczeniu, czego nie mogą zaoferować hotele. Będziesz mieć prywatność, a jednocześnie będziesz w stanie komunikować się z mieszkańcami tak bardzo, jak chcesz. Jest to duża różnica w stosunku do większości rodzajów zakwaterowania, a będziesz naprawdę czuć się mile widziany - możesz zapomnieć, że jesteś płacącym gościem, a poczujesz się zagubionym członkiem rodziny. Niektóre obiekty znajdują się w starszych budynkach bez windy. Jeśli uważasz, że twoje fizyczne możliwości utrudnią Ci wchodzenie po schodach, daj nam znać. Będziemy mogli znaleźć dla ciebie odpowiednią alternatywę.

Przykładowe kwatery:

Casa Jesus Pineda w Hawanie / Casa La China w Vinales / Casa Martha w Hawanie

 

Noclegi na Kubie