SZLAKIEM MAJÓW – MEKSYK JUKATAN

SZLAKIEM MAJÓW – MEKSYK JUKATAN

Playa del Carmen – Tulum – Chetumal – Kohunlich & Becan – Chicanna – Calakmul – Palenque – Agua Azul Falls – San Cristóbal de las Casas – Cañon del Sumidero  – Campeche -Uxmal – Merida -Chichen Itza – Riviera Maya  

SZLAKIEM MAJÓW to 12-dniowa wycieczka do Meksyku na półwysep Jukatan. Jukatan słynie z pięknych plaż nad Morzem Karaibskim i zawsze świetnej pogody. Kolejnym istotnym walorem turystycznym tego miejsca jest bogata historia oraz liczne zabytki związane z kulturą Majów. Podczas wyjazdu odwiedzicie najważniejsze miejsca związane z kulturą Majów na półwyspie Jukatan. Zwiedzanie zaczniecie od ruin prekolumbijskiego miasta Majów w Tulum, położonego na 12-metrowym klifie. W kolejnych dniach wyjazdu zobaczycie stanowiska archeologiczne Kohunlich, Becan oraz ruin Calakmulumiejscowionych głęboko w dżungli w odległości około 30 km od granicy z Gwatemalą. W rezerwacie Calakmul, na którego terenie znajdują się pozostałości miasta Majów żyje około 100 gatunków ssaków, w tym niektóre dzikie koty, takie jak pumy i jaguary oraz małpy wyjące oraz różne gatunki ptaków.

Jukatan to nie tylko ruiny Majów i piękne plaże Morza Karaibskiego, ale również dziewicza przyroda, której w naszym programie również nie brakuje. W kolejnych dniach wyjazdu odwiedzicie między innymi słynne wodospady Agua Azul, złożone z ciągu około 500 niewielkich pojedynczych wodospadów oraz kanion Sumidero, którego ściany sięgają do 1200 m wysokości, a także wodospad Misol-ha, przy którym kręcono sceny do słynnego filmu Predator z 1987 roku.

W ostatnich dniach zwiedzania Jukatanu zobaczycie jeden z 7 cudów świata, czyli Chichen Itza (nazwa Chichén Itzá oznacza Źródła Ludu Itzá). Jest to absolutnie najczęściej odwiedzane stanowisko archeologiczne na półwyspie Jukatan, ze względu na niezwykłą architekturę i położenie geograficzne. Piramida kryje w sobie coś więcej, ale o tym dowiecie się już podczas wycieczki.

Równie istotne pozostałości po kulturze Majów, które odwiedzicie podczas wyjazdu to Palenqué oraz Uxmal. Palenque położone jest na pierwszym wzniesieniu gór Tumbala, z którego roztacza się widok na teren zalewowy rzeki Usumacinta. Wśród ruin największą sensacją stała się tzw. Świątynia Inskrypcji. Zbudowana została na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m złożonej z dziewięciu stopni. W 1946 roku znaleziono tu podziemny grobowiec najsłynniejszego władcy miasta – Pakala Wielkiego, zmarłego w 683 roku. Krypta grobowa została umieszczona poniżej poziomu podstawy piramidy. Architektura Uxmal  jest jednym z najbardziej autentycznych przykładów stylu Puuc. Dekoracyjne elementy, takie jak trójwymiarowe maski boga Chaaca, kolumnady, dwugłowy jaguar i inne symbole ikonograficzne pokazują pozycję Uxmal w świecie Majów. Ostatni dzień wyjazdu spędzicie na  Riviera Maya.

UWAGA

Istniej możliwość przedłużenia wyjazdu o dodatkowe dni na relaks nad Morzem Karaibskim.

Długość wyjazdu: 12 dni / 9 noclegów

Liczba uczestników: min 2 osoby

Cena: od 1300 USD + 2500 PLN + bilet lotniczy /os. ( przy założeniu 4 osobowej grupy)

Termin:  ustalane indywidualnie

 Uwagi:

 Warunki płatności:

  • Zaliczka w momencie zapisu:  600 USD
  • Reszta kwoty płatna do 30 dni przed wyjazdem
  • W momencie wpłaty zaliczki należy uiścić obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os.

 

Miejsce

Noclegi

Wyżywienie

Typ pokoju

Playa del Carmen

1

1 x śniadanie

 Pokój 2-os. hotel 3*

Chetumal

1

1x Śniadanie

Pokój 2-os. hotel 3*

Chicanna

1

1x Śniadania

Pokój 2-os. hotel 3*

Palenque

2

2 x Śniadania

Pokój 2-os. hotel 4*

San Cristobal

2

2 x Śniadanie

Pokój 2-os. hotel 4*

Campeche

1

1 x Śniadanie

Pokój 2-os. hotel 4*

Merida

1

1x Śniadanie

Pokój 2-os. hotel 3*

Cancun/ Playa del Carmen

1

1x Śniadanie

Pokój 2-os. hotel 4*

 

Dzień 1: Wylot do Cancun

Wylot z Warszawy

Dzień 2: Cancun

Po przybyciu na międzynarodowe lotnisko w Cancun zostaniecie przeniesi do hotelu w Playa del Carmen. Po zameldowaniu czas wolny na relaks oraz zwiedzanie miasta.

Cancun Meksyk

Dzień 3: Tulum/ Bacala/ Chetumal

Po śniadaniu w hotelu wyruszycie do Tulum. Jest to niewielkie miasto, nieopodal którego znajdują się ruiny prekolumbijskiego miasta Majów. Otoczone murem pozostałości, położone na 12-metrowym klifie Morza Karaibskiego stanowią jedną z atrakcji turystycznych tego regionu. Po zwiedzaniu Tulum udacie się do Bacalar, gdzie zobaczycie niesamowitą lagunę. Laguna ma w najszerszym miejscu 4 km, jej długość to z kolei około 40 km. Największą zaletą jeziora jest to, że możecie tu podziwiać wodę aż w 7 kolorach, które przenikają się wzajemnie. Robi to ogromne wrażenie. Po dniu zwiedzania udacie się do hotelu Chetumal na nocleg. Czas wolny.

Tulim Bacalar Meksyk

Dzień 4: Kohunlich/ Becan/ Chetumal

Przed zwiedzaniem ruin majańskich miast Kohunlich i Becan udacie się do Muzeum Kultury Majów w Chetumal, by dowiedzieć się więcej o życiu tej społeczności. Kohunlich to miasto z okresu klasycznego Majów, znajduje się 69 km na zachód od Chetumal. Kohunlich, czyli Wzgórze Palm Kokosowych, nazwę swą zawdzięcza z fonetycznego przekształcenia zwrotu z języka angielskiego Cohoon Ridge, i nawiązuje do jego położenia, została ona nadana miastu w XX wieku. Możemy również założyć, że Kohunlich był punktem zbornym dla handlu między miastami półwyspu Jukatan z niektórymi miastami Majów w Ameryce Środkowej. Kohunlich powstało około 200 r. p.n.e., wówczas to pojawiły się niewielkie kamienne platformy. W latach 600 - 900 Kohunlich było już wielkim centrum i nadal się rozrastało, choć większość najważniejszych budynków powstała między 250 a 600 r.n.e. Opuszczone w XII wieku miasto Majów miało swój rozkwit w V i VI wieku.

Kolejnym punktem archeologicznym, który odwiedzimy tego dnia jest Becan. Pierwsze ślady obecności ludzi w tym rejonie sięgają okresu preklasycznego. Becán zaczęło jednak zdobywać znaczącą pozycję dopiero we wczesnym okresie klasycznym (lata 250-600 n.e.), a szczyt rozwoju osiągnęło w latach 630-800. Becán otoczone było fosą, a do miasta prowadziło siedem mostów: trzy od strony północnej, dwa – od południowej, i po jednym – od zachodniej i wschodniej. Becan obejmuje kilka grup architektonicznych, wzniesionych wokół rozległych placów w późnym okresie klasycznym. Wiadomo jednak, że konstrukcje te przykryły poprzednie, znacznie starsze, sięgające wczesnego okresu klasycznego. Niektóre piramidy łączyły się ze sobą przejściami ze sklepieniami łukowymi.  Po zwiedzaniu udamy się na nocleg do hotelu w Chicanna.

Kohunlich Becan Meksyk

Dzień 5: Calakmul/ Palenque

Tego dnia po wczesnym śniadaniu wyruszycie na zwiedzanie jednego z największych starożytnych miast Majów na Jukatanie w meksykańskim stanie Campeche, na terenie gminy Calakmul. Miasto leży głęboko w dżungli w nizinie Petén w odległości około 30 km od granicy z Gwatemalą. Położone jest na obszarze Rezerwatu Biosfery Calakmul. Calakmul było głównym ośrodkiem władzy państwa Kaan, nazywanego również "Królestwem Węża". Calakmul liczyło prawdopodobnie 50 tys. mieszkańców. Jak do tej pory na jego obszarze (70 km²) odnaleziono 6250 budowli. Wśród nich znalazł się między innymi mur północny oraz zbiorniki wodne. 45-metrowa piramida (tzw. "struktura 2") jest największą spośród dotychczasowo odkrytych na Jukatanie. Wiele z budowli powstało z miejscowego wapienia, co utrudnia prace archeologiczne.

W 2002 roku stanowisko archeologiczne w Calakmul wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas badania struktury jednej z piramid w kompleksie archeologicznym Calakmul naukowcy odnaleźli na ścianach dobrze zachowane malowidła i hieroglify. W rezerwacie Calakmul żyje około 100 gatunków ssaków, w tym niektóre dzikie koty, takie jak pumy i jaguary oraz małpy wyjące oraz różne gatunki ptaków. Pod koniec dnia zwiedzicie miasto Palenque, w którym zatrzymacie się na nocleg. Przyjazd do hotelu. Wolny wieczór.

Calakmul Meksyk

Dzień 6: Agua Azul/ San Cristobal

W dniu piątym wyruszycie wczesnym rankiem do spektakularnych wodospadów Agua Azul. Jest to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w okolicy. Agua Azul składa się z ciągu około 500 niewielkich pojedynczych wodospadów powstałych u zbiegu rzek Otulún, Shumuljá i Tulijá, w odległości 69 km od Palenque. Woda ma wyjątkowy niebieskawy odcień z powodu dużej zawartości minerałów, zwłaszcza węglanu sodu oraz wodorotlenku magnezu, które osadzają się także na kamieniach i pniach drzew. Podczas wycieczki będziecie mieli czas na kąpiel w tym miejscu, dlatego na należy pamiętać o  stroju kąpielowym.  Później będziecie kontynuować naszą podróż do San Cristobal, gdzie będziecie nocować.

Agua Azul San Cristobal Meksyk

Dzień 7: Kanioni Sumidero/ San Cristobal

Po śniadaniu wyruszycie na wycieczkę łodzią motorową po Kanionie Sumidero, jego ściany sięgają do 1200 m wysokości, co pozwala podziwiać wspaniałą panoramę. Kanion jest rezultatem uskoku tektonicznego jaki powstał w plejstocenie, około 30 mln lat temu. Jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w stanie Chiapas. Zamieszkuje go wiele zwierząt, w tym krokodyle, jaguarundi, oceloty czy zagrożone wyginięciem czubacze. Teren kanionu objęty jest ochroną i od 1980 roku ma status Parku Narodowego Kanionu Sumidero. Później odwiedzicie miejscowość Chapa de Corzo, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat kultury Majów. Tego dnia zwiedzanie zakończymy wycieczką po mieście San Cristobal de las Casas, zwiedzanie obejmuje kościół Santo Domingo oraz typowe lokalne targowiska, na których można spędzić czas na zakupach.

Kanion Sumidero San Cristobal Meksyk

Dzień 8: Zinacatan/ San Juan Chamulal/ Palenque

Poranek tego dnia spędzicie na odkrywaniu rdzennych społeczności miasteczek Zinacatan i San Juan Chamula, położonych w pobliżu gór. Tutaj można cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak niegdyś żyli rdzenni mieszkańcy Meksyku. Wracając do Palenque na nocleg zatrzymacie się przy wodospadzie Misol-ha. Wodospad ma 30 m wysokości i 20 m szerokości, jest jedną z atrakcji turystycznych. Wodospad był miejscem, gdzie kręcono sceny do filmu Predator z roku 1987. Po zakwaterowaniu w hotelu możecie cieszyć się wolnym czasem w miasteczku Palenque.

Zinacatan i San Juan Chamula2 Meksyk

Dzień 9: PalenqueCampeche

Tego dnia będziecie zachwyceni słynnym wykopaliskiem archeologicznym w Palenque, położonym na pierwszym wzniesieniu gór Tumbala, z którego roztacza się widok na teren zalewowy rzeki Usumacinta. Wśród ruin największą sensacją stała się tzw. Świątynia Inskrypcji. Zbudowana została na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m złożonej z dziewięciu stopni. Po obu stronach wejścia wykuto 620 hieroglifów, od nich pochodzi nazwa świątyni. Podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 1942–1952 we wnętrzu świątyni odkryto przejście do krypty grobowej. Ściany krypty są ozdobione stiukowymi dekoracjami przedstawiającymi dziewięć postaci kapłanów lub, jak sądzą inni badacze, bóstw nocy. Wewnątrz krypty znaleziono sarkofag ze szkieletem Pakala Wielkiego, władcy Palenqué zmarłego w 683 roku. Twarz władcy przesłonięta była jadeitową maską. W sarkofagu znaleziono także wykonane z jadeitu ozdoby (bransolety, pektorał). Ściany sarkofagu pokrywają hieroglify z datą 633. Płyta wierzchnia pokryta jest reliefem, przedstawiającym postać mężczyzny, spoczywającego na masce boga ziemi i śmierci. Wykuty wizerunek ptaka Moan symbolizuje śmierć. Mężczyzna spogląda na krzyż Majów zakończony ciałami węży. Obramowanie reliefu wykonane zostało jako pas z wyobrażeniami Słońca, Księżyca, planety Wenus i sześciu głów ludzkich. Wnętrze sarkofagu z wnętrzem świątyni, stojącej na szczycie piramidy łączył gliniany tunel w kształcie węża. Nie wiadomo, czy był to kanał wentylacyjny, czy też symboliczne połączenia świata zmarłych i żywych. Wedle innej znanej interpretacji płaskorzeźba przedstawia mężczyznę w rakiecie. Świątynia Inskrypcji to nie jedyna budowla z czasów Majów na tym terenie. Inne to Świątynia HrabiegoŚwiątynie KrzyżaSłońca i Liściastego KrzyżaŚwiątynia XIII, ruiny pałacu czy boisko do gry w pelotę.

Po zakończeniu zwiedzania tego dnia wyruszycie do Campeche do hotelu położonego w centrum miasta.

Palenque Meksyk

Dzień 10: Campeche/ Uxmal/ Merida

Po zjedzeniu śniadania w hotelu będziecie mogli wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po mieście Campeche, podczas spaceru dowiecie się więcej o jego historii. Po zwiedzaniu miasta udacie się na zwiedzanie kolejnych ruin majańskich w Uxmal. Architektura tego stanowiska archeologicznego jest jednym z najbardziej autentycznych przykładów stylu Puuc. Dekoracyjne elementy, takie jak trójwymiarowe maski boga Chaaca, kolumnady, dwugłowy jaguar i inne symbole ikonograficzne pokazują pozycję Uxmal. Na nocleg udacie się do miasta Merida, będącego stolicą Jukatanu. Hotel jest położony w historycznym centrum miasta.

Campeche Uxmal Meksyk

Dzień 11: Chichen Itza/ Valladolid/ Riviera Maya

Ostatniego dnia zwiedzania przygotujcie się na wizytę w jednym z Siedmiu Cudów Świata: Chichen Itza. To absolutnie najczęściej odwiedzane stanowisko archeologiczne na półwyspie Jukatan ze względu na niezwykłą architekturę i położenie geograficzne. Chichen Itza było jednym z największych miast Majów na półwyspie Jukatan. Połączenie technik architektonicznych Majów z nowymi elementami z centralnego Meksyku sprawia, że Chichen Itza jest jednym z najważniejszych przykładów cywilizacji Majów - Tolteków na Jukatanie. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te zwane cenotami służyły od V wieku jako miejsce składania ofiar - Majowie wrzucali rytualnie łamane przedmioty. Odkryto w nich także szczątki ludzkie. Miasto ukształtowane w klasycznym okresie rozwoju sztuki Majów prezentowało typowe cechy ich architektury – niskie budynki wznoszone z kamienia o gładkich ścianach. Ostateczny układ miasta powstał po 900 r. w okresie wpływów Tolteków. Z tego okresu pochodzą największe budowle: największe na terenach Mezoameryki boisko do gry w ullamalitzli (o długości 150 m), El Castillo – świątynia Kukulkana (Świątynia Zamek), świątynia Wojowników (Templo de los Guerreros), grupa Tysiąca Kolumn i Świątynia Jaguara.

Następnie odwiedzicie kolonialne miasto Valladolid, a następnie przejedziecie na wybrzeże, zwane Riviera Maya. Zakwaterowanie w hotelu w Cancun lub Playa del Carmen.

Chichen Itza Valladolid Meksyk

Dzień 12: Powrót do kraju

Wylot do Polski.

UWAGA

*Możliwość przedłużenia pobytu o wypoczynek na pięknych plażach Jukatanu.

Terminy ustalane są indywidualnie. Możliwość wydłużenia pobytu o plażowanie.

Wycieczka potwierdzona jest przy min. 2 osobach. Przy 7 osobach z grupą jedzie pilot z Polski.

CENA OBEJMUJE

NOCLEGI

Zakwaterowanie wraz ze śniadaniem w pokojach 2-os. hotele 3-4 gwiazdkowe.

TRANSFERY

Transfery z lotniska do hotelu oraz na lotnisko. Transport klimatyzowanym samochodem, sedan lub mini van w zależności od wielkości grupy.

 PRZEWODNIK

Lokalny przewodnik anglojęzyczny podczas całego pobytu.

BILETY WSTĘPU

Bilety wstępu do wszystkich stanowisk archeologicznych i miejsc zwiedzanych zgodnie z planem.

UBEZPIECZENIE

KL, NNW, bagaż

 

CENA NIE OBEJMUJE

PILOTA Z POLSKI

Wycieczka bez pilota polskojęzycznego. Na miejscu podczas wycieczek przewodnik anglojęzyczny.

BILETÓW LOTNICZYCH

Bilety aranżujemy dla klientów.

OBIADÓW ORAZ KOLACJI

 

NAPIWKÓW

Zwyczajowych napiwków

WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE

 

SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY

Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z  Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

WIZA

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 180 dni w celach turystycznych lub odwiedzin. 

SZCZEPIENIA

Nie ma szczepień obowiązkowych. Warto jednak skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, aby omówić ewentualne zagrożenia. Szczepienia, które warto mieć:

  • WZW typu A
  • dur brzuszny
  • błonica + tężec + polio + krztusiec (pakiet)
  • zółta gorączka
  • cholera

WALUTA

Oficjalnym środkiem płatniczym, obowiązującym w Meksyku jest peso meksykańskie. 1 peso dzieli się na 100 centavo. Symbolem waluty jest Mex$ lub po prostu $. Ciekawostką jest, iż symbol ten, kojarzący się powszechnie przede wszystkim z dolarami amerykańskimi, został przyjęty przez Meksyk wcześniej niż przez Stany Zjednoczone, bo już w 1770 roku. Używany jest również skrót NP (nuevo peso).