SMAKI I ZAPACHY ZANZIBARU – INDYWIDUALNIE

SMAKI I ZAPACHY ZANZIBARU – INDYWIDUALNIE

Stone Town – Spice tour oraz lekcja gotowania – lekcja tańca – lekcja gry na tradycyjnych instrumentach – Jozani Forest – Matemwe – Nungwi – Jambiani – Paje – The Rock – warsztay z robienia incense UDI (zanzibarskie perfumy) –  malowanie henną

15-dniowa wycieczka na Zanzibar, pachnącą wyspę przypraw. Wyjazd silnie nastawiony na poznanie kultury Suahili, a nie tylko i wyłącznie na plażowanie. Oczywiście piękne białe plaże będą Wam towarzyszyć przez cały pobyt. W Stone Town wybierzecie się na spacer z lokalnym przewodnikiem, urodzonym i wychowanym na wyspie, który później ugości Was w swoim domu. Czeka Was także lekcja gotowania zanzibarskich potraw, poprzedzona wizytą na lokalnym targu oraz na farmie przypraw. Na plantację przypraw przejedziecie się lokalnym transportem, jakim jest daladala. Oprócz tego poznacie także tradycyjne tańce oraz instrumenty zanzibarskie, wspólnie przygotujecie zanzibarskie perfumy UDI oraz Wasze ciała zostaną ozdobione tradycyjną henną. Wszystko to w ramach prywatnych warsztatów, zorganizowanych specjalnie dla Was. Podczas Waszej wycieczki na Zanzibar zrelaksujeciesię także na rajskich plażach wyspy. W pierwszej kolejności udacie się do Matemwe, gdzie w hotelu przy samej plaży spędzicie kilka dni. Następnie przeniesiecie się do Jambiani, spokojnej wioski na wschodnim wybrzeżu. Tutaj zamieszkacie w hotelu lub bungalowach także na samej plaży. W czasie pobytu w Matemwe oraz Jambiani odwiedzicie lokalne wioski, dowiecie się więcej na temat życia ich mieszkańców. Odwiedzicie także centrum algowe w Paje oraz słynną wioskę Nungwi, a także restaurację The Rock, którą najlepiej zobaczyć podczas przypływu, kiedy to trzeba do niej podpłynąć małą łódką. Zapraszamy!

Długość wyjazdu: 15 dni / 14 noclegów (długość wyjazdu może być także dopasowana do Państwa  preferencji)
Liczba uczestników: minimum 2 osoby

Wylot:

 • z Warszawy (linie Qatar Airways lub Emirates od 2300 PLN do 3500 PLN)
 • z Krakowa (linie Flydubai od 1800 PLN do 3000 PLN)

Cena: 4900 PLN + bilet lotniczy, w cenie śniadania + 2 obiady

Przejazdy taksówkami dodatkowo płatne na miejscu u kierowcy: 150 USD łączna kwota za wszystkie kursy (dzielicie to na liczbę uczestników)

      (cena poglądowa obliczona przy dwóch osobach w pokoju 2-os., cena może się wahać w zależności od pory wyjazdu)

Uwagi:

 • Wycieczka bez pilota polskojęzycznego, na miejscu ograniczona opieka przewodnika anglojęzycznego (jedynie podczas lokalnych wycieczek, udział pilota polskojęzycznego na życzenia za dopłatą)
 • Podczas wyjazdu stały kontakt z biurem
 • Transfery z lotniska i na lotnisko oraz na wyspie zaaranżowane (płatne bezpośrednio u kierowcy taksówki)

Warunki płatności:

 • Zaliczka w momencie zapisu: 1900 PLN
 • Reszta kwoty płatna do 30 dni przed wyjazdem
 • W momencie wpłaty zaliczki należy uiścić obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os.

Wycieczka na Zanzibar

 

MiejsceNoclegiWyżywienieTyp pokoju
Stone Town44x Śniadanie, 2x lunchPokój 2-os. 
Matemwe55x ŚniadaniePokój 2-os. 
Jambiani55x Śniadanie Pokój 2-os. 

Wszystkie pokoje z prywatnymi łazienkami

Dzień 1: Wylot na Zanzibar
Wylot z wybranego lotniska w Polsce lub innym państwie.
Dzień 2: Stone Town
Przylot oraz transfer do hotelu, wyjście na kolację.

Nazwa Zanzibar brzmi niezwykle egzotycznym, i słusznie, gdyż właśnie tak jest w tym miejscu. Pochodzi ona od połączenia słowa „Zanj”, oznaczającego w języku arabskim „ziemię czarnych ludzi” oraz „Bar”, oznaczającego „wybrzeże”. Przylatując na "wyspę przypraw", koniecznie trzeba zatrzymać się w Stone Town, to najstarsza część miasta, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spędzimy tutaj trzy dni z przerwami na różne aktywności.

Dzień 3: Stone Town
Zwiedzanie Stone Town z lokalnym przewodnikiem, lunch, czas wolny.

Nazwa Stone Town oznacza Kamienne Miasto i właśnie takie sprawia wrażenie. Mimo, iż budynki mieszkalne z kamienia zbudowane nie są, pozostałości kamiennych murów ciągle przypominają o dawnych czasach. Historia wyspy oraz samego Stone Town była niezwykle burzliwa i smutna, bo naznaczona cierpieniem ludzkim, a konkretnie handlem niewolnikami, który odbywał się tu przez długie lata. Zanzibar przez stulecia przechodził z rąk do rąk, ciągle był podbijany i kolonizowany przez coraz to inne nacje. Miało to wpływ na charakter wyspy, gdzie powstała społeczność suahili, będąca mieszanką wielu kultur.

Życie w Stone Town - wgląd w tradycyjne społeczeństwo

W drugim dniu Waszego pobytu wybierzecie się na wycieczkę po starym mieście. To tutaj w wąskich uliczkach zobaczymy, jak żyją Zanzibarczycy. Od naszego lokalnego przewodnika, który urodził się i wychował w Stone Town, dowiecie się, jakie role w tym społeczeństwie pełnią kobiety oraz mężczyźni, jak zorganizowane jest codzienne życie domowe oraz społeczne, jak wygląda edukacja, opieka nad osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi, jak i jakie święta obchodzą mieszkańcy wyspy, jak przeżywana jest żałoba. Po wycieczce odwiedzicie dom rodzinny naszego przewodnika, by razem z jego rodziną zasiąść do pysznego domowego posiłku. W czasie wycieczki odwiedzicie m. in. następujące miejsca: Stary Fort, Dom Cudów, Pałac oraz dawny targ niewolników (wstęp dodatkowo płatny 5 USD).

Dzień 4: Warsztaty z robienia kadzideł / lekcja tańca oraz gry na tradycyjnych instrumentach

Po śniadaniu udamy się na warsztaty z robienia kadzideł, zwanych Udi. Są to de facto zanzibarskie perfumy, których używają kobiety na całej wyspie. Podczas zajęć dowiemy się, jak są wytwarzane od zera. Będziemy gotować kawałki drewna "makapi" na otwartym ogniu razem ze wszystkimi składnikami, aby stworzyć własne kadzidełko. Podobnie jak przy wytwarzaniu perfum, wymagana jest podstawowa, środkowa oraz górna nuta. Dowiemy się także o historii oraz zastosowaniach udi w domach na Zanzibarze. Po warsztatach Wasze dłonie pokryją się prawdziwą zanzibarską henną. Czas trwania: 1-1,5 h.

Drugą część dnia poświęcicie na innej ze sztuk, a mianowicie muzyce. Udacie się na prywatną lekcję tańca oraz gry na tradycyjnych instrumentach zanzibarskich. Nauczycie się prostych rytmów oraz melodii z muzyki Suahili oraz jak tańczyć i się poruszać do dźwięków afrykańskich bębnów. Instrumenty, jakie poznacie to kanunud, ney, tabla i jeszcze kilka innych. Dowiecie się także, co to jest Taarab, jak powstała oraz jakie ma znaczenie dla mieszkańców Zanzibaru. Czas trwania: 1-1,5 h.

Dzień 5: Spice Tour z lekcją gotowania

Wyspa pachnie przede wszystkim goździkami oraz wanilią, ale nie tylko. W tym dniu powąchacie ją i posmakujecie, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dzień rozpoczniecie od wizyty na targu Darajani w Stone Town, gdzie zapoznacie się z artykułami, oferowanymi w takich miejscach oraz poznacie kulturę kupowania na targu. Następnie udacie się publicznym transportem, znanym jako daladala, poza miasto na plantację przypraw, gdzie zobaczycie, jak owe przyprawy rosną w środowisku naturalnym. Dowiecie się o pochodzeniu oraz znaczeniu owych roślinek w kuchni zanzibarskiej. Lekcja gotowania odbędzie się na plantacji, wraz z naszymi paniami gospodyniami poznacie tradycyjne przepisy oraz tajniki tutejszej kuchni. Kiedy posiłek będzie już gotowy, zasiądziecie do jego konsumpcji.  W cenie otrzymacie: przejazd daladala, spice tour, market tour, lunch w tym cztery przepis (zostaną przesłane mailem), butelkowaną wodę mineralną, lekcję gotowania. Czas trwania: 9:30 - 14:00.

Druga część dnia wolna na samodzielne zwiedzanie oraz zakupienie pamiątek.

Dzień 6: Matemwe

Po śniadaniu przejazd na północ wyspy do miejscowości Matemwe. Nasz taksówkarz zjawi się w hotelu o umówionej godzinie i zabierze Was na wybrzeże. Kurs płatny bezpośrednio u kierowcy, cena za przejazd 35 USD.

Dzień 7: Matemwe

Dzień wolny: czas na relaks na pięknych plażach Zanzibaru, czas na skorzystanie z wycieczek fakultatywnych: wizyta w wiosce Matemwe, snurkowanie przy wyspie Mnemba.

Dzień 8: Matemwe / Nungwi

W tym dniu możecie wybierać się na całodniową wycieczkę do Nungwi, wioski w północnej części Zanzibaru, słynącej białych piaszczystych plaż i nieziemskich widoków.

W Nungwi wybierzecie się na spacer po wiosce, zrelaksujecie się pięknych plażach oraz zajrzycie do Mnarani Aquarium, czyli farmy żółwi morskich. W przeszłości zwierzęta te były tutaj masowo łowione, zarówno ze względu na ich piękne skorupy, jak i ze względu na bardzo smaczne mięso. Przez polowania populacja żółwi znacznie się zmniejszyła. Działania pracowników farmy mają doprowadzić do odbudowania dawnej populacji. Wycieczka odbędzie się z lokalnym przewodnikiem, za zakończenie lunch w lokalnej jadłodajni. W cenie wycieczki wliczona jest również dotacja na rzecz wioski. Cena wycieczki 65 USD od osoby wraz powrotnym kursem taksówką.

Taką wycieczkę możecie również odbyć we własnym zakresie, wówczas sami zamawiacie taksówkę (najlepiej przez hotel) oraz sami zwiedzacie Nungwi.

Dzień 9: Matemwe
Relaks na plaży, czas na skorzystanie z wycieczek fakultatywnych.
Dzień 10: Jozani Forest / The Rock / Jambiani

Po śniadaniu wyruszycie w drogę do Jambiani, wioski, położonej we wschodniej części wyspy. Jambiani słynie z najpiękniejszych plaż na całym Zanzibarze oraz ze spokojnej, relaksującej atmosfery. Brak tutaj tłumów. Z hotelu odbierze Was nasz taksówkarz. Kurs płatny bezpośrednio u niego, cena za przejazd 65 USD, jeśli włączycie w swój program przystanek w Jozani Forest oraz w restuaracji the Rock.

W Jozani Forrest żyje endemiczny gatunek małp, są to gerezy czerwone (Red Colubus). Żyją one tylko w tym miejscu i tylko na Zanzibarze można je zobaczyć. Wszelkie próby przesiedlenia skończyły się fiaskiem. Małpki bowiem potrzebują pożywienia, jakie występują w tym rejonie. Te małe zwierzątka z bujną grzywą oraz rudym grzbietem zamieszkują wyspę już od 1,5 tysiąca lat! Nie boją się człowieka, można obserwować je z bliskiej odległości, a jest ich tu bardzo liczna populacja. Wstęp 10 USD. Po zakończeniu spaceru w Jozani Forrest możecie pojechać do restauracji The Rock. Jest niezwykłe miejsce, które w czasie przypływu staje się niedostępne suchą nogą. Kursuje wówczas mała łódka.

Po przyjeździe do Jambiani zostaniecie zakwaterowani w hotelu na samej plaży. Cały obiekt urządzony został w typowo zanzibarskim stylu. Po zakwaterowaniu czas wolny.

Dzień 11: Jambiani

Czas wolny na relaks na plaży w Jambiani oraz na skorzystanie z wycieczek fakultatywnych.

Dzień 12: Jambiani

Po śniadaniu możecie się wybrać na zwiedzanie wioski z przewodnikiem, wycieczka płatna u przewodnika 10 USD od osoby. Odwiedzicie szkołę, przychodnię i szpital, zobaczycie, jak żyją i mieszkają mieszkańcy Jambiani. Po zwiedzaniu czas wolny.

Dzień 13: Jambiani

Po śniadaniu możecie wybrać się do Centrum algowego w Paje. Jest to lokalne przedsięwzięcie, które umożliwia kobietom z Paje zbierać wodorosty, a następnie zarabiać na życie, przekształcając je w pożądane ekologiczne mydła, peelingi i olejki eteryczne (również z goździkami, kokosem i miejscowym miodem). Podczas tej wycieczki odwiedzicie jedną z takich farm oraz centrum ich przetwórstwa. Chętni mogą samodzielnie wyprodukować mydło, popijając przy tym słodki koktajl z wodorostów. Po wizycie w centrum powrót do Jambiani, czas wolny. Wstęp do centrum 10 USD od osoby, powrotna taksówka z Jambiani 15 USD.

Dzień 14: Jambiani

Relaks na plaży.

Dzień 15: Jambiani
Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko w Stone Town. Nasz taksówkarz odbierze Was z hotelu. Kurs płatny u kierowcy 35-40 USD.

Terminy ustalane są indywidualnie

CENA OBEJMUJE

NOCLEGI NOCLEGI
Zakwaterowanie wraz ze śniadaniem w pokojach 2-os. plus 2 zanzibarskie obiady

ZWIEDZANIE STONE TOWN Z PRZEWODNKIEM ZWIEDZANIE STONE TOWN Z PRZEWODNKIEM
Zwiedzanie Stone Town z lokalnym przewodnikiem, urodzonym i wychowanym na Zanzibarze oraz obiad u niego w domu

SPICE TOUR SPICE TOUR
Wycieczka na targ po składniki, wycieczka na plantację przypraw oraz lekcja gotowania

WARSZTATY Z ROBIENIA UDI WARSZTATY Z ROBIENIA UDI
Warsztaty z przygotowywania kadzideł UDI, zanzibarskich perfum, których używają kobiety na całej wyspie.

MALOWANIA HENNĄ MALOWANIA HENNĄ
Ozdobienie dłoni prawdziwą zanzibarską henną.

LEKCJĘ GRY NA TRADYCYJNYCH INSTRUMENTACH LEKCJĘ GRY NA TRADYCYJNYCH INSTRUMENTACH
Prywatna lekcja tańca oraz gry na tradycyjnych instrumentach zanzibarskich.

UBEZPIECZENIE UBEZPIECZENIE
KL, NNW, bagaż

CENA NIE OBEJMUJE

PILOTA Z POLSKI PILOTA Z POLSKI
Wycieczka bez pilota polskojęzycznego. Na miejscu podczas wycieczek przewodnik anglojęzyczny.

BILETÓW LOTNICZYCH BILETÓW LOTNICZYCH
Bilety na trasie Warszawa/Kraków – Zanzibar– Warszawa/Kraków, koszt ok. 2300 zł - 3500 zł. Bilety aranżujemy dla klientów.

TRANSPORT TAKSÓWKAMI TRANSPORT TAKSÓWKAMI
Na miejscu wszystkie przejazdy lokalne w ramach programu będą zaaranżowane, opłatę należy uiścić bezpośrednio u kierowcy, ceny podane są za przejazd: lotnisko Zanzibar – hotel Stone Town 10 USD, Stone Town – Matemwe 35 USD, Matemwe - Jambiani (z Jozani Forest i the Rock) 65 USD, Jambiani – lotnisko Zanzibar 35-40 USD.

WSTĘPÓW DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE JAKO ATRAKCJA FAKULTATYWNA WSTĘPÓW DO ATRAKCJI WYMIENIONYCH W PROGRAMIE JAKO ATRAKCJA FAKULTATYWNA
Wstep na targ niewolników w Stone Town - 5 USD, wstęp do Jozani Forest - 10 USD, wstęp do Paje Seaweed Center - 10 USD.

WIZY DO TANZANII WIZY DO TANZANII
Wiza wyrabiana po przylocie na lotnisku, płatna 50 USD

OBIADÓW ORAZ KOLACJI OBIADÓW ORAZ KOLACJI
Z wyjątkiem dwóch obiadów podczas pobytu Stone Town. Średnia cena za posiłek 10 USD.

 ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH ATRAKCJI FAKULTATYWNYCH
Atrakcje fakultatywne:

 • rejs tradycyjną łodzią dhow o zachodzi słońca - 35 USD
 • rejs tradycyjną łodzią dhow w czasie dnia,  snurkowanie - od 15 USD do 30 USD (cena zależy od czasu)
 • całodniowa wizyta w wiosce Nungwi - 65 USD (w cenie lokalny przewodnik, tradycyjny lunch, dotacja na rzecz wioski), wstęp do akwarium z żółwiami płatny dodatkowo 10 USD
 • wizyta w wiosce Matemwe - 35 USD (w cenie lokalny przewodnik, tradycyjny lunch, dotacja na rzecz wioski)
 • Jozani Forest - wstęp 10 USD
 • wizyta w wiosce Jambiani - 10 USD
 • wizyta w Paje Seaweed Center - 10 USD wstęp plus 15 USD za powrotny kurs taksówką, cena dzielona na wszystkich uczestników

NAPIWKÓW NAPIWKÓW
Zwyczajowych napiwków

WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE

SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY
Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

WIZA

Wiza wyrabiana jest na miejscu po przylocie. Koszt to 50 USD (można płacić kartą). W samolocie zostaną rozdane odpowiednie formularze, zawierające podstawowe informacje na temat podróżującego. Na lotnisku trzeba będzie wypełnić jeszcze jeden dodatkowy formularz. Zdjęcie robione jest w okienku.

SZCZEPIENIA

Nie ma szczepień obowiązkowych. Szczepienie na żółtą febrę nie jest już obowiązkowe. Warto jednak skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, aby omówić ewentualne zagrożenia. Szczepienia, które warto mieć:

 • WZW typu A
 • dur brzuszny
 • błonica + tężec + polio + krztusiec (pakiet)

Tanzania to rejony malaryczne. Na Zanzibarze malaria praktycznie nie występuje, ale może się zdarzyć. Trzeba koniecznie używać repelentów przeciwko komarom. Najskuteczniejsza jest Mugga z 50% zawartością deet. Lekarz może zalecić przyjmowanie leku na malarię (Malarone). Tabletki należy zacząć brać dzień przed wjazdem na teren malaryczny i przyjmować 7 dni po opuszczeniu strefy zagrożenia. Decyzja o przyjmowaniu leku należy do Państwa.

APTECZKA

Leki na przeziębienie (paracetamol, nie ibuprom, gdyż w przypadku podejrzenia malarii czy dengii, nie wolno przyjmować ibuprofenu, który rozrzedza krew), leki zawierające pseudoefedrynę, coś na gardło, problemy żołądkowe, np. nifuroksazyt, probiotyki na wzmocnienie flory bakteryjnej, elektrolity.

WALUTA

Oficjalną walutą jest szyling tanzański. 1 USD to około 2270 TZS. Wymiany pieniędzy można dokonać od razu na lotnisku. Wszędzie można jednak płacić dolarami. Dodatkowo coraz częściej honorowane jest Euro. Przelicznik na wyspie to 1 USD = 1 EUR. W przypadku kiedy wymienimy zbyt dużą sumę i chcemy przed wyjazdem pozbyć się lokalnej waluty, możemy mieć z tym problem, gdyż w hali odlotów nie ma kantoru. Dolary, które zabieramy ze sobą, powinny być wydrukowane po 2006 roku, te wcześniejsze nie są honorowane.

PRZYKŁADOWE NOCLEGI

Matemwe - hotel 4* Villa Kiva Boutique. Pokoje są 2-os. z łazienkami, śniadanie wliczone w cenę. Hotel leży przy prywatnej, piaszczystej plaży w rozległym ogrodzie z odkrytym basenem. Na miejscu znajduje się także restauracja, na miejscu będziemy mieć dostęp do bezpłatnego bezprzewodowego Internetu. Każdy pokój w hotelu Villa Kiva dysponuje werandą lub balkonem. Wnętrza charakteryzują się eleganckim wystrojem z odsłoniętymi belkami stropowymi oraz etnicznymi detalami. Codziennie rano w hotelu serwowane jest śniadanie w formie bufetu. Na miejscu można także zamówić masaż.

W razie braku dostępności nocleg zostanie zapewniony w hotelu o podobnym lub  wyższym standardzie.

Jambiani - Pili pili house, położony praktycznie na samej plaży, i do tej najpiękniejszej na całym Zanzibarze. Do dyspozycji będziecie mieć pokój 2-os. z łazienką. Cały dom urządzony jest w klimatycznym zanzibarskim stylu. Obiekt oferuje taras oraz bar. Na miejscu znajduje się przechowalnia bagażu oraz restauracja. Rano w restauracji serwowane jest śniadanie, Pili pili house oferuje śniadanie kontynentalne lub wegetariańskie.

W razie braku dostępności nocleg zostanie zapewniony w hotelu o podobnym lub  wyższym standardzie.

W Stone Town - hotel The Island Town. Do dyspozycji będziecie mieć pokój 2-os. z łazienką, śniadanie wliczone w cenę. Hotel położony jest 6 minut spacerem od plaży, zapewnia restaurację oraz bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach. Pokoje są klimatyzowane i wyposażone w telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, małą lodówkę, żelazko oraz wieszak na ubrania. W każdym pokoju mieści się też łazienka z prysznicem. W restauracji na dachu będziemy jadać pyszne śniadanie oraz podziwiać panoramiczny widok na Stare Miasto. Obiekt ten oddalony jest o 5 minut spacerem od targowiska Darajani oraz o 10 minut spacerem od pałacu House of Wonders.

W razie braku dostępności nocleg zostanie zapewniony w hotelu o podobnym lub  wyższym standardzie.