MEKSYK DROGA KONKWISTADORÓW

MEKSYK DROGA KONKWISTADORÓW

Chiapas, Mexico City, Oaxaca, Puebla, Yucatan

13 dniową wycieczkę rozpoczynamy od Mexico City. Po wylądowaniu na lotnisku zostaniecie odebrani przez kierowcę który przetransportuje was do hotelu w którym spędzicie 2 najbliższe noce. Podczas zwiedzania miasta odwiedzicie między innymi słynne Narodowe Muzeum Antropologiczne. Muzeum jest dziełem Pedro Ramírez Vázquez’a oddane do użytku w roku 1964, a inspiracją projektu były podobno ruiny twierdzy Majów w Uxmal. Kompleks ma niezwykłą architekturę i już po przekroczeniu holu rzuca się w oczy niezwykłe i największe w świecie zadaszenie wsparte na jednej podporze zwane el Paraguas. Zdobienia kolumny nawiązują do historii Meksyku. Po zwiedzaniu miasta udacie się do Teotihuacan do jednego z najczęsciej odwiedzanych stanowisk archeologicznych. W kolejnych dniach udacie się do miast Taxco zwanego też Srebrnym Miastem, gdyż niegdyś było ważnym ośrodkiem wydobycia srebra.meksyk 1-2

Jego położenie na stromym zboczu jest spowodowane tym iż powstało dokładnie w miejscu, gdzie były zlokalizowane liczne kopalnie, których sztolnie można zwiedzać do dziś. Słynie z bardzo gęstej zabudowy, plątaniny wąskich, brukowanych uliczek, malowniczych domów o charakterystycznej kolonialnej architekturze. Kolejnym miastem na naszej trasie będzie Puebla. W 1987 roku historyczne centrum Puebli zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Ostatnim miastem które odwiedzimy w tej części Meksyku będzie Oaxaca historyczne centrum tego miasta zostało wraz ze stanowiskiem archeologicznym w Monte Albán wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na szczególną uwagę zasługują zabytki sztuki sakralnej. Z Oaxaca lotem lokalnym udamy się do miasta Tuxtla Gutiérrez południowo-wschodnim Meksyku, na przedgórzu Sierra Madre de Chiapas, przy Drodze Panamerykańskiej, stolica i największe miasto stanu Chiapas. W koljenych dniach zobaczycie między innymi spektakularne wodospady Agua Azul jest to ciąg około 500 niewielkich pojedynczych wodospadów w północnej części meksykańskiego stanu Chiapas, powstały dzięki zbiegowi rzek Otulún, Shumuljá i Tulijá, w odległości 69 km od Palenque.Obszar ten jest chroniony w ramach tzw. Specjalnego Rezerwatu Biosfery. Woda ma wyjątkowy, niebieskawy odcień z powodu dużej zawartości minerałów, zwłaszcza węglanu sodu i wodorotlenku magnezu, które osadzają się także na kamieniach i pniach drzew. Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Palenque. Stanowisko archeologiczne położone w stanie Chiapas w Meksyku. W 1746 r. odkryto tu ruiny miasta Majów. Największy jego rozkwit przypada na okres od połowy VII do końca VIII wieku za panowania króla Pakala Wielkiego i jego syna króla Kana Balama. Od 1981 roku dekretem rządu federalnego teren stanowiska ma status parku narodowego. Wśród ruin największą sensacją stała się tzw. Świątynia Inskrypcji. Zbudowana została na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m złożonej z dziewięciu stopni. Po obu stronach wejścia wykuto 620 hieroglifów, od nich pochodzi nazwa świątyni. Ze stanu Chiapas będziemy się kierować na Jukatan do miasta Campeche. Miasto założone w 1540 roku jako San Francisco de Campeche przez hiszpańskich konkwistadorów, w miejscu dawnego miasta Majów nazywającego się Canpech lub Kimpech. To stare miasto w opisach miało ponad 3 000 domów i różnych budowli z których niestety niewiele śladów pozostało. W mieście pozostało wiele kolonialnych murów i fortyfikacji, broniących miasto przed piratami i bukanierami. W 1999 roku zabytkowe miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Kolejne miasta na naszej trasie to Mérida również zostało założone na gruntach miasta Majów T’Hó po zdobyciu go przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco de Montejo „el Mozo”.  Ostatniego dnia zwiedzania udamy się do miasta Chichen Itza.meksyk 7-9

Prekolumbijskie miasto założone przez Majów w IV-VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej – z kulturą Tolteków. Największy rozwój datowany jest na X–XI wiek. W wieku XIII miasto straciło na znaczeniu, a w XV zostało opuszczone. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te zwane cenote służyły od V wieku jako miejsce składania ofiar. W 1988 roku stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś 7 lipca 2007 roku obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. Po zwiedzaniu udamy się na ostatni nocleg wyjazdu w miejscowości Cancun lub Playa del Carmen w zależności od dostępności hoteli. Ostatniego dnia transfer na lotnisko i powrót do kraju.

Długość wyjazdu: 13 dni / 11 noclegów

Liczba uczestników: min 2 osoby

Cena: od 1493 USD + 2500 PLN + bilet lotniczy /os. ( przy założeniu 6 osobowej grupy)

Termin:  ustalane indywidualnie

 Uwagi:

 Warunki płatności:

  • Zaliczka w momencie zapisu:  650 USD
  • Reszta kwoty płatna do 30 dni przed wyjazdem
  • W momencie wpłaty zaliczki należy uiścić obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os.

Dzień 1

Wylot do Meksyku.

Dzień 2

Przylot na międzynarodowe lotnisko w Meksyku, gdzie jeden z naszych przedstawicieli obierze Państwa. Transfer do hotelu w centrum miasta wolny wieczór.
meksyk 1-2

Dzień 3

Śniadanie i wyjazd na zwiedzanie miasta, który obejmuje wizytę w słynnym Muzeum Antropologii i Historii, National Palace, Metropolitan Cathedral i zabytkowego centrum miasta, plac Zocalo. Następnie pojedziecie do Teotihuacan, jednego z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych na świecie, gdzie można wspiąć się na imponującą piramidę "del Sole" i "della Luna". Po południu wizyta w uświęconym Sanktuarium Virgen de Guadalupe, drugim najczęściej odwiedzanym miejscu kultu religijnego na świecie po Watykanie. Następnie powrót do hotelu wolny czas.

Dzień 4

Po śniadaniu w hotelu wyruszymy do miasta Taxco znany jako Silver City. Taxco stał się jednym z nich najważniejsze obszarów górniczych w imperium Nowej Hiszpanii. Dziś w niemal każdym zakątku miasta można znaleźć sklepy gdzie sprzedawana jest lokalna srebrna biżuteria. Później będziemy kontynuować naszą podróż do Puebla gdzie będziemy nocować.

Dzień 5

Dzień zaczniemy od zwiedzania miasta; odwiedzimy piękną barokową katedrę, główny plac położony w centrum i kościół Santo Domingo. Architektura kolonialna Puebla jest definiowana przez intensywne wykorzystanie ozdobnych płytek zwanych Talavera. To sprawia, że jego budynki są bardziej kolorowe niż większość ich współczesnych odpowiedników w innych częściach Meksyku. Po zwiedzaniu miasta wyruszymy do miasta Oaxaca, gdzie będziemy mieli nocleg w hotelu w centrum miasta.
meksyk 2-6

Dzień 6

Piątego dnia przygotuj się na wycieczkę z przewodnikiem po mieście, zwiedzanie katedry, fontanny siedmiu regionów, kościoła Santo Domingo i "Złote Muzeum". Później kontynuujemy wycieczkę po stanowiskach archeologicznych Monte Alban i Mitla. Po południu wracamy do hotelu,  będziesz miał czas wolny na spacer po mieście.

 

Dzień 7

Przejazd na lotnisko Oaxaca przelot lotem krajowym do Tuxtla Gutiérrez. Po przybyciu na miejsce zwiedzanie z przewodnikiem Kanionu Sumidero, chronionego obszaru na poziomie federalnym od 1980 roku, jest wspaniałym geologicznym krajobrazem położonym w centralnej części depresji państwa. Tutaj granitowe klify i ściany o wysokości ponad tysiąca metrów otaczają rzekę Grijalva.

Później odkryjemy małą wioskę  Chapa de Corzo, gdzie dowiesz się więcej o kulturze Majów. Po południu będziemy kontynuować podróż do San Cristobal de las Casas, nocleg w hotelu położonym w centrum miasta.

 Dzień 8

Po śniadaniu w hotelu, ruszamy na zwiedzanie miasta San Cristobal de las Casas, odwiedzimy kościół Santo Domingo i typowy lokalny rynek. Później poznamy społeczność Zinacatan i San Juan Chamula.
meksyk 7-9

Dzień 9

Wczesnym rankiem pojedziemy do spektakularnych wodospadów Agua Azul znajdują się w pobliżu gminy Tumbalá, w środku lasu deszczowego Chiapas. Składa się z wielu katarakt następujących po sobie w parku przyrody Cascadas de Agua Azul. Największa katarakt może mieć około 6 metrów wysokości. Woda ma wyjątkowy, niebieskawy odcień z powodu dużej zawartości minerałów, zwłaszcza węglanu sodu i wodorotlenku magnezu, które osadzają się także na kamieniach i pniach drzew. Ta sama rzeka w swym niższym biegu tworzy również rozlewisko Agua Clara oraz wodospad Misol-Ha. Później będziemy kontynuować podróż do Palenque.
meksyk 9-10

Dzień 10

Dziewiątego dnia będziesz zachwycony słynnymi wykopaliskami archeologiczne w Palenque. Zobaczycie największą piramidę mezoamerykańską, Świątynię Inskrypcji, pokrytą hieroglifami, które umożliwiły badania nad cywilizacją Majów. Później wyruszymy do hotelu w Campeche.

Dzień 11

Po śniadaniu w hotelu udamy się na zwiedzanie miasta Campeche, zwiedzimy najważniejsze miejsca w mieście dowiemy się więcej o ich historii. Później udamy się na stanowiska archeologiczne Uxmal i Kabah. Po południu kontynuuj podróż do Meridy zakwaterowanie.

Dzień 12

Ostatniego dnia przygotuj się na wizytę w jednym z Siedmiu Cudów Świata: . Absolutnie najczęściej odwiedzane stanowisko archeologiczne na półwyspie Jukatan, ze względu na jego niezwykłą architekturę i położenie geograficzne lokalizacja, Chichen Itza była jednym z największych centrów Majów na półwyspie Jukatan. Połączenie technologii budowy centrów Majów z nowymi elementami z centralnego Meksyku sprawia, że Chichen Itza jest jednym z najważniejszych obiektów cywilizacji Majów - Tolteków na Jukatanie. Zachowało się kilka budynków, takich jak Świątynia Wojowników "El Castillo" i okrągłe obserwatorium znane jako "El Caracol".Po zwiedzaniu udamy się na ostatni nocleg przed wylotem do kraju.
meksyk10-11

Dzień 13

Transfer na lotnisko wylot do Polski

CENA OBEJMUJE

NOCLEGI

Zakwaterowanie wraz ze śniadaniem w pokojach 2-os. hotele 3-4 gwiazdkowe.

TRANSFERY

Transfery z lotniska do hotelu oraz na lotnisko. Transport klimatyzowanym samochodem, sedan lub mini van w                                  zależności od wielkości grupy.

LOT LOKALNY

Lot lokalny z Oaxaca do Tuxla GTZ.

 PRZEWODNIK

Lokalny przewodnik anglojęzyczny podczas całego pobytu.

BILETY WSTĘPU

Bilety wstępu do wszystkich stanowisk archeologicznych i miejsc zwiedzanych zgodnie z planem.

UBEZPIECZENIE

KL, NNW, bagaż

CENA NIE OBEJMUJE

PILOTA Z POLSKI

Wycieczka bez pilota polskojęzycznego. Na miejscu podczas wycieczek przewodnik anglojęzyczny.

BILETÓW LOTNICZYCH

Bilety aranżujemy dla klientów.

OBIADÓW ORAZ KOLACJI

 

NAPIWKÓW

Zwyczajowych napiwków

WSZYSTKICH INNYCH WYDATKÓW NIE ZAWARTYCH W PROGRAMIE

 

SKŁADKĘ NA TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY

Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z  Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

NOCLEGI

Miejsce

Noclegi

Wyżywienie

Typ pokoju

Mexico City

2

2 x śniadanie

 Pokój 2-os. hotel 3*

Puebla

1

1x Śniadanie

Pokój 2-os. hotel 5*

Oaxaca

2

2x Śniadania

Pokój 2-os. hotel 3*

San Cristobal

2

2 x Śniadania

Pokój 2-os. hotel 4*

Palenque

1

1 x Śniadanie

Pokój 2-os. hotel 4*

Campeche

1

1 x Śniadanie

Pokój 2-os. hotel 4*

Merida

1

1x Śniadanie

Pokój 2-os. hotel 3*

Cancun/ Playa del Carmen

1

1x Śniadanie

Pokój 2-os. hotel 4*

WIZA

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 180 dni w celach turystycznych lub odwiedzin. 

SZCZEPIENIA

Nie ma szczepień obowiązkowych. Warto jednak skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, aby omówić ewentualne zagrożenia. Szczepienia, które warto mieć:

  • WZW typu A
  • dur brzuszny
  • błonica + tężec + polio + krztusiec (pakiet)
  • zółta gorączka
  • cholera

WALUTA

Oficjalnym środkiem płatniczym obowiązującym w Meksyku jest peso meksykańskie. 1 peso dzieli się na 100 centavo. Symbolem waluty jest Mex$ lub po prostu $. Ciekawostką jest, iż symbol ten, kojarzący się powszechnie przede wszystkim z dolarami amerykańskimi, został przyjęty przez Meksyk wcześniej niż przez Stany Zjednoczone, bo już w 1770 roku. Używany jest również skrót NP (nuevo peso).