Najlepsze miejsca do nurkowania na Malediwach w 10 dni

Większości Malediwy kojarzą się z pięknymi plażami, domkami na wodzie oraz rafami koralowymi. Bez wątpienia Malediwy to raj na ziemi.  Dlatego obowiązkowo każda wycieczka na Malediwy powinna być połączono z nurkowaniem. Naszym zdaniem dobrą opcją są rejsy po Malediwach. Jest to połączenie luksusowego resortu, plażowania na białych plażach oraz podziwiania piękna podwodnego świata Malediwów.  W tym wpisie przybliżymy Wam kilka najlepszych miejsc do nurkowania na Malediwach.

mapka z logo

Boduhithi Thila

  • Wysokie oświetlenie : miejsce karmienia oraz czyszczenia mant
  • Fauna: Manty, rekiny rafowe, napoleony, żółwie
  • Rafa: rafa w kształcie okręgu, wewnętrzna rafa
  • Głębokość nurkowania:  Min 9 metrów max 25 metrów
  • Doświadczenie: dla bardziej doświadczonych nurków

“Bodu Hithi Thila” to okrągła rafa usytuowana na środku wewnętrznego atolu. Wierzchołek rafy ma od 8-10 metrów, a na jego szczycie znajdują się trzy zatoczki z piaszczystym dnem o szerokości 15-25 metrów. Te piaszczyste zatoki są nazywane “Manta Road”, ponieważ manty udają się do nich na swoiste zabiegi czyszczenia. W jednym z punktów znajduje się spora 17-metrowa jaskinia, do której można wpłynąć, można tam spotkać rekina pielęgniarza.

boduhithi

Rasdhoo Madivaru

Rasdhoo Madivaru to miejsce nurkowe wokół atolu Ari, w którym znajduje się zdrowa rafa pełna jaskiń i nawisów. Ma również grzbiet, który przyciąga dużą liczbę rekinów młotowatych. Możliwe jest nurkowanie w Rasdhoo Madivaru przez cały rok, ale najkorzystniejsze warunki mamy od grudnia do maja. Średnia temperatura wody wynosi 27-28°C, temperatura powietrza zaś zwykle wynosi około 29-31 °C. Oprócz rekinów w Rasdhoo Madivaru możemy spotkać manty, tuńczyki, barakudy, makrele i grouper fish. Mniejsze ryby to węgorze, mureny, papugoryby oraz żabnice. Kolorowe korale i gąbki pełne są jaskrawych ślimaków nagoskrzelnych, homarów i świątecznych robaków morskich. Nurkowie często podczas porannego nurkowania spotykają rekiny młoty.

rasdhoo madivaru

Maaya Thila

Kolejne wspaniałe miejsce do nurkowania, podobnie jak “Fish Head”, również jest objęte ochroną przez rząd Malediwów jako rezerwat morski. Chociaż szare rekiny rafowe są również dość powszechne w Maaya Thila, mniejsze białe są w centrum uwagi, często dziesiątkami krążą wokół rafy. Maaya Thila ma około 80 metrów średnicy i można ją łatwo opłynąć w jednym nurkowaniu – jeśli prąd jest korzystny – chociaż nurkowie często nurkują w jednym miejscu, aby przetrawić niesamowitą różnorodność życia morskiego. Góra zaczyna się od sześciu metrów, a krawędź rafy spada z 12 metrów na głębokość 30 metrów i więcej. Wokół Thila występuje wiele jaskiń, w tym miejscu możemy spotkać wiele różnorakich gatunków ryb oraz morskich stworzeń.

maaya night

Rybia Głowa “Fish Head”

Rafa Mushimas Migili, znana również jako Fish Head, jest chroniona przez rząd Malediwów. W jej obszarze nie wolno kotwiczyć, obowiązuje zakaz połowu, nie wolno zbierać muszli i korali. To najsłynniejsze miejsce nurkowe w  regionie i jedno z najsłynniejszych na Malediwach.

W każdych warunkach widoczności Fish Head pojawia się jako majestatyczne wzgórze koralowe, leżące na piaszczystym dnie. Wyszczerbiona górna rafa jest domem dla różnych gatunków ryb. Od strony północnej i wschodniej rafa opada prawie pionowo do ponad 30 metrów, z drugiej zaś strony, od strony południowej, od 15 do 18 metrów. Duże ilości ryb, takich jak niebieskie paski lucjanowate, sprawiają, że wygląda ona na pokrytą żółtą i srebrną peleryną.

fish head

Wrak Kudhimaa

Wrak Kudhimaa to średniej wielkości stalowy wrak, leżący bardzo blisko rafy Machafushi. Wrak został celowo zatopiony w 1998 roku, aby zapewnić nurkom odwiedzającym Południowy Atol Ari atrakcję. Sam wrak ma łatwy dostęp do ładowni po obu stronach. Na wraku i wokół niego można znaleźć wiele gatunków ryb. Nie trzeba dodawać, że wrak pełen jest obiektów dla początkujących fotografów i filmowców. Ciekawą cechą wraku jest rywalizacja o przestrzeń fauny i flory, która wyrosła na samej powierzchni. Glony, gąbki, pryszcze i koralowce walczą o cenny kawałek metalu, w który zaczynają wrastać.

machchafushi wreck

Miejsca, które opisaliśmy powyżej to, naszym zdaniem, jedne z najciekawszych, wartych odwiedzenia podczas wyprawy nurkowej na Malediwy. Najlepszą opcją na odwiedzenie tych wszystkich wspaniałych miejsc jest skorzystanie z oferty rejsów połączonych z nurkowaniem oraz dodatkowymi atrakcjami takimi, jak np. SPA. Oczywiście podczas takich rejsów można również przejść cały kurs PADI OWD, uprawniający do nurkowania w tych wszystkich wspaniałych miejscach.