Gerezy czerwone w Jozani Forest

Zanzibar kojarzy się wszystkim przede wszystkim z pięknymi piaszczystymi plażami oraz oceanem o turkusowym odcieniu. Tak, plaże są tam bajeczne! Jednak czy oprócz błogiego lenistwa można robić coś jeszcze? Oczywiście! Polecam odwiedzić rezerwat Jozani Forest, który kryje w sobie coś unikatowego. To gerezy czerwone (Red Colubus), endemiczny gatunek małp, co oznacza, że żyją one tylko w tym miejscu i tylko na Zanzibarze je zobaczycie. Próby przesiedlenia owszem podejmowano, jednak z marnym skutkiem. Pożywienie w innych miejscach małpkom po prostu nie odpowiadało. Te małe zwierzątka z bujną grzywą oraz rudym grzbietem zamieszkują wyspę już od 1,5 tysiąca lat!

Jozani Forest znajduje się na trasie ze Stone Town do Nungwi  lub Jambiani, warto więc zrobić tu krótki przystanek. Od Stone Town oddalony jest tylko o 35 km. Obszar, na którym żyją gerezy, należy do Parku Narodowego Jozani Chwaka Bay i jest  prawdziwym lasem deszczowym, podobno jednym z ostatnich, jaki zobaczyć można w Afryce Wschodniej. Co ciekawe, czerwone gerezy nie są tu same, mają towarzystwo w postaci małp błękitnych (Blue Monkeys), które także można czasami zaobserwować, choć te skoro do pokazywania się nie są. W przeciwieństwie do gerez, które to nic nie robią sobie z obecności człowieka. Można podejść naprawdę blisko, oczywiście spokojnie i bez gwałtownych ruchów. Częsty widok to matka z malutkim małpiątkiem, wczepionym w jej podbrzusze i bacznie obserwującym otoczenie.

Do Jozani Forest można się wybrać w godzinach od 7:30 do 17:00. Zaraz przy wejściu w jednym z budynków znajduje się wystawa, poświęcona endemicznemu gatunkowi czerwonych małp. Można także wybrać się na dłuższy trekking po lesie, w którym z pewnością zobaczymy prawdziwą tropikalną roślinność. Kiedy już wejdziemy na teren gerez, z pewnością dostrzeżemy rude obiekty między drzewami, by wkrótce zorientować się, że małpki są właściwie wszędzie i kompletnie nie przejmują się kolejnymi wizytatorami. Można odnieść wrażenie, że wręcz pozują do zdjęci niczym prawdziwe gwiazdy, którymi de facto tutaj są.  Zobaczcie sami.

Gerezy czerwone będziecie mieli okazję zobaczyć podczas naszego wyjazdu na Zanzibar. Najbliższy termin to czerwiec 2018. Wycieczka odbędzie się pod hasłem: Smaki i zapachu Zanzibaru + Warsztaty Uwolnij Pewność Siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *