MINGALABAR MYANMAR – W KRAINIE MNICHÓW I TYSIĄCA PAGÓD

Wyjazd do Mjanmy/Birmy to z pewnością wyprawa pełna zwiedzania. Podczas wycieczki podążycie śladem tysiąca pagód oraz klasztorów, dowiecie się więcej o życiu mnichów w tych rejonach. Birma to kraj buddyzmu therawady, medytacji, kraj niesamowitych buddyjskich świątyń. To także kraj serdecznych oraz uśmiechniętych ludzi, którzy mimo trudnych warunków, potrafią zarażać pozytywną energią.

Podróż najlepiej rozpocząć od zwiedzania Rangun, dawnej stolicy Mjanmy. Tutaj ważne są trzy świątynie: Chaukhtat Kyi z posągiem leżącego Buddy, Botahtaung – tutaj przechowywana jest relikwia włosa Buddy oraz słynną Shwedagon, wielki kompleks świątynny, wprost ociekający złotem, zbudowany na wzgórzu Singuttara między VI a X wiekiem, najświętsze miejsce dla każdego Birmańczyka.

Z Rangun możecie udać się wprost do Baganu, starożytnego miasta i księstwa Birmy, słynącego z ogromnej liczb buddyjskich pagód oraz świątyń. To miejsce jest niezwykle wyjątkowe, dlatego warto tu spędzić kilka dni, by potem udać się także na zwiedzanie okolic. A tam dowiecie się, jak powstaje lokalna brandy (możliwa degustacja), zajrzycie do warsztatu, produkującego wyroby z prawdziwej laki, poznacie cały proces produkcji, który jest bardzo praco- oraz czasochłonny, odwiedzicie także świętą Górę Popa, siedzibę 37 natów. To jedno z najświętszych miejsc w Birmie, miejsce pielgrzymek oraz obrzędów, które mają zapewnić uczestnikom pomyślność na kolejne lata. To autentyczne miejsce kultu, Birmańczycy modlą się tutaj w skupieniu, składają ofiary. Na szczycie znajduje się  świątynia z kilkoma ołtarzami.

Kolejnym punktem na mapie Waszej podróży może być Mandalaj, które to jest ostatnią birmańską stolica królewską. Leży na brzegu rzeki Irawadi u stóp wzgórza o tej samej nazwie. Na zwiedzanie miasta warto przeznaczyć cały dzień. Do zobaczenia są tu Pałac Królewski, Pagody Kyauktawgyi, Sandamuni, Kuthodaw, klasztory Shwenandaw Kyaung, Atumashi oraz Wzgórze Mandalaj. Następnego dnia można się wybrać na całodniową wycieczkę po okolicach Mandalaj. Odwiedzicie tu dawne stolice królestwa Mingun, Inwę oraz klasztor Bagaya Kyaung, a następnie pojedziecie do Amarapury, by zobaczyć słynny most U Bein, zbudowany z drewna tekowego na jeziorze Taunghthaman. Podobno jest to najdłuższy tego typu most na świecie, liczy aż 1,2 km długości, ma ponad 200 lat i ciągle jest w użytku.

Z Mandalaj pojedziecie do małej miejscowości Kalaw, skąd udacie się na 3-dniowy trekking do Jeziora Inle, jedną noc warto spędzić w klasztorze. Następnie koniecznie trzeba się wybrać na całodniowy rejs po Jeziorze Inle. Tutaj będziecie mieli okazję zobaczyć rybaków z plemienia Intha podczas tradycyjnego połowu oraz poobserwować życie, jakie wiodą mieszkańcy jeziornych wiosek. Domy wybudowane na palach, szkoły, klasztory buddyjskie, pływające ogrody oraz pola uprawne, to wszytko składa się na malowniczy krajobraz jeziora. To tylko niektóre miejsce warte odwiedzenia w Birmie. Na zwiedzanie z pewnością warto przeznaczyć minimum dwa tygodnie.