NAMIBIA – POMARAŃCZOWA PERŁA AFRYKI / ROAD TRIP

Namibia to kraj powalających wydm, wielkich kanionów i gór, parków narodowych, miejsce, gdzie można sa spotkać plemiona tego regionu. Afrykańskie krajobrazy, nasycone głównie kolorem żółtym i pomarańczowym to znak rozpoznawczy tego kraju. Jedne z najwyższych i najpiękniejszych wydm świata znajdują się właśnie w Namibii i rzeczywiście, krajobrazy w Parku Narodowym Namib-Naukluft wręcz powalają. A co najlepsze, wszystko to można zwiedzać na własną rękę, bez ścisku, tłumów, na pełnym luzie, ruszając w prawdziwy road trip po tym  niesamowitym kraju.

Jest to wyprawa dla prawdziwych podróżników, którym nie straszne są niewygody, kurz i upał. Wycieczka jest objazdem Namibii, co oznacza ogromną ilość kilometrów i dlatego wiele godzin spędzicie w samochodzie. Co warto zobaczyć w Namibii? Oto kilka podowiedzi. Z pewnością będą to pustynia Kalahari, uznawana za najbardziej życiodajną. Można tu spotkania ówczesnych przedstawicieli ludzi Sun czyli Buszmenów, którzy pokażą Wam jak żyli ich przodkowie wyparci z tych terenów przez farmerów i właścicieli kopalni. Kolejny punkt to Sesriem, gdzie zobaczycie najwyższe i najbardziej pomarańczowe wydmy świata. Obowiązkowo trzeba udać się na zachód słońca na Wydmie 45 oraz zobaczy Deadvlei oraz Sossusvlei.

Warto zajrzeć także do Walvis Bay, gdzie będziecie przemierzać pustynię Namib drogami szutrowymi. Podczas podróży możecie spotkać następujących mieszkańców tej ziemi: dzikie strusie, zebry, oryksy oraz żyrafy. Można tu także wybrać się na rejsie łódką w poszukiwaniu delfinów, fok, pelikanów i, przy odrobinie szczęścia, wielorybów. Na łodzi jest przewidziana przekąska, głównie owoce morza i szampan.

Następnie można udać się do Swakopmund, a potem wzdłuż wybrzeża Atlantyku drogą solną. Zajrzycie m.in. do rezerwatu Cape Cross, gdzie zobaczycie i poczujecie kolonie uchatek. Dalej Waszym celem będzie Spitzkoppe, które jest nazywane również Matternhornem Afryki, ponieważ wyglądem przypomina najpiękniejszy szczyt Alp. Kolejnego dnia możecie wyruszyć do Damaraland. Po drodze będziecie mijać małe wioski ludu Himba, możecie się tu zatrzymać i zakupić ich wyroby. Kolejna z atrakcji tego miejsca to petroglify, rysunki naskalne Buszmenów, wpisane na na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ostatnim przystankiem w Damaraland może być Palmwag, słynący z rezerwatu dzikich zwierząt.

W drodze do Opuwo zaczną pojawiać się malownicze wioski ludu Herero, w których zobaczycie tradycyjnie ubrane kobiety w suknie wiktoriańskie i chusty na głowach zaplecione tak, aby tworzyły one krowie rogi – symbol Herero. W Opuwo warto zajrzeć do prawdziwej wioski plemienia Himba, jest możliwe z lokalnym przewodnikiem. Następnie warto wyruszyć do Epupa Falls. Zobaczycie tu baobaby, przy których nie sposób się nie zatrzymać i zrobić zdjęcia. W kolejnych dniach czeka Was obserwacja zwierząt, czyli safari w Parku Narodowym Etosha. Wjedziecie tu do parku od północnej strony Nehale Mpingana Gate lub od strony zachodniej, czyli mało uczęszczanej przez turystów.

Z Etoshy udacie się do Erindi, największego prywatnego rezerwatu przyrody na świecie. Ostatni dzień to podroż drogą asfaltową do Windhoek. Po drodze zatrzymacie się w Okahandja na największym targu w Namibii, gdzie będziecie mogli kupić pamiątki. Dodatkowo w Okahandja znajduje się najstarszy i najlepszy sklep z Biltong, czyli suszonym mięsem. To tylko niektóre miejsce warte odwiedzenia. Namibia to naprawdę duży i różnorodny kraj, na zwiedzanie którego spokoknie można przeznaczyć kilka tygodni.

Wycieczka do Namibii lodże

W taką podróż sugerujemy wybrać się  samochodem 4×4 z namiotami na dachu, wyposażonym w sprzęt kempingowy oraz GPS z mapami. Chętnie doradzimy, jakie auto wynająć oraz jaką wypożyczalnię wybrać. Trzeba pamiętać, że ubezpieczdzienie nie pokrywa szkód, wyrządzonych zaniedbaniem przepisów drogowych, jazdy po zmroku, niewłaściwym używaniem systemu 4 x 4 itd. Do dyspozycji będziecie mieli opis trasy oraz pomoc 24/7.

Wycieczka do Namibii camp